ArşivGündemManşet

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel, Sarıyer’de unutulmaz bir geceyle anıldı

asık-veysel-gecesi (7) - Kopya

Sarıyer Belediyesi, ünlü halk ozanı, halk aşığı Aşık Veysel’i ölümünün 42.yılında düzenlediği etkinlikle andı. Aşık Veysel için TİM Maslak Show Center’da gerçekleştirilen programda Türk Halk Müziği Sanatçıları Zara ve Cengiz Özkan sahne aldı. Gecede Şef Zafer Gündoğdu yönetiminde, Sarıyer Oda Orkestrası eşliğinde Sarıyer Belediyesi Halk Müziği Korosu da ozanın eşsiz türkülerini seslendirdi.

***

Halk şairinin eşsiz türkülerinden yola çıkılarak hazırlanan gecede sahne alan Türk Halk Müziği sanatçıları Zara ve Cengiz Özkan, muhteşem performansları ile salonu dolduran binlerce Sarıyerliyi alarak Anadolu’yu bucak bucak gezdirdi.

asık-veysel-gecesi (4) - Kopya

Sarıyer Oda Orkestrası’ndan müzik ziyafeti

 Zafer Gündoğdu yönetiminde ki Sarıyer Belediyesi Halk Müziği Korosu,  “Ben bir insanoğlu sen bir dut dalı / ben babamı sen ustanı unutma” diyen Veysel’in insanlığa, aşka ve doğaya çağıran benzersiz ezgilerini seslendirirken, kendilerine Sarıyer Oda Orkestrası eşlik etti.

asık-veysel-gecesi (2) - Kopya

”Vatan sevgisini yüreğinde duyan şair”

 Anma programına katılan Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer, dedesi ile ilgili anılarını paylaşırken, “Aşık Veysel vatan sevgisini yüreğinde duyan şairdir. Halkımızın birlik ve beraberlik içinde yaşaması için sazının teline vurmuş dil, din ve mezhep ayrımı gözetmeksizin insan olmayı her şeyin üzerinde tutmuştur. Aşık Veysel dizeleriyle 21.yüzyıl Türkiye’sine seslenmiştir. Mezheplerin, inançların birbirlerine hoşgörüsüz davrandığı günümüzde Aşık Veysel’in birlik ve beraberliğimiz için 50 yıl önce söyledikleri bugünde bizim yolumuzu aydınlatmalı ve rehber olmalı” dedi.

asık-veysel-gecesi (3) - Kopya

 “Gönül gözümüzü sonuna kadar açmak zorundayız’’

 Ünlü ozan Aşık Veysel anısına düzenlenen gecede konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç: ’Neşet Ertaş, nerede bir türkü söyleyen görürseniz hemen yanına oturun, kötü adamın türküsü olmaz der. Dostlarım, Aşık Veysel’in gözlerinin görmüyor olmasını türkü dostları hiç fark etmediler. Gönül gözü kapalı olursa hiçbir şey görmemiz mümkün değil. Onun için bizler gönül gözümüzü sonuna kadar açmak zorundayız. Aşık Veysel’imizin Sarıyer’de anılması bizim gurur kaynağımızdır” şeklinde konuştu.

asık-veysel-gecesi (12)

Nevruz, Türkülerle Karşılandı

 Baharın müjdecisi nevruzun gelişi dolayısıyla Şair Ahmet Arif’in “Dağlarıma Bahar Gelmiş Memleketimin” şiirinin eşsiz dizeleriyle hazırlanan klip sonrasında sahnede yerini alan Sarıyer Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından yapılan Semah ve Şaman gösterisi izleyicilerin beğenisini topladı.

asık-veysel-gecesi (5) - Kopya

Sarıyer Oda Orkestrası’ndan Çanakkale Türküleri

Gecenin sonunda Zafer Gündoğdu, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı ile alakalı bir konuşma yaptı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Cengiz Özkan, Zara, Çiğdem Özer ve vatandaşlar ayakta hep bir ağızdan “Çanakkale İçinde Vurdular Beni” türküsünü söyledi.

asık-veysel-gecesi (11) - Kopya asık-veysel-gecesi (9) - Kopya asık-veysel-gecesi (4) - Kopya asık-veysel-gecesi (6) - Kopya asık-veysel-gecesi (8) - Kopya asık-veysel-gecesi (14)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler