ArşivGündemManşet

CHP 2. Bölge Aday adayı Dr. Ahmet Kartalkanat; “Ülke olarak kardeşliğe ihtiyacımız var”

ahmetkartalkanat12

İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Dr. Ahmet Kartalkanat, Eyüp’teki Hangah Restoran’da ikinci bölgede yayın yapan yerel basına kahvaltılı toplantı düzenledi. Meclise girmesi halinde yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Akkanat; “Bizim ülke olarak kardeşliğe ihtiyacımız var. Her tarafta hırsızlık ve yolsuzluklar diz boyu. Sokaktaki insanlarımız mutlu değil. AKP insanlarımızı kandırıyor. Bu yüzden meclise gidip mücadele etmek istiyorum”diye konuştu.

 ***

ahmet-kartalkaya-kahvaltı (4)

29 Mart’ta yapılacak ön seçim öncesinde İstanbul ikinci bölgede yayın yapan yerel gazetelerle Eyüp’te kahvaltılı basın toplantısında buluşan CHP milletvekili aday adayı Dr. Ahmet Kartalkanat, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Eyüp Sultan’daki Hangah Restoran’da çok sayıda yerel gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, Haber Müdürümüz Elif Özge Yalçın ile sariyertimes.com’dan Mustafa Balcı katıldı. Yerel basın temsilcilerine kendilerine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür eden Dr. Kartalkanat, konuşmasına kendisini tanıtarak başladı.

KARTALKANAT; “DÜNYADA GÜNDE 26 ÇOCUK AÇLIKTAN ÖLÜYOR”

“CHP; her CHP’linin onur duyacağı ve övüneceği bir geçmişe sahiptir” diyen Dr. Ahmet Kartalkanat sözlerini şöyle sürdürdü; “1940 yılına kadar ülkemiz hızla gelişmiştir. Ne yazık ki 1940’tan sonra biz küçük bir Amerika olmaya başlamışız, emperyalizme tekrar bağımlı bir hale gelmişiz. Bugün geldiğimiz yere baktığımızda, Türkiye iyi bir süreçte değil, dünya da öyle. Bugün 2 milyon insan açlık sınırında dünyada, bugün günde 26 çocuk yetersiz beslendiği için ölüyor. Ama bu dünyada aynı zamanda insanlar aya çıkabilecek kadar da her türlü imkana sahip, böylesi bir teknolojik ve bilimsel bir devrim de var. Ama hala teşhisi konmamış binlerce de hastalık var. Bir sistem var dünyada, bu sistem; kar. Dini imanı her şeyi kar. Kar olmadan bu sistem de yaşayamaz. Bugün doğanın tahrip edilmesi, özellikle coğrafyamızda insanların birbirine düşman edilmesinin nedeni sömürü ve kardır. Ben dünyanın ve Türkiye’nin onuruyla yaşanılır, sosyal adaletin olduğu, dünya nimetlerinin herkes tarafından paylaşıldığı bir sistem ile ancak huzura kavuşulacağına inanıyorum, bu yüzden solcuyum.”

“BENİM YALANIM DOLANIM YOK, SÖZÜMÜN ERİYİM”

“Ben farklı bir ilçe başkanıydım, sözümün eriyim, yalanım dolanım yok. Bunun için de doğru söyleyeni bazen 9 köyden kovarlar, bunları da yaşadım. Ama şunu her yerde söylerim, CHP’nin bugün proje sorunu yok, kadro sorunu yok, dünyanın ve Türkiye’nin en iyi projeleri en iyi programı CHP’de var. Ne yazık ki CHP son 20 yıldır sosyal demokrat bir parti olmaktan çıktı, niye çıktı? Sosyal demokrat partiler üye, örgüt, program partileridir. Sosyal demokrat sol partilerde partinin gerçek sahipleri örgütleridir, üyeleridir, son 20 yıl bizim partimiz böyle olmadı, lider partisi oldu. Bu, örgütlerimizde motivasyonu düşürdü. Sandıkları koru dersin, mitinglere katıl dersin ama üyenin görüşünü almazsanız, katılımı sağlamazsanız sol bir parti gelişemez.

ÜLKEMİZİN 6 TEMEL SORUNU VAR

ahmet-kartalkaya-kahvaltı (3)

“Ülkemizin 6 tane temel sorunu var. Birinci temel sorunumuz işsizlik. 5 milyon işsizimiz var, etrafıyla birlikte bu 20 milyon eder. Türkiye’de AKP’nin çözemediği ve çözemeyeceği işsizlik giderek artıyor. İşsizliği de çözemez AKP. Bunu çözecek tek parti CHP, çünkü CHP’nin 6 okundan biri devletçiliktir. İşsizliği azaltacak tek bir özellik var. Kamu ve devlet yatırımlarını artırmak, istihdamı artırmak bunu ancak CHP yapabilir ama ne yazık ki o 5 milyon işsiz CHP’ye oy vermiyor, gidip AKP’ye oy veriyor. Bugün 10 milyon emekli var, hepsi açlık sınırında. Sosyal bir yaşamları yok, bu emekliler normalde sosyal demokrat bir partiye oy vermeleri gerekirken ne yazık ki AKP’ye veriyorlar.”

 HIRSIZLIK VE YOLSUZLUK DİZ BOYU

“Bugün ülkemizde zengin daha çok zengin oluyor, fakir daha çok fakir oluyor. Zenginin nasıl zengin olduğunu biliyoruz, hırsızlık, yolsuzluk diz boyu. Bunu engelleyecek olan sosyal demokrat bir partidir ama ne yazık ki bundan etkilenenler de AKP’ye oy veriyor. Üniversitelerimiz özerk değil, medyamız özerk değil, yargımız özerk değil nereye bakarsanız bir sistem var. Gezi Parkı olaylarını yaşadık. Türkiye bu aslında, herkeste bir kaygı var, gelecek kaygısı. İlk 3 gün herkes sokakta, ben de yürüdüm, ilçe başkanıydım. Halkımızın dayanışması, ülkemizle ilgili kaygısı 3 günden sonra söndürüldü çünkü başka mecralara gitti. Türkiye’nin en güzel tarafı, en güçlü tarafı bunu Mustafa Kemal de fark etmiştir. 7 düvel ülkemizi işgal etmiştir, tankımız yok, topumuz yok, ordumuz darmadağın edilmiş. Mustafa Kemal, Amasya alevisiyle, Sivas alevisiyle, Erzurum’un dadaşıyla, Muş’un kürdüyle… Mustafa Kemal’in tek silahı Türkiye’deki birlik silahıydı. Ve yıkılmaz denilen güçlü ülkeleri biz yendik.

“SOKAKTAKİ İNSANLAR MUTLU DEĞİL”

“Bugün bir sistem var ve bu sistemde kimse mutlu değil. Ama herkes borçlandırılmış, kredi kartı borcu, daire borcu… Herkes de bir kaygı var, AKP’den memnun olan hiç kimse yok. Ama ne yazık ki alternatif de göremiyorlar, CHP’nin güven vermediğini düşünüyorlar. Oysa CHP herkese güven veren bir partidir. CHP’nin rakibi Tayyip Erdoğan değil, AKP değil, CHP’nin rakibi CHP’nin kendisidir, kendi iç kavgasıdır. Bu kavga bitirilmeli çünkü ülkemizde evet yeşil alanlar bitti, meydanlar bitti, arsa stokları bitti, meralarımız su havzalarımız gitti, bir gün birisi gelir bunları tekrar millileştirebilir. Ama bugün ülkemiz için en büyük sorun, birlik kardeşlik ruhu tehlikede, insanlar ayrışmak üzere. Bu politika başarıya ulaşmamalı, kardeşlik, birlik, toplumsal barış ruhunu hep birlikte sağlamalıyız. Özgürlüğü eşitliği adaleti savunmalıyız. Irkçılığı, mezhepçiliği bırakmalıyız. Ben Alevi- Kürt kökenli bir insanım, insan ayrımı yapmadan, 10 bin ameliyat yaptım, hekimlik zaten bunu gerektirir.

“KAPIM HERKESE AÇIK OLACAK”

ahmet-kartalkaya-kahvaltı

“Gelecekte çocuklarımızın mutlu olması, torunlarımızın mutlu olması ve onurlarıyla yaşayacağı bir İstanbul’da yaşamalarını istiyorum” diyen Kartalkanat, üniversiteyi okuduğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde “Asker Ahmet” lakaplı öğrenci liderliği yaptığını da vurguladı. CHP Genel Sekreteri Haluk Koç ile aynı sınıfta okuduğunu ve Koç’un sınıf birincisi, mükemmel bir öğrenci olduğunu söyleyen Dr. Ahmet Kartalkanat sözlerini şöyle sürdürdü; “Ben o gün de ‘Kahrolsun emperyalizm. Tam bağımsız Türkiye’ diyordum, bugün de diyorum. Bugüne kadar bulunduğum her yerde ben kapımı halkıma sonuna kadar açtım, benim telefonum 24 saat açık, saat 24’ten sonra gece çalan her telefonu açarım. Çünkü bilirim ki mutlaka birinin acil hastası vardır, bu 30 yıldır böyle. Bu özverili çalışma, ben daha yurtdışını görmedim. Hep koşuşturdum, ben milli bir insanım, ben ülkemin bir zerresi için canımı vermeye hazırım. Bir tehlike var, ırkçılığı bitirelim, mezhepçiliği bitirelim.

ÜLKE OLARAK KARDEŞLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

ahmet-kartalkaya-kahvaltı (1)

“Dün Alevi vatandaşlarla ilgili ne yalanlar söyleniyordu biliyorsunuz. Şimdi Aleviler – Sünniler kentlerde bir araya geldiler, birbirlerini tanıdılar. Şimdi diyorlar ki, bu ülkeyi sonuna kadar savunacak insanlar Alevilerdir, bunu çok kez çok yerde duyuyoruz. Bunu Kürtler için de yapabiliriz. Bugün en önemli sorunlarımızdan biri de Kürt sorunudur. Biz bu Kürt sorununu; ırkçıların, mezhepçilerin ve Amerika’nın elinden almak zorundayız. Bunu yapmazsak ülkemiz tehlikededir. Türk- Kürt kol kola girmek zorundayız. Geçmişte öyleydik, sendikalarda emperyalist sistemin ilk işi örgütlü toplumu yok etmek oldu. Sendikaları yok etmek oldu. Bugün taşeron çalışma tarzını bu yüzden getirdiler. Bir insan bir işe girerken ilk söylenen şey: ‘Hiçbir sendikaya üye olmayacaksınız’ Örgütlü toplum istemiyorlar. Halbuki oralarda doğulusu batılısı kardeş oluyordu. Geçimini sağlamak üzere dostluk kuruluyordu. Onu bu vahşi sistem yıktı. Bizim kardeşliğe ihtiyacımız var. Eğer bir gün bize fırsat düşerse Ankara’ya gidersem kapım sonuna halkıma açık olacak. Ülkemin hizmetinde olup ülkemin bağımsızlığı için kanımın son damlasına kadar da savaşacağım “

DR AHMET KARTALKANAT KİMDİR?

1954 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Dr. Ahmet Kartalkanat biri kız olmak üzere iki çocuk babası. 1986 SSK İstanbul Hastanesi’nde Genel Cerrahi İhtisası, 1990 Marmara Tıp Fakültesi Gastroentoloji Servisi Endoskopi Eğitimi, 1979 Ankara Ünüversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 1983 – 1987 yılları arasında İstanbul Eğitim ve araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi ihtisasını yaptı. 1987 – 2004 yılları arasında. 4 yılı başhekimlik olmak üzere 17 yıl SSK Eyüp Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. 2006 yılında emekli olduktan bir süre Bilge hastanesinde başhekimlik yaptıktan sonra, 2007 yılından itibaren Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi’nde başhekim yardımcılığının yanı sıra, aynı zamanda CHP Eyüp İlçe Başkanlığı görevini sürdürdü.

SARIYER GAZETESİ- BEKİR BATU- ELİF ÖZGE YALÇIN

ahmet kartalkanat10

ahmetkartalkanat8

ahmetkartalkanat2

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler