ArşivManşet Altı

AK Parti’nin yeni İstanbul İl Başkanı belli oldu

akp

AK Parti İstanbul İl Teşkilatı, yeni başkanını Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı  kongrede seçti.
Selim Temurci, Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı 5. Olağan Kongresi sonucunda, AK Parti İstanbul İl Başkanlığına seçildi.

İstanbulluların büyük ilgi ve coşkusuna sahne olan kongreye, Bakanlar,, Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekilleri, İl Yürütme ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İBB Başkanı Kadir Topbaş, İlçe ve Belediye Başkanları ile Ak Parti Teşkilatlarının her kademesinden binlerce İstanbullu katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, salona teşkilat mensuplarının sevgi gösterileri ve alkışları eşliğinde giriş yaptı. Başbakan ve eşi Sare Davutoğlu, kongreye katılan İstanbulluları selamladı ve kırmızı karanfiller dağıttı.

Divan Başkanlığını Genel Merkez Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu’nun yaptığı kongre, 8 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılan İl Başkanı Aziz Babuşcu’nun konuşmasıyla başladı.

aziz babuşçu

Bir Davası Olanların Mesaisi Bitmez

AK Parti’ye dahil olduğu ilk günden itibaren dava şuuruyla ve ahlakıyla çalıştığını ifade eden İl Babuşcu, sözlerine şöyle devam etti: “Bize düşen, ömrümüz oldukça bizim için yaşamayı anlamlı kılan bir dava uğrunda çalışmaktır. Ahlakla, erdemle, iyilik, adalet ve merhametle çalışmaktır. Ötesi için söylenecek söz şudur: Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler. Hayatın akışı içinde, Allah’ın varlığa koyduğu ezeli yasanın bir tecellisi olarak, her veda bir başlangıç, her menzil yeni bir yolculuğun hareket noktasıdır. Ben de bugün İstanbul İl Başkanlığını, yıllardır birlikte çalıştığım, dava ahlakını ve çalışkanlığını yakinen bildiğim Selim Temurci kardeşime devrederken, bu partinin çatısı altına ilk dahil olduğum günkü gibi heyecan duyuyorum. Biliyorum ki, bir davası olanların mesaisi bitmez. Biliyorum ki, bir davası olanların koşusu bitmez.”

Paralel Yapıyla Mücadele, Milli Bir Mücadeledir

Türkiye’nin bugünlere kolay gelmediğinin altını çizen Babuşcu, sözlerini şöyle sürdürdü: “7 Haziran seçimleri, yapılmış ve yapılacak olan seçimlerin en önemlisidir. Bu seçime tarihi bir sorumluluk duygusuyla hazırlanmalıyız. Çünkü milletin 13 yılda elde ettiği kazanımları mutlak sonuca bağlayacak seçim budur. Türkiye bugünlere gelirken az engelle karşılaşmadı. Vesayet girişimleri ve paralel çete tuzağı hiç şüphesiz kirli emellerine ulaşamazdı. Ama ulaşsaydı, saatler Eski Türkiye’ye kurulacaktı. Milletin değersiz, hükümsüz olduğu bir hayat, milli iradenin ayaklar altına alındığı bir dönem başlayacaktı. Yeri gelmişken bir gerçeğin altını özellikle çizmek istiyorum: Paralel yapıyla mücadele siyasi değil, milli bir mücadeledir. Bu mücadelede birer sağlam irade olmak görevimizdir. İnşallah 7 Haziran 2015, Gezi kalkışmasıyla, 17 ve 25 Aralık ihanet girişimleriyle bu millete operasyon yapmaya kalkanların son çırpınışlarını da bitirecektir.”

ahmat davutoğlu

İstanbul Tarihin Akışına Mührünü Vurmuştur

Kongrede teşkilat mensuplarına seslenen  Ahmet Davutoğlu, İstanbul’un her semtinin kendisinin hocası olduğunu belirterek, “İstanbul tarihte tesadüfen ortaya çıkmış, konjonktürel bir şehir değildir. İnsanlık tarihinin her bir zerresinin bulunduğu ve  bizim medeniyetimizin inşa ettiği bir şehirdir. Aynı şekilde AK Parti de şu ya da bu şartlarda doğmuş, konjonktürel bir siyasi parti değildir. İnsanlığın vicdanını, medeniyet ufkumuzu, tarihi yürüyüşümüzde milletimizi temsil eden bir partidir. İstanbul tarihin akışına mührünü vurmuş bir şehirdir. Aynen İstanbul gibi AK Parti de tarihin akışına mührünü vurmuş bir partidir.” şeklinde konuştu.

İstanbul Her Zaman Yüzümüzü Ak Eyledi

İstanbul İl Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın taşınabilecek sorumlulukların en ağırı olduğunu söyleyen Başbakan, “Bu aynı zamanda en büyük bahtiyarlıktır. Değerli dostumuz Aziz Babuşcu’ya bu emaneti 8 yıl boyunca onurla taşıdığı için teşekkür ediyoruz. Onun bütün ekibine, o arkadan gelen bütün ilçe başkanlarımıza, teşkilat başkanlarımıza, bütün yönetim kurulu üyelerimize, mahalle teşkilat temsilcilerine kadar herkese teşekkür ediyoruz. İstanbul bizim her zaman yüzümüzü ak eyledi. AK Parti’nin yüzünü ak eyledi. Yeni il başkan adayımız Selim Temurci’nin de aynı yolda kararlılıkla yürüyeceğinden eminim.” dedi.

7 Tepe 7 İlke

Ahmet Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geliniz İstanbul’dan hareketle anlattığımız siyaset felsefemizi, siyaset anlayışımızı İstanbul’un yeni Türkçesiyle simgeleştirecek şekilde yeni ilkelerle ele alalım. AK Parti siyasetinin yedi tepeye benzeyen yedi ilkesi, birlik, özgürlük, güvenlik, adalet, kudret, izzet ve emanettir. Biz birlik siyasetinin takipçileriyiz. Milletin, vatanın, bu aziz ülkenin birliğinin siyasetini takip ediyoruz. Onun için, bölünmüş coğrafyalara, belli bölgelere hapsedilen siyaset AK Parti’yi temsil edemez. Türkiye’yi temsil edemez. Başka hiç bir parti, Türkiye’nin bütününü kuşatan, bir siyaset diline, bir irfan diline sahip değildir. Bir tek AK Parti Türkiye’nin bütününde siyaset yapar, bütününde aynı dili kullanır.”

Çözüm Süreci, AK Parti’nin En Önemli Projesidir

“Çözüm süreci, AK Parti siyasetinin mutlaka başarıya ulaşması gereken en önemli projesidir.” diyen Başbakan, şunları kaydetti: “Her ne suretle olursa olsun bu birliği, beraberliği kararlı bir şekilde korumaya devam edeceğiz. Buradan Türkiye’nin her bir köşesindeki vatandaşlarımıza sesleniyorum, hiç merak etmesinler bir daha kimse bu toprakları, bu ülkeyi bölecek şekilde faaliyet yapma fırsatı bulamayacak. Bu topraklarda Türk, Kürt, Zaza, Laz, Çerkez gibi ayrımlara dayalı siyaset hakim olamayacak. Alevi, Sünni ayrımı yapılamayacak. Herkes kendi kültürel kimliğini, istediği örfü yaşayacak ama tek bir milletin ferdi olduğunu unutmayacak. Tek devleti unutmayacak. Tek bayrağın aziz gölgesini koruyacak. Tek bir vatanın, vatanperver evlatları olduğunu unutmayacak.”

12 Eylül Anayasası Tarihin Çöplüğündeki Yerini Alacak

7 Haziran’da milletten emaneti devraldıklarında en önemli hedeflerinden birinin özgürlükçü bir anayasayı, milletin anayasasını, Türkiye’nin temel yasası olarak milletle yazmak olduğunu vurgulayan Ahmet Davutoğlu, “Yeni anayasanın en temel ilkesi özgürlükçü olması olacak. Özgürlükleri kısıtlayan, önce özgürlüklerle ilgili bazı imkanlar tanıyıp sonra bu özgürlükleri yok eden, kısıtlayan anayasa, 12 Eylül Anayasası tarihin çöplüğündeki yerini alacak, milletimizin seçtiği parlamento inşallah milletin iradesini yansıtan özgürlükçü, katılımcı bir anayasayı yazıp milletimize sunacak. Özgürlükler nasıl kişiler için önemliyse milletler için de önemlidir. Milletimizin istiklali, Misak-ı Milli ile milletimizin istiklali bu şehirde ilan edilmişti. Şimdi de inşallah milletimizin istiklalini daim kılacağız.” şeklinde konuştu.

Milletimizin Teyakkuz Halinde Olması Lazım

Geçen salı günü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meclis’te grubuna konuşurken, “Bu güvenlik paketine karşı direnme hakkınızı kullanın” ifadelerini sarf ettiğini hatırlatan Başbakan, şunları söyledi: “Aynen 27 Mayıs ihtilaline giderken İsmet İnönü’nün şehit Adnan Menderes’in şehadetine giden yolda, ‘şartlar oluştuğunda ihtilal haktır’ demesi gibi. Tam o saatte Kılıçdaroğlu bu konuşmayı yaparken, aynı saatlerde New York Times’ta paralel çetenin başının makalesi yayınlanıyor. Hani şu paralel çetenin başı, 28 Şubat zulmü devam ederken, ‘onu eleştirmeyip devlete itaat edin, başörtüsü teferruattır’ diyen zat, Mavi Marmara şehitleri olduğunda, ‘İsrail’den izin alarak gidilseydi’ diyen zat, şimdi halkın oyuyla, halkın iradesiyle işbaşına gelmiş Türkiye Cumhuriyeti hükümetini Washington’a, Avrupa’ya, dünyaya şikayet ediyor.”

Lobilere Boyun Eğmeyeceğiz

Fethullah Gülen’in The New York Times’ta yayımlanan makalesini değerlendiren Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, “New York Times makalesinin ikinci mesajı nereye biliyor musunuz? 24 Nisan yaklaşıyor. Ermeni lobisi harekete geçti, Türkiye’ye karşı, Yahudi lobisi zaten İsrail dolayısıyla her an Türkiye’ye karşı hareket halinde, Rum lobisi hareket halinde. Şimdi bir de paralel lobisi çıktı. Buradan ilan ediyorum: Biz ne Yahudi lobisine ne Ermeni lobisine ne Rum lobisine boyun eğdik, bundan sonra da eğmeyeceğiz. Onlara mesaj yollayan paralel lobiye de sesleniyorum: Nerede olursanız olun, izzetle karşınızda duracağız, bu millete bu vatana yaptığınız bu ihanet dolayısıyla zelil olacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu, konuşmasının ardından Aziz Babuşcu ve İl Başkan Adayı Selim Temurci ile el ele tribünleri selamladı.

Konuşmaların ardından, delegeler yeni il başkanını belirlemek için oylarını kullandılar. Kongre sonunda Selim Temurci İl Başkanlığı görevine seçildi.

İlk Hedefimiz 7 Haziran 2015 Seçimleri

Seçimin sonuçlanmasının ardından bir konuşma yapan  Selim Temurci, sözlerine “Kongremizin İstanbul ve AK Parti için hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek başladı. İl Başkanımız sözlerini şöyle tamamladı: “Büyük bir sorumluluk üstlendik. İstanbul teşkilatlarının önümüzdeki dönemdeki ilk hedefi 7 Haziran 2015 seçimleridir. Hedef seçimdir değerli kardeşlerim. İstanbul teşkilatına tarihi bir sorumluluk düşüyor. Rabbim hepinizin, hepimizin yardımcısı olsun. Birlikte çalışmaktan onur duyduğumuz, bize yol çizen Aziz Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Tüm teşkilat mensubu kardeşlerime hassaten teşekkür ediyorum. Rabbim İstanbul’a, milletimize hizmet etmeyi bizlere nasip eyledi. Tabii bu nasip işidir. Sözlerimi şiar edindiğimiz şu cümleyle tamamlamak istiyorum. Durmak yok, yola devam!”

Selim Temurci’nin başkanlığındaki AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu.

Selim Temurci-Abdurrahman Dursun-Ahmet Cin-Ahmet Altunsoy-Ali Rıza Yapar-Ali Zeki Karadeniz-Altuğ Karataş-Celal Erdoğan-Cemal Sarıhan-Cihan Öztunç-Engin Meydan-Fadime Taycı-Fatih Bolcan-Fatih Tuna-Ferhat Sakallı-Feti Ahmet Balin-Fırat Oktay-Habibe Çiftçioğlu Başer-Habil Yazıcı-Halil İbrahim Tur-Hamide Mercan-Hasan SakızHasan Kılıç-İsmail Yıldız-M. Abdulhalim Aksu-Mehmet Umur-Melek Şemşek-Metin Karakaş-Muharrem Ödemiş-Murat Atım-Mustafa Necati Işık-Mutlu Bozkurt-Ömer Faruk Besli-Ömer Fuat Günday-Özlem Öztekin Vural-Rabiye Ünlü Demir-Saadettin Çay-Seçkin Turan-Sedat Ecin-Serdar Gümüş-Serkan Duran-Serkan Haser-Sevilay Tuncer Uludağ-Şengül Karslı-Şevki Şar-Timuçin Oğuz-Tuğba Işık Ercan-Tülay Kalav-Yusuf Ulutaş-Zeynep J.Louise Kandur

akp il başkanıakp il başkanlığı  akp il başkanlık seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir