ArşivGündemManşet

AKP, seçim öncesi sosyal medyada propaganda yapması için tam 200 kişilik AK troll ekibi kurdu, 24 saat çift vardiya halinde çalışacak çok özel ekip için Sarıyer Maslak’ta plaza kiralandı!

akp-aktroller1 (2)

***

AK Parti, sosyal medyayı kontrolü altına alabilmek ve milyonlarca sosyal medya kullanıcısına 24 saat boyunca aralıksız siyasi propaganda yapabilmek için tam 200 kişilik AK Troller isimli özel bir ekip kurdu. Ve bu dev ekibin rahat bir ortamda çalışabilmesi için de Sarıyer Maslak’ta bir plaza kiralandı.

***

AKP’nin Yeni Türkiye Digital Ofisi’nin resmi açılışı ise AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay tarafından bizzat yapıldı. Maslak’ta plazada faaliyet gösterecek ofiste 200 kişi 24 saat esasına göre çift vardiya halinde çalışacak. Sosyal medya bu ekipten sorulacak, AKP aleyhinde yapılacak tüm yorumlar ve haberlere karşı anında propaganda yapılacak…

***

akp-aktroller1 (5)

Açılış töreninde bir konuşma yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay,” Biz zaten sosyal medyayı önceden de etkili kullanmaya hep gayret ettik. Ama bazen de tam kontrolünüz olmayabiliyordu. Bazen sapmalar oluyordu. Şimdi tek merkezden, kendi kurumsal kimliğimizle, bütün sosyal medya platformundaki hesaplarımızı bilerek ve bunu sizlerle de paylaşacağız”dedi. İlk defa bir siyasi partinin böyle bir kurumsal merkez kurduğunu söyleyen Atalay,” Sadece seçim dönemi için değil, seçimden sonraya da uzanacak parti çalışmalarımızda kullanacağımız önemli bir platform olarak kullanacağız burayı “diye konuştu.

4 AYRI EKİP VARDİYA HALİNDE ÇALIŞACAK

akp-aktroller1 (4)

Yeni Türkiye Digital Ofisi Direktörü Gökhan Yücel de merkezin işleyişiyle ilgili bilgi verdi. Merkezin farklı ekiplerden oluştuğunu söyleyen Yücel,” Bunlardan birincisi içerik üretimi ekimiz. İkincisi etkileşimi sağlayacak, yayılımı sağlayacak bir ekimiz var. 4 adet 45 kişilik ekipler var. Bu ekipler kampanyayı sahaya yayacak” dedi.

“AK TROLL BİRAZ KAMUOYUNUN OLUŞTURDUĞU BİR SÖYLEMDİR”

Kamuoyunda oluşan ”Ak troll ” algısıyla ilgili bir soruya yanıt veren Yücel, ”AKP’nin digital medya stratejisini Yeni Türkiye Digital Ofisi yürütmektedir. Adresimiz bundan sonra hepinizce malumdur. Hepinizi bekleriz. İstediğiniz her türlü soruyu bize sorabilirsiniz” dedi.

“Bizim görevimiz sahayı, teşkilatı bilgilendirmek. İçerik üretmek. Kampanyayı tahkim etmek ama aynı zamanda medyayı bu konu hakkında bilgilendirmektir” diyen Yücel sözlerini şöyle sürdürdü: Yeni Türkiye Digital Ofisinde Ak troll diye bir kadro yoktur. Yeni Türkiye Digital Ofisinde digital analistler çalışır, kreatif direktörler çalışır. Sosyologlar çalışır. Metin yazarları çalışır. Sosyologlar çalışır. Yabancı dil bilen insanlar çalışır. Siyasal iletişim uzmanları çalışır. Görsel tasarım ekipleri çalışır. Ak troll biraz kamuoyunun oluşturduğu bir söylemdir. Yeni Türkiye Digital Ofisinde çalışanlar yukardaki saydığım disiplinlerdir. Bizim kapımız 7-24 herkese açık. Burası bir kampanya merkezidir. Bir mahremiyeti vardır ama bu mahremiyet, trollükle açıklanabilecek bir mahremiyet çerçevesi değildir.”

akp-aktroller1 (1)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler