ArşivGündemManşet Altı

CHP’nin doktorundan iktidar reçetesi! ‘Çare Sağda Değil Solda’

ahmetkartalkanat12

CHP İstanbul 2. Bölge milletvekili Aday Adayı Dr. Ahmet Kartalkanat, öğrenci hareketi yıllarındaki adıyla ’Asker Ahmet’ CHP’nin iktidar alternatifi olmasının daha fazla sol siyasetle mümkün olduğunu söyledi.

***

Bölgede yıllardır hekimlik yaptığını ifade eden Kartalkanat, 25 yıldır da burada siyasetin içinde olduğu belirti. Hekimlikten emekli olduktan sonra aktif olarak siyasete atıldığını ve 3 yıl CHP Eyüp İlçe Başkanı görevini yaptığını ifade eden Kartalkanat, “Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ben sosyalist görüşlü bir insanım. Bu yolda bu yaklaşımla hizmet etmek istiyorum. Neden CHP? Çünkü CHP’yi kuran kadrolar kurtuluş savaşını kazanan kadrolardı. O kadro Türkiye Cumhuriyetini kuran kadroydu. Bu kadro 1940’lı yılara kadar Türkiye’yi âdete her alanda uçurdu. Emperyalizme karşı bağımsız oldu hep. Ama o tarihten sonra emperyalizmin esaretine girdi. Geldiğimiz nokta işte ortadadır. Emperyalizmin oyunlarına alet oluyoruz. Bundan kurtulmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“En büyük tehlike birliğin bozulması”

Toplumdaki ayrışmaya ve kutuplaşmaya dikkat çeken Dr. Ahmet Kartalkanat, “Türkiye’de 80 öncesinden bile daha fazla ayrışma ve kutuplaşma yaşanıyor. Bu topraklarda düzenli ordu bile yokken, Mustafa Kemal Atatürk Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımı yapmaksızın ulusal birliği sağlayarak kurtuluş savaşı vermiş ve bağımsız bir ülke kurmuştur. Bugün yaşanan birçok sorun olmasına rağmen, bana göre en büyük tehlike bu birlik ruhunun sabote edilmesidir. Eğer Türkiye’de birlik ruhu sağlanabilirse tüm sorunların üstesinden gelinecektir” dedi.

 “Ön seçim yüzde yüz olmalıydı”

CHP’nin sosyal demokrat bir parti kimliğine sahip olduğunu ancak son 20 yıldan bu yana bu kimlikten uzaklaştığına vurgu yapan İstanbul 2.Bölge millet Vekili Aday Adayı Dr. Ahmet Kartalkanat, “ CHP sosyal bir demokrat partidir. Sosyal demokrat partilerde parti programı ve örgütler ile üyeleri önemlidir. Sosyal demokrat partilerin asıl sahibi örgütlerdir. Örgütlerin ve üyelerin istek ve beklentileri dikkate alınmalıdır. CHP’de ne yazık ki son 20 yıldır bu yok. CHP son 20 yıldır lider partisi oldu.  Yoksa CHP’nin programına ve kadrolarına bir sorun yok. Bu anlayışı kaldırmalıyız. Önce seçim kısman oluyor keşke yüzde yüz olsaydı. Ben milletvekilli olsam da olmasam da her zaman partim için ve bağımsız Türkiye için çalışacağım” dedi.

 Kartalkanat, Türkiye’nin 6 tane temel sorunu olduğu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

2Türkiye’nin geldiği nokta belli. Ülkemizi büyük tehlikeler bekliyor. Toplumsal barış zedelenmiş ve nefret söylemi artmış durumda.  İşte işsizlik aşmış başını gidiyor. 5 milyon işsiz var. Ve bu işsizlerin hepsi de AKP’ye o veriyorlar. CHP’nin politikalarıyla bu tür kesimlere ulaşması gerekiyor. CHP’nin sahip kesimlerine sıkışmasını doğru bulmuyorum. CHP’nin asıl alanı bu tür yerle olmalıdır. Diğer önemli bir sorun ise Kürt Sorunudur. Bu sorunu milliyetçilerin ve emperyalistlerin elinde çıkartmak gerekiyor. Onlar kardeşlerimizdir. Onlarla el ele ve omuz omuza yürümeliyiz. Ben gençlik yıllarımdan beri bağımsız Türkiye iddialını savundum şimdi savunuyorum geçmişimden pişman değilim ve olmamda”

 “CHP’NİN KADRO VE PROGRAM SORUNU YOK”

Kartalkanat, CHP’ye yönelik yapılan ‘CHP politika üretmiyor’ ve ‘CHP’nin kadroları yok’ gibi eleştirilere katılmadığını söyledi. Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki öğrencilik yıllarında ‘Asker Ahmet’ olarak anılan bir öğrenci hareketi lideri olduğunu söyleyen Kartalkanat, “CHP’nin politika sorunu da yok, kadro surunu da yok. CHP’nin sadece kamuoyunu ikna etmek konusunda sıkıntıları var. Bunun bir nedeni bağımsız medyanın neredeyse yok denecek kadar zayıflamış olması. Ancak CHP, tüm toplumsal kesimlerle, emekçi kesimlerle ve bu kesimlerin örgütleri ile bire bir ilişki kurarak kendisini anlatması gerekiyor” dedi.

Dr. Kartalkanat, ‘Sosyal demokrat bir partinin başarılı olmasının temel şartları tutarlı bir programının ve güçlü örgütünün olmasıdır. Türkiye’de iktidar gelmiş birçok siyasi parti bugün artık ya yok, ya da sadece tabela partisi konumundadır. Ancak CHP örgütü cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ayaktadır. İşte bu örgütün gücü, CHP’yi iktidara taşıyacak en önemli güçtür.” dedi.

 ÇÖZÜM SOLDA

Yaşanan sorunların temelinde emek sömürüsüne dayanan vahşi bir kapitalist düzenin olduğunun altını çizen Kartalkanat, “Toplumun büyük bir kesimi AKP politikalarından yılgın ve umutsuz. Ancak büyük bir borç yükü altında bırakılan emekçi kesimler, ‘istikrarsızlık’ ile korkutulduğu için kendisini AKP’ye mahkum hissediyor. Biz CHP olarak, AKP’nin Türkiye’yi felakete sürükleyen politikalarından, yokuş aşağı felakete doğru bu gidişten yumuşak bir geçişle yeniden normalleştirmek zorundayız” dedi.

IRKÇILIK VE MEZHEPÇİLİK İLLETİNDEN KURTULMALIYIZ

CHP Aday adayı Dr. Ahmet Kartalkanat, 80 öncesinde Türkiye’de bazı kesimlerin Alevi yurttaşları hedef aldığını ve ülkeyi bölmekle suçlayarak bir iç çatışma ortamı yaratmak istediğini belirterek, bu politika 80’den sonra Kürt vatandaşlarımıza da uygulandı. Emperyalizmin bu ülkeye yaptığı en büyük kötülük, örgütlü toplumu çöketmesi ve etnik ve kimlik siyasetlerle toplumu ayrıştırdığını söyledi. Kartalkanat “Biz 80 öncesi dönemde gerek öğrenci hareketleri içinde, gerekse sendikalarda Türk, Kürt, Alevi, Sünni ayrımı olmaksızın birlikte mücadele ediyorduk. Ama emperyalizm bu örgütlü yapıyı hedef aldı ve toplumun ortak siyaset üretme iradesini felce uğrattı” dedi.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler