ArşivGündemManşet

HDP SARIYER İLÇE EŞ BAŞKANLARI TEKİN YILDIKO VE AYLİN HACALOĞLU KONUŞTU; “YENİ TÜRKİYE, AKP’NİN TÜRKİYESİ DEMEK”

hdp-sariyer11 (3)

*** 

Sarıyer Gazetesi, 7 Haziran seçimlerinde barajı aşıp aşmayacağı merak edilen HDP’nin (Halkların Demokratik Partisi) Sarıyer İlçe Eş Başkanları ile genel seçim öncesi geniş kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik. Eş Başkanlar Tekin Yıldıko ve Aylin Hacaloğlu gazetemizin sorularını yanıtladı.

 ***

BAŞAK KILAVUZ- BAŞAK KARATAŞ- SARIYER GAZETESİ- ÖZEL RÖPORTAJ

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

hdp-sariyer1 (4)

Adım Tekin Yıldıko 1971 Kars doğumluyum. 1976 yılında İstanbul’a geldim. Sarıyer Cumhuriyet mahallesinde oturuyorum. Evliyim ve 1 çocuk babasıyım. HADEP’ten günümüze kadar bu alanda siyasi mücadele yürütüyorum. İlçe eş başkanıyım.

Aylin Hacaloğlu. Aslen Rize’li olan Hacaloğlu İstanbul doğumlu. Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu. HDP’nin yanı sıra İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeliği yapıyor. Evli ve bir çocuk annesi.

HDP olarak 7 Haziran seçimlerinde Sarıyer ve Türkiye’de nasıl bir sonuç bekliyorsunuz? Yüzde 10’luk seçim barajı konusundaki görüşleriniz ya da kaygılarınız nelerdir?

7 Haziran seçimleri kritik bir seçim. Bu seçime biz gerek Türkiye’de gerek Sarıyer’de yoğun olarak hazırlanıyoruz. Gerek çalışmalarımız gerekse açığa çıkan gözlemlerimiz Türkiye’de ve Sarıyer’de ciddi anlamda bir oy yönelimi var. Bu yüzden bu seçimlerde başarılı çıkacağımıza inanıyoruz. Yaptığımız gözlemler bizim parlamentoya çıkacağımızı gösteriyor. Baraj konusunda kaygımız yok ama kaygımız şu açıdan olabilir Türkiye demokrasi geleneğinin ya da demokratik bir mücadelenin eşit temsiliyetin önünde engeldir. Sadece bizim açımızdan değil yüzde 1 alan kesimler açısından da biz bunu çok demokratik bulmuyoruz. Bu açıdan düşüncemiz barajın sıfıra indirilmesi. Kaybımız yok, biz 12 Eylül Anayasası’nın etkisi olan kalıntısı olan barajı, barajı geçerek anlamsızlaştıracağız. Aslında mücadele geleneğimizle barajları ve buna benzer yasaları mücadele ederek anlamsızlaştırdık. Bu temelde barajı aşarak barajın çok anlamsız olduğunu hem bizim açımızdan hem de Türkiye Demokrasisi açısından ve siyasi partiler açısından bir barajsız siyasi süreç ve seçimi de Türkiye halkına hediye edeceğiz.

Özellikle bu seçimlerde HDP, AKP’nin başkanlık sistemine geçmesini önleyebilecek ciddi bir alternatif gösteriliyor. Bugüne kadar belki hiç oy almadığınız Batı ve pek çok bölgede, kimi kesimlerde bile HDP’ye oy vereceklerini söyleyenlerin sayısı giderek artıyor. Bu seçimlerde size sempati duyan ve oy vereceklerini söyleyen bu yeni kesime mesajınızı ve bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Biz zaten başkanlık sistemine karşıyız. Biz parlamenter demokratik bir sistemden yanayız. Biz Türkiye partisiyiz. Türkiye halkının yaşadığı tüm yerlerden, tüm seçmenlerden oy hedefliyoruz. Bir önceki cumhurbaşkanlık seçimlerinde eş genel başkanımızın Türkiye’nin bütün illerinden oy aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenin ilgisini çekti. Başkanlık sitemi Türkiye’ye denk düşen bir sistem değildir. Başkanlık sistemi ABD’de uygulanan bir sistemdir ama Türkiye’de başkanlık sitemi kuvvetler ayrılığı ve demokratik koşullara açık olmadığından aslında bize dayatılan başkanlık sisteminden çok biraz daha tek başına insanın hâkimiyeti anlamına geliyor. Biz Türkiye’de tüm oy alan kesimlerin parlamentoda kendilerini temsil etmesini istiyoruz.

AKP hükümetini nasıl buluyorsunuz? AKP’nin sıkça kullandığı “Eski Türkiye” ve “Yeni Türkiye” arasında nasıl bir fark var?

hdp-sariyer1 (6)

Geldiklerinde sefalet ve yoksullukla mücadele edeceklerini söylemişlerdi ama tamamıyla kendi iktidarlarını kendi devletlerini kurarak Türkiye halkının tüm umutlarını sömürerek buraya kadar geldi. Aslında Türkiye’de şuan yaptığı tek şey açlık, yoksulluk, sefalet. Toplumda ciddi anlamda bir kalıplaşmanın ve kutuplaşmanın önünü açtı. Türkiye halkının eğitim alanında, sağlık alanında, toplum alanında, özellikle Sarıyer’de çevre sorunları gerekse imar planı sorunları, tahribatlar yarattı. Hemen yanımızda 3. Köprü, 3. Havaalanı çalışmaları var. 3. Köprü çalışmasında temel hedef; trafiği çözmek. Bizde diyoruz ki trafik sorunu böyle çözülmez. Siz trafiği çözmek istiyorsanız köprüler yapmak yerine insanların yaşadığı yerde yaşam koşullarını düzelterek göçü engelleyin. Sürekli hastaneler yapılıyor, 13 yıllık iktidarda en çok övünülen nokta. Bizde diyoruz ki insanlara hastane yapma, insanlara daha demokratik özgür bir yaşam sağla. Siz insanları hasta ettikten sonra hastane yapmanızda çok gerçekçi değil.

“Eski Türkiye” ile “Yeni Türkiye” kavramlarını doğru bulmuyoruz. Bir fark yok aslında kendi siyasal yapılarını, kendi siyasal amaçlarını kullanmak kendi seçmenini kandırmak manipüle etmek için kullandığı kavramlardır. “Eski Türkiye” ile “Yeni Türkiye” arasında şöyle bir gözlem yapabiliriz. Eski Türkiye’nin ekonomik koşullarıyla şuan ki Türkiye’nin koşulları arasında ciddi bir artı varsa biz o noktada Yeni Türkiye’yi esas alabiliriz. Ama ciddi anlamda yoksullaşma varsa açlık sınırı derinleşmişse biz Yeni Türkiye’nin de çok yeni olmadığını bu anlamda Yeni Türkiye’nin aslında AKP’nin Türkiye’si olduğuna kanaat getiriyoruz.

 Türkiye’de özellikle Kürt açılımı konusunda gelinen nokta nedir, bu sorun aşılabilecek mi? Gerçek anlamda samimi ve barışa yönelik ciddi bir aşama kaydedildi mi?

hdp-sariyer-gazetesi2

Kürt sorunu aşılmalıdır. Çünkü biz konunun siyasal, demokratik çözümünden yanayız. Şu var biz Türkiye’nin temel sorunu Kürt sorunu diyoruz tek sorunu demiyoruz. Yıllardan beri devlet Kürt sorununa güvenlikçi mantıkla baktı. Biz de diyoruz ki Kürt sorununda siyasal, demokratik çözüm beraberinde bizim yaşam alanımıza ekonomik, sosyal, kültürel, çevre alanında birçok sorunumuzun önünü açacak. Bugün devletin güvenlikçi bakış açısı önünde bütçe tamamıyla bu halkın vergileriyle oluşturulan bütçe tamamıyla silaha gidiyor, askeriyeye gidiyor. Yani sorun siyasal yollarla çözülürse eğer bu Türkiye halkının yaşamına olumlu anlamda etki edecektir. Kürt sorunu temel anlamda Kürtlerin ulusal demokratik hakların çözümünde Türkiye halkıyla birlikte ortak bir çatı altında yaşamasından yana bir çözümdür. Küresel kapitalizm bu sorunu kullanarak Türkiye Devleti’nin üzerinde bir baskı oluşturuyor. Bu hem devlet politikasına hem Türkiye halkına zarar verir. Bir halktan bahsediyorsunuz halk kendi kültürünü ana dilini kullanamıyor. Kısmi olarak çalışmalar oldu. Aslında halklar arasında hiçbir sorun yok. Sadece sistemlerin halkları, kültürleri, inançları birbirlerine çatıştırarak kendi çıkarlarını ön plana getirmek için kullandıkları yöntem.

HDP olarak Sarıyer’de neler yapıyorsunuz, geçtiğimiz seçimlerde ne kadar oy aldınız bu seçimlerde beklentiniz ne aşamada? Sarıyer’de HDP’ye olan ilgi nasıl?

hdp-sariyer1 (8)

Geçmiş yerel seçimlerde 4500 civarında oy aldık. Bu seçimde mümkün olduğu sürece çok oy hedefliyoruz. Zaten burada hedef yüzde 10’ları geçmek hatta toplumun büyük bir kesiminin oylarını almaktır. HDP Sarıyer olarak Sarıyer’in tüm mahallelerinde bir seçim çalışması yürütüyoruz. Aslında tüm mahallelerde ilgi de var, hatta bize doğru bir yönelim var. Biz bu yönelimi gerek partimizin temel ilkelerini gerek partimiz Türkiye’nin temel sorunlarına çözümünü anlatarak gerek Türkiye halkıyla demokratik bir yaşamı inşa edeceğiz. Kadınların ön planda olduğu bir siyaset düşünüyoruz. Biz de eş başkanlık sistemi var biliyorsunuz. Biz kadınların, emekçilerin, doğanın partisiyiz. Ekonomik anlamda güçlü bir parti değiliz. Medya desteğimiz de yok. Bu yüzden Sarıyer’de tek tek birinci ağızdan bilinçlendirme çalışması yaptık. HDP’yi bizden dinleyin. Bu çalışmalarla toplumdaki kutuplaşma sorununu gidereceğiz. Her ne kadar eşit şartlarda seçime hazırlanmıyor da olsak, hazineden para almıyor da olsak biz mücadelemize devam edeceğiz.

Pek çok kesimde HDP’nin Kürt milliyetçiliği yaptığı ve sadece bu kesimin haklarını korumak adına siyaset yaptığı düşünülüyor. Böyle düşünen Batı’daki ya da Karadeniz’deki bir seçmene neler söylemek istersiniz? HDP sizce Türkiye’nin genel sorunlarına ciddi bir çözüm alternatifi olabilecek mi?

HDP Türkiye partisidir. Sarıyer ilçe eş başkanımız Karadenizlidir. Demokratik bir partiyiz. Her türlü milliyetçiliğe karşıyız. Bizi bu söylemlerle manipüle etmeye çalışıyorlar. Biz herhangi bir milleti yok saymak yerine onları olduğu gibi her şey ile kabul edip demokratik ve özgür bir şekilde birlikte yaşamayı amaç edindik. Bir toplumun dilini dinini mezhebini yok sayarak vatan kurtarılmaz. Bu vatan hepimizindir. Milliyetçilik vatanseverlik ise biz vatanımız için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Bu kavramların da içini doldurmak gerekir. HDP kurumları herkese sonuna kadar açıktır, bizi bizden dinleyin. Her türlü eleştirilere ve önerilere de açığız. Ancak bazı şeylerden taviz veremeyiz. Özgür, demokratik bir hayatın inşası için çalışıyoruz. Kutuplaşma ve milliyetçiliğe karşıyız. Halkların kardeşliğine inanıyoruz. Yalnızca Türkiye halkının değil sınır ülkelerle de halklarımızın kardeş olacağına inanıyoruz. Komşuda olan bir sorun bizlere de yansır.

Bir seçmen sizce neden HDP’ye oy vermeli? HDP topluma ve Türkiye’ye neler vadediyor? Size karşı kaygı duyan ve oy vermekten çekinen kesimlere mesajınız nedir? Hayalinizde nasıl bir Türkiye var?

HDP Türkiye’de kadın hakları konusunda mücadelede en önde gelen partidir. Kadınlar bu yüzden HDP’ye oy vermeli. Zengin ve fakirin arasında uçurum olduğu, emeğin sömürüldüğü, iş cinayetlerinin olduğu bir toplumda emekçiler HDP’ye oy vermelidir. Geleceğimiz olan gençlik yozlaştırılıyor, karar yetki sahibi olamıyorlar, arka plana atılıyorlar. Bizim geleceğimiz olan çocuklarımızın oynayacağı doğru düzgün alanlar yok. Biz yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Halk sorunlarına doğrudan çözüm bulacak. Bir oyun parkına bile o mahalle kendi karar vermelidir. Kentsel dönüşüme de mahalle kendisi karar vermelidir. Sarıyer gibi akciğerlerimiz olan ormanların bulunduğu bir yerde bu doğal güzelliğe halk bizzat kendisi sahip çıkmalıdır. Bizim HDP olarak mesajımız şudur toplumun tüm kesimlerinin barış, demokrasi ve özgür bir şekilde yaşaması için HDP’ye ihtiyacımız var. Karar alıp verme sınırları genişleyecek. Ne söylersek onu yaşıyoruz biz. HDP’de biz kendi parti içinde kadınların emekçilerin gençlerin sorunlarına nasıl çözüm üretmişsek bunu tüm Türkiye’de yaşatmak istiyoruz.

BAŞAK KILAVUZ- BAŞAK KARATAŞ- SARIYER GAZETESİ- ÖZEL RÖPORTAJ

hdp-sariyer1 (3)  hdp-sariyer1 (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir