ArşivManşet

Ayazağa’nın imar sorunu masaya yatırıldı

IMG_2254

 

Sarıyer Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü tarafından Ayazağa Mahallesi ve  Huzur Mahallesi için hazırlama aşaması tamamlanan 1/1000 ölçekli imar planı, Ayazağalıların ve Huzur Mahallesi sakinlerinin katıldığı bir toplantıda anlatıldı. Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Ayazağa’da yaşayan vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 ***

IMG_2170

 

Sarıyer Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısında onaya sunulacak olan imar planı hakkında vatandaşın bilgilendirilmesi için düzenlenen toplantıların ilkinde konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, vatandaşın onayının olmadığı hiçbir evraka imza atmayacağının altını çizerek “Toplumun yarınını ilgilendiren ve hayati önem taşıyan, dönüşü olmayan konularla ilgili mutlaka halkı bilgilendiriyoruz ve bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ortak bir çıkış yolu bulacağız. En doğrusu erişmek için uzmanların yaptığı çalışmaları göz önünde bulundurarak, karara bağlamadan biz size anlatacağız. Sizin onayınızı almadan hiçbir evrakı imzalamayacağım. Yol bir tane, en doğrusunu yürümek zorundayız. Çünkü bu yolun sonu çocuklarımızın yani toplumun geleceğine açılıyor. Bu yolu yanlış kurarsak, doğruyu çizmezsek, geleceğimiz çok ciddi sıkıntılar çekerler” dedi.

 

IMG_2186

“Planlama ekibimizi Ayazağalılara yönlendirdik”

 

2014 yerel seçimler sonrasında resmi olarak Sarıyer sınırlarına dâhil edilen Ayazağa Mahallesi’nin imar planları ile ilgili geniş çaplı bir çalışma yaptıklarını belirten Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Ayazağa sınırlarımıza dâhil edildiğinde 2014 yılının Eylül ayında beş binlik imar planları önümüze geldi. Üzerinde yaptığımız inceleme sonucunda bazı sıkıntılar gördük. Bunları dilekçe ile Büyükşehir’e ilettik. On maddeden oluşan itiraz dilekçemizi kabul edildikten sonra Ekim ayında yenileme yaparak onayladılar. Gönderilen planda birçok şeyi binlik planlarda çözmemizi istediler.

 

Ayazağa’da bina bina dolaştık. Yapım cinsi, kat adedi, kullanım amacının ne olduğuna dair araştırmalar yaptık. Yol kesitlerine baktık. Bütün çalışmalar sonucunda karşımıza 1/1000’lik çıktı. Parsel ölçeğinde tüm sorularınız için Mayıs ayının ilk haftasına kadar İmar Müdürlüğü ve Emlak İstimlak Müdürlüğü’nde görev yapan arkadaşlarımız sorularınızı yanıtlayacaklar. Planın bir kısmı teknik olarak bizde çözüldü. Bir kısmı da belediye meclisimizde çözülecek. Ondan sonra Büyükşehir Belediyesi ile yola çıkmış olacaksınız”

 

IMG_2256

 

Sarıyer Belediyesi Yüksek Şehir Plancısı Edip Dinçer, beş bin ölçekli plana uygun olarak hazırlanan bin ölçekli uygulama imar planını sunum eşliğinde anlatmasının ardından, Ayazağalı vatandaşlar sorular sorarak gerekli bilgilere ulaştılar. Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, Sarıyer Belediyesi’nin Ayazağa Ek Hizmet Binası’nda görevlendirilecek teknik ekibin Ayazağalı vatandaşların yeni imar planları ile ilgili sorularını yanıtlayacağını belirtti.

 

Ayazağa’yı kapsayan uygulamalı imar planının anlatıldığı toplantıya Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra Meclis Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Başkan Yardımcıları Gökan Zeybek ve Sevgi Atalay, meclis üyeleri Nizamettin Günel, Oktay Aksu, Özkan Sucu, Hasan Karagöz, Sarıyer Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Murat Durna, Sarıyer Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürü Ahmet Karakoç ve Ayazağa Muhtarı Mustafa Kahraman ve  Huzur Mahallesi Muhtarı Bekir Apak katıldı.

 

IMG_2130 IMG_2125 IMG_2311 IMG_2305 IMG_2303 IMG_2256 IMG_2195 IMG_2177

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler