ArşivGündemManşet

CHP’de 144 rakip! 2. Bölge’de adaylık aslanın ağzında!

Genel seçimler öncesinde Sarıyer başta olmak üzere tüm ilçelerdeki adaylık yarışı iyice kızıştı.

Sarıyer’in de aralarında bulunduğu toplam 12 ilçeden oluşan İstanbul 2. Bölge’de, AK Parti’den 333 kişi adaylık müracaatında bulundu, CHP’de ise bu sayı 114 olarak belirlendi. AK Parti’de temayül yoklamaları yapıldı ve tüm gözler artık genel merkeze ve Ak Saray’a çevrildi.

CHP’de ise ön seçim heyecanı var. Parti üyeleri yıllar sonra ilk kez 29 Mart’ta ön seçime gidecek ve kendi adaylarını belirleyecek.

Milletvekilleri aday adayları 26 kişilik listeye girebilmek için birbirleriyle kıyasıya yarışacak. En çok üyeye sahip Sarıyer ilçesi bu seçimde belirleyici olacak. İkinci sıradaki Sultangazi ile üçüncü sıradaki Eyüp de bu rekabette etkili olacak.

İstanbul 2. Bölge’de AKP’den 333, CHP’den ise 114 aday adayı bulunuyor.

AKP’de temayül yoklaması yapıldı ve sonuçlar genel merkeze gönderildi. Temayülden çıkan bazı isimlerin aday listesine girmesi bekleniyor. CHP’de ise 29 Mart’ta ön seçim var. Uzun yıllar ön seçim isteyen örgütler, ilk kez bu seçim öncesinde ön seçime girebilecek ve kendi istedikleri isimleri meclise gönderebilecek.

Bölgede Sarıyer’in dediği olacak

Peki İstanbul’un 2. Bölgesi’ndeki siyasi tablo ne? 2. Bölge’de en çok CHP üyesi Sarıyer’de bulunuyor. Yaklaşık 8 bin üyeyle Sarıyer birinci sırada yer alırken, Sultangazi ikinci, Eyüp ise üçüncü sırada bulunuyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş ile Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de ön seçime girecek isimlerden. Bu yüzden 29 Mart’ta yapılacak ön seçimde Sarıyer kritik öneme sahip. Sarıyer’den önde çıkacak isim, büyük oranda şanslı olacak. CHP’den meclise girmek isteyen 114 aday adayı için Sarıyer çok hassas bir ilçe.

154 bin oy’a 1 vekil

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde İstanbul genelinde meclise 85 isim girerken, 2. Bölge’den ise 27 kişi milletvekili seçilerek meclise gitti. 7 Haziran seçimlerinde ise bu sayı 26 olacak. 2011’de 2. Bölge’deki toplam nüfus 4.182.120 kişi iken, bir milletvekiline düşen kişi sayısı ise 154.893 oldu. Bu arada 2011 genel seçimlerinde 2. Bölgeden meclise 27 kişi girerken, YSK’nın aldığı son kararla 2015 seçimlerinde bu sayı 26 olarak belirlendi. İstanbul’un 85 olan kontenjanı 88’e yükseltilirken, ikinci bölgenin 27 olan kontenjanı 26’ya indirildi.

Öte yandan MHP’de resmi aday adaylık başvurularının 12-18 Mart tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler