ArşivGündemManşet

İSTANBUL’DAKİ BELEDİYELERE HİZMET VEREN KİRİŞ İNŞAAT’IN İŞÇİLERİ EYLEM İÇİN YİNE SARIYER BELEDİYESİ’NİN ÖNÜNÜ SEÇTİ

sariyer-isciler1

İstanbul’daki bir çok belediyeye park ve yeşil alanların bakımı konusunda hizmet veren Kiriş İnşaat’a bağlı yaklaşık 10 işçi yasal haklarının kendilerine verilmediği gerekçesiyle iş bırakma kararı aldı. İşçiler, pek çok belediye gibi Sarıyer Belediyesi’ne de taşeron hizmeti veren Kiriş İnşaat’ın sahiplerine baskı yapılması ve isteklerinin kabul ettirilmesi için Sarıyer Belediyesi önünde eylem kararı aldı. Sarıyer Belediyesi’nin söz konusu şirket yetkililerine baskı yapmasını isteyen ve bu sayede haklarının kendilerine verilmesini bekleyen işçiler, belediye önünde eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışacak.

SEÇİM ÜZERİ EYLEM İÇİN BİR KEZ DAHA SARIYER SEÇİLDİ

DSC_0062

Öte yandan iş bırakma eylemi başlatan Kiriş İnşaat’a bağlı işçilerin, geçen yıl da belediye önünde çadır kurup eylem yapan aynı işçiler olması dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl benzer gerekçelerle iş bırakan işçiler, Sarıyer Belediyesi’nin önünde eylem çadırı kurmuş ve belediyenin söz konusu şirket yetkilileriyle görüşmesinden sonra tekrar işe dönebilmişlerdi.  Medyada gündeme gelebilmek için CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının kapısına kilit takarak eylem yapan ve eylemlerinden önce gazetecileri haberdar eden işçiler, Sarıyer Belediyesi’nin Kiriş İnşaat yetkilileriyle görüşmesinden sonra tüm haklarını alarak o dönem işlerine tekrar güçlükle geri dönebilmişlerdi.

7 HAZİRAN’DA AKP’NİN EKMEĞİNE YAĞ MI SÜRÜLMEK İSTENİYOR?

Ancak bu kez aynı işçilerin tekrar eylem kararı almaları ve eylemlerini kendi çalıştıkları Kiriş İnşaat‘ın önünde değil de Sarıyer Belediyesi’nin önünde yapmak istemeleri herkesin kafasını karıştırdı. Bu arada eylem kararı alan işçilerden bir ismin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e karşı parti içinde çok sert muhalefet yapan bir işletmecinin yeğeni olması “Yoksa CHP ,seçim öncesi Sarıyer üzerinden yıpratılmak mı isteniyor? Amaç işçiler üzerinden, hak arama bahanesiyle CHP’nin ve Şükrü Genç’in yıpratılmak istenmesi mi? 7 Haziran öncesi AKP’nin ekmeğine yağ mı sürülmek isteniyor” sorularını beraberinde getirdi. Sarıyer Belediyesi’nin çalışanları yada işçileri olmadıkları halde Kiriş İnşaat’a bağlı çalışan işçilerin eylem yeri olarak her defasında özellikle neden Sarıyer Belediyesi’nin önünü seçtikleri ise merak konusu oldu. Söz konusu eylem kararının 7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala alınması da zamanlama olarak oldukça manidar karşılanıyor.

info@sariyergazetesi.com

BU HABERLE İLGİLİ HER TÜRLÜ YORUMLARINIZI BİZE YAZIN, OBJEKTİF BİR ŞEKİLDE AYNEN YAYINLAYALIM!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu