ArşivGündemManşet

Ferahevler’deki Sarıyer Kaymakamlığı binası, ünlü genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın bağışladığı arazide kuruldu!

sariyerkaymakamligi1

***

Sarıyer Gazetesi, Sarıyer ile ilgili bugüne kadar pek bilinmeyen gerçekleri sizler için gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Halen Ferahevler’de bulunan ve Sarıyer Kaymakamlığı olarak kullanılan hükümet konağının, ünlü genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın bağışladığı arazide yapıldığını biliyor muydunuz?

***

SARIYER GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ BEKİR BATU YAZDI

Sarıyer’de bugün içinde Sarıyer Kaymakamlığı ve pek çok önemli birimin bulunduğu Ferahevler’deki hükümet konağı, bir döneme damgasını vuran ünlü genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın belediyeye bağışladığı arazi üzerinde bulunuyor. Sarıyer’de 10 yıl belediye başkanlığı yapan Yusuf Tülün’ün ilk döneminde dönemin belediye yöneticilerinden Ali Usta’nın gayretleriyle belediyeye bağışı yapılan arazi, uzun yıllar içindeki boş ve harabe binayla ünlendi. Sarıyer’de yapacağı emlak yatırımları ve inşaatlar nedeniyle sahibi olduğu araziyi Sarıyer Belediyesi’ne bağışlamayı kabul eden Manukyan, bu arazide yıllar sonra ilçenin hükümet konağı yapılacağını rüyasında görse belki de inanmayacaktı. Zira 9 Mayıs 2011 tarihinde binanın resmi açılışı yapıldığında kendisi, ölümünün 10. yılında olacaktı.

“O” BİNA SSK’YA TEKLİF EDİLDİ

ferahevler1

Manukyan’ın Sarıyer Belediyesi’ne bağışladığı milyon dolarlık arazide bulunan 8 katlı bina uzun yıllar kaba inşaat halinde kaldı. Harabe bina uyuşturucu madde bağımlısı gençlerin kullandığı bir mesken olarak uzun yıllar kimsenin girmeye cesaret edemediği bir yer oldu. O binada birçok genç, kullandıkları uyuşturucu madde yüzünden hayatından oldu. ANAP’lı Sarıyer Belediye Başkanı Sedat Özsoy zamanında bu bina, belediyenin SSK’ya olan borçlarına karşılık söz konusu kuruma bağışlanmak istendi, SSK’ya “bina sizin olsun” teklifi götürüldü. Dönemin Özel Kalem Müdürü Bayramali Koçoğlu’nun büyük uğraşlar verdiği ve birkaç kez Ankara’ya giderek bu konu için ilgililerle görüşmeler yaptığı o yıllarda hep konuşuldu. “Söz konusu bina SSK’ya bağışlanacak ve SSK da Sarıyer’deki bu binayı modern bir hastaneye çevirecekti. Böylece belediye hem üzerine yük olan SSK borçlarından kurtulacak hem de Sarıyer çağdaş bir hastaneye kavuşacaktı”

2011’DE HİZMETE AÇILDI

Ancak ANAP’ın kısa süre sonra yapılan seçimleri kaybetmesi üzerine bu plan hayata geçirilemedi. Binanın çürük olması nedeniyle bina bir süre daha öylece kaderine terk eldi. Ancak 2. Yusuf Tülün döneminde arazi İstanbul Valiliği bünyesindeki İl Özel İdaresi’ne verildi. Arazinin üzerinde Sarıyer Hükümet Konağı yapılması kararlaştırıldı ve söz konusu bina 2011 yılında hizmete açıldı. 9 Mayıs 2011 yılında hizmete açılan binada, bugün Sarıyer Kaymakamlığı’nın yanı sıra İlçe Nüfus Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü, PTT, Tarım Müdürlüğü, SSK bürosu, Ferahevler Muhtarlığı gibi pek çok birim bulunuyor. Her gün binlerce kişinin girip çıktığı hükümet konağı, genelev patroniçesi Manukyan’dan Sarıyer’e miras ve bir hediye olarak kaldı.

37 GENELEVDEN VERGİ REKORTMENLİĞİNE

matild-manukyan1

Matild Manukyan, 1914 yılında doğdu, 17 Şubat 2001 yılında yaşamını yitirdi. Ermeni kökenli Türk genelev patroniçesi olarak bilinen Manukyan, Notre Dame de Sion’u bitirdikten sonra terzilik ile iş hayatına başladı. Eşinin ölümü dolayısıyla oğlu ile tek başına kalmış, sosyete terziliğine soyunmuştur. Karaköy’de kiraya verdiği babasına ait binaların kirasını ödeyemeyen genelev işletmesinden birine ortak olarak bu işe girdi. Daha sonra işlettiği genelev sayısı 37’ye çıktı. Genelevlerden kazandığı paraları gayrimenkule dönüştürerek ailesinden kalan gayrimenkul sayısını artıran Manukyan 6 kez vergi rekortmeni olarak çeşitli ödüller aldı.

500 DAİRESİ 220 TİCARİ TAKSİSİ VAR

Manukyan`ın 500 dairesi, 50 dükkânı, 4 hanı, 4 yazlığı,220 ticari taksi plakası, 37 genelevi, 40 binası, 2 fabrikası, Kalamış’ta yatı, bir Rolls-Royce, dört BMW ve dört tane de Mercedes otomobil ile oteli var. Kiracıları arasında Şişli Belediyesi ile Eski Şişli Adliyesi binası da yer alıyor. Tek vârisi ABD’de yaşayan oğlu Kerope Çilingir’dir.

 

SARIYER İLE İLGİLİ HİÇBİR YERDE OKUYAMAYACAĞINIZ GERÇEKLERİ YAYINLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ! BİZİ TAKİP EDİN!

hdp-sariyer11-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir