ArşivGündemManşet

Büyükdere’de REZALET! Camide siyaset linçle bitiyordu!

buyukdere-camisi11

 18 Mart Çanakkale Şehitleri için Büyükdere Camiisi’nde 19 Mart perşembe akşamı okutulan mevlüd sırasında camiye konuşmacı olarak davet edilen bir öğretim görevlisinin “Ülkemiz iyiye gidiyor, başkanlık sistemi iyi olacaktır” demesi ortalığı karıştırdı. Cami içinde siyaset yapılmasına kızan çok sayıda kişi camiyi terk edip dışarıda toplanmaya başladı.

***

Dışarıdaki kızgın kalabalığın giderek artması üzerine linç edilme tehlikesi geçiren üniversite hocası, camiye çağrılan sivil polisler tarafından dışarıya güvenlik çemberiyle çıkarıldı, ardında da sivil bir araca bindirip hızla bölgeden uzaklaştırıldı.

***

SARIYER GAZETESİ- ÖZEL HABER- BEKİR BATU

Büyükdere Mahallesi perşembe akşam saatlerinde büyük bir rezalete ve gerginliğe sahne oldu. Gerginliğin nedeni ise halk arasında Büyükdere Camisi olarak bilinen Kara Mehmet Kethüda Camisi’nde 18 Mart Çanakkale Şehitleri için okutulan mevlüd sırasında  kürsüye çıkan bir üniversite hocasının “başkanlık sistemini övücü” şekilde siyaset yapmasıydı.

CAMİ CEMAATİNE KÜRSÜDEN BAŞKANLIK PROPAGANDASI YAPTI

Çanakkale Şehitleri için okutulan mevlüde, cami imamı Ömer Bektaş’ın daveti üzerine katıldığı öğrenilen bir üniversite hocası, kürsüde cami cemaatine yaptığı konuşma sırasında dolaylı olarak AK Parti’nin propagandasını yaparak “başkanlık sisteminin gerekliliğe” sözü getirdi. Mevlüd ile hiç ilgisi olmadığı halde cami cemaatine seslenen üniversite hocası, “Başkanlık sistemi ülkemiz için bir dönüm noktasıdır, bu fırsatı her birimiz iyi düşünüp iyi değerlendirmeliyiz. Ülkemiz daha da feraha kavuşacak” şekline konuştu.

KIZGIN CEMAAT DIŞARIDA TOPLANDI, BAĞIRMAYA BAŞLADI

18 Mart’ta Çanakkale’de yaşanan olayları cemaate anlatması ve tarihi olay hakkında cemaati bilgilendirmesi beklenen üniversite hocasının, hiç yeri ve zamanı değilken konuyu AKP ve Başkanlık propagandası halinde dönüştürmesi cami cemaatini kızdırdı.

“Biz buraya şehitlerimiz için okutulan mevlüde geldik, camide siyaset yapılamaz” diyen cami cemaatinden bir bölümü, rezalete tepki göstererek camiyi terk etti. Ancak kızgın kalabalık söz konusu öğretim görevlisine tepki göstermek için dışarıda toplanmaya başladı.

ALİ YAZICI; “CAMİDE SİYASET YAPAMAZSINIZ”

aliyazici

Ortamın gerginleşmesi ve kalabalığın dışarıda birikmesi üzerine devreye giren Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı, söz konusu öğretim görevlisine “Sizin burada siyasi konuşma yapmanıza müsaade etmem, burası camii ve insanlar buraya şehitlerimiz için okutulan mevlüde katılmak için geldiler” diye uyardı. Öte yandan cami dışında toplanan kalabalık, “Camide siyaset yapamazsınız reziller, size ne bizim kime oy vereceğimizden. Biz camiye mevlüde geldik, AKP propagandası dinlemeye gelmedik” şeklinde yüksek sesle bağırmaya başladı.

LİNÇTEN SİVİL POLİSLER KURTARDI

Büyükdere Camisi’nin içinde ve dışında yükselen tansiyon nedeniyle camiye polis çağrıldı. Çok sayıda resmi ve sivil polis kısa sürede Büyükdere’ye gelerek dışarıdaki kızgın kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Camide “siyaset” yapan üniversite hocası da olası bir linç girişimine karşı, camiye gelen sivil polisler tarafından çembere alındı ve sivil bir araca bindirilerek hızlıca camiden uzaklaştırıldı.

Camide yaşanan rezalete tepki gösteren kızgın kalabalık, söz konusu kişinin camiden uzaklaştırılmasından sonra normale döndü. Olayların daha fazla büyümesini, mahalledeki sağ duyulu bazı vatandaşlar ile Büyükdere Muhtarı Ali Yazıcı’nın yoğun gayretleri engelledi.

SARIYER GAZETESİ- ÖZEL HABER- BEKİR BATU

huriser-sariucak

Daha fazla göster

2 yorumlar

  1. Allah belanızı versin camiyede siyaseti soktunuz bunun gibiler ileride yargılanmalıdır.

  2. bak canım kardeşlerim,diyanet papazı ve yandaşları ile satılmış pezxxxler din bezirganları,6 yaşında kız çocuğuyla evlenilebilir,bir baba uvey kızıyla evlenebilir,hırsızlık,namussuzluk günah değil dir demiyorlarmi?bu namussuzlar cami hütbesinden,sıyasiler önce kendi yakınlarını işe almalı,ne i,se daha çok var da şimdili,k bunlar yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler