ArşivGündemManşet

Bilal Erdoğan’a yargıdan hukuk dersi!

bilal

Bilal Erdoğan; Melih Gökçek’in 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun yapıldığı gün Pursaklar’da tam 6 adet daire birden satın aldığını ortaya çıkaran Gazeteci Bekir Batu hakkında, söz konusu haberde kendisine yönelik “sıfırlama” hatırlatması nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu.

***

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Bilal Erdoğan’ın peş peşe yaptığı 3 ayrı suç duyurusuna da takipsizlik kararı verdi. Savcılık takipsizlik kararında, Bilal Erdoğan’a basın ve demokrasi özgürlüğü konusunda önemli hatırlatmalarda bulundu.

***

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yapıldığı gün Ankara Pursaklar’da 6 adet daire birden satın aldığını ortaya çıkarmıştı. Gökçek, Aydınlık’ta 2 Ekim 2014 tarihinde Bekir Batu imzasıyla “Gökçek’in 17 Aralık sırları” başlığıyla yayınlanan haberden sonra bir basın açıklaması yapmış ve haberi sert bir dille yalanlayarak “Şerefli insanlar iddialarını ispatlarlar” demişti. Gazeteci Bekir Batu da iki gün sonra 4 Ekim tarihli gazetede “Şeref mi demiştin” başlığıyla Gökçek’e ait daireleri ve tapu kayıtlarını yayınlamıştı. Haberde ayrıca Gökçek’in aldığı dairelerin, 17 Aralık döneminde internete düşen ve Bilal Erdoğan ile babası Recep Tayyip Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen “sıfırlama” tapelerini anımsattığı ifade edilmişti. Aydınlık’ın haberini kullanan pek çok haber sitesi ve gazete de bu olayı “Yoksa Gökçek de Bilal gibi mi sıfırladı” şeklinde başlıklar atarak haberi kendi yorumlarıyla okuyucularına duyurmuşlardı.

HEM GÖKÇEK HEM DE BİLAL ERDOĞAN’IN ŞİKAYETİNE TAKİPSİZLİK

İşte söz konusu haber nedeniyle Gökçek ve Bilal Erdoğan, Aydınlık Gazetesi yöneticileri ve haberi yapan Gazeteci Bekir Batu hakkında savcılığa suç duyusunda bulunmuşlardı. Öte yandan Batu da Gökçek hakkında, “iftira, haksız kazanç ve hakaret suçlarından” savcılığa suç duyurunda bulunmuştu. Gökçek hakkındaki soruşturma halen devam ediyor. Gökçek’in yaptığı suç duyusuna ise geçtiğimiz günlerde takipsizlik kararı veren İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı’dan sonra bu kez de Bilal Erdoğan’ın şikayetine takipsizlik kararı verildi. Böylece toplam 3 ayrı suç duyurusunda bulunan Bilal Erdoğan’ın tüm şikayetlerine takipsizlik kararı verilmişti oldu. Bilal Erdoğan, son şikayetinde “Şeref mi demiştin” başlıklı haberde kendisinin sıfırlama kayıtlarının hatırlatılması nedeniyle bir süre önce görevinden ayrılan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlke Yücel başta olmak üzere gazete yöneticileri Ergün Gedek, Murat Şimşek ve haberi yazan Gazeteci Bekir Batu’dan şikayetçi olmuştu.

SAVCILIK; İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TOPLUMUN İLERLEMESİNİN TEMELİDİR

Ancak soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Vedat Yiğit, tüm şüpheliler için takipsizlik yani “kovuşturmaya yer olmadığına dair karar” verdi. (Soruşturma No: 2014/ 132936 – Karar No: 2014/90639) Savcı Yiğit, kararında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay’dan içtihatları örnek olarak gösterdi ve suçun yersiz olduğuna karar verdi. Savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar yazısında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de atıfta bulundu. Kararda AİHS’de yer alan başka insanlar tarafından ileri sürülen iddiaların medya tarafından yayılması konusunda ‘ Jersild ve Thoma-Danimarka’ davalarında ‘ Bir gazetecinin, bir başkasının ileri sürdüğü bir iddianın yayılmasına yardım ettiği için cezalandırılması. Basın kamu yararına ilişkin konuların tartışılmasına katkısını ciddi biçimde engeller, cezalandırma düşünülmemelidir’ ifadeleri yer aldı.

Savcılık ayrıca “…İfade özgürlüğü demokratik bir toplumun asli temellerindendir, bir toplumun ilerlemesinin ve her bireyin kendisini geliştirmesinin temel koşullarından birini oluşturur. Basın özgürlüğü bağlamında bir başka konu gazetecilerin yanıtlayamayacağı söylenti ve iddiaların yayınlanmasıdır. AİHM doğruluk koşulunu makul olmayan, hatta olanaksız bir talep olarak değerlendirip, basının sadece bütünüyle kanıtlanmış olguları yayınlama zorunluluğu ile karşı karşıya bırakılması halinde hemen hemen hiçbir şey yayınlamayacağını belirtir” ifadelerine yer verdi.

 SARIYERGAZETESİ.COM/ 

İŞTE “O” TAKİPSİZLİK KARARI

bilalerdogan11

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir