ArşivManşet

Beykentli öğrenciler, uyuşturucuya tiyatroyla dikkat çekti

Beykent Üniversitesi öğrencileri, sahneledikleri ‘Umut’ isimli tiyatro oyunuyla uyuşturucu bağımlığına dikkat çekti. Oyun izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Beykent Üniversitesi Öğrencileri uyuşturucu bağımlılığına tiyatro ile dikkat çekti. Ayazağa-Maslak Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Umut’ isimli tiyatro oyununu izlemeye gelenlerin arasında Maslak Polis Merkez Amiri Ahmet Çelik, Beykent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Ebru Ural, Beykent Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Nihat Küçükbaş, Ayazağa Muhtarı Mustafa Karaman, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ergin Durdu da yer aldı.
Serkan Erlen tarafından kaleme alınan, Devran Şanlı tarafından yönetilen tiyatro oyunu senaryosu ve oyuncu kadrosuyla usta tiyatroculara taş çıkardı. Umut isimli bir gencin uyuşturucuyla mücadelesi noktasında yaşadığı sosyal, psikolojik ve toplumsal çatışmaların farklı bir bakış açısıyla ele alındığı oyuna izleyenler de tam not verdi. Oyuncular izleyenleri zaman zaman gözyaşlarına boğarken bazı replikleriyle de güldürmeyi başardı.

“BU TARZ PROJELERE GENÇLERİMİZ ÇOK DUYARLI”

Projeyi STK’lar ve belediyelerle iş birliği içinde yaptıkları araştırmalardan sonra şekillendirdiklerini belirten sosyal sorumluluk projesinin koordinatörü Esra Öztüfek “Belediye ve STK ‘larla birlikte genel olarak sorunları araştırdık. Daha çok gençlerin uyuşturucu bağımlılığı üzerine neler yapabiliriz diye konuştuk ve bundan yola çıkarak tiyatro kulübümüzle projelendirdik bu işi. Sosyal sorumluluk projelerimiz yıl genelinde devam ediyor olacak. Pek çok alanda ilk çevremizi düşünerek gerçekleşiyor projelerimiz. Bu tip projelere çok fazla destek oluyoruz. Gençlerimiz bu projelere çok fazla duyarlı. Sosyal sorumluluk projeleri ile geliyorlar, diğer üniversitelerle iş birliği yapıyorlar. Öğrenci dekanlığımız kuruldu bu birimde de öğrencilerle beraber sosyal sorumluluk projeleri geliştirilmeye çalışılıyor” ifadesi kullandı.

“AİLELER ÇOCUKLARI İLE OLAN İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRECEK”.

Sahnelenen oyunla verilmek istenilen mesajlarla, ailelerin çocuklarıyla olan iletişimlerini bir kez daha gözden geçireceklerini sözlerine ekleyen Öztüfek, “Aileler çocuklarıyla hep iç içe olmayı öğrenecekler. Onlarla iletişim kurmayı öğrenecekler. Küsmemeyi öğrenecekler, birlikte yemek yemeği, tatil yapmayı. Çünkü onlar yalnız kaldıklarında küçük bir sorunu büyük bir soruna dönüştürüp içinden çıkamıyorlar, dolayısıyla ailelere mesajlar var. Gençler de nasıl arkadaşlık kurmaları gerektiğini öğrenecekler, Nasıl iletişim kurmaları gerektiğini öğrenecekler. Oyunda hem ailelere hem de gençlere mesajlar var” şeklinde konuştu.

“MADDE BAĞIMLILIĞINA ÇIĞLIK ATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Tiyatro oyununun hem yöneten kısmında hem de oyuncu kadrosunda yer alan Devran Şanlı ise, “Biz sanatçı adayları olarak nasıl bir tepki gösterebiliriz diye düşündük ve bizde kendi kulvarımız olan tiyatro üzerinden bir farkındalık oluşturalım istedik. Bir oyun hazırladık. Oyundaki amaç bugüne kadar bu anlamda bir çığlık atmaya çalışıyoruz. İnşallah istediğimiz noktaya ulaşabiliriz. Buraya gelen herkese hitap etmeyebilir bu durum. Bazılarının düşüncesine uymayabilir. Gelen kişilerden 10 kişiye bile ulaşabilirsek, 3 kişiye ulaşabilirsek, Bir kişiye bile ulaşabilirsek bu bizim için çok büyük bir şey olur. İnanıyorum ki o bir kişi gittikçe artacaktır” diye konuştu.

İHA

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler