ArşivGündemManşet

Kadir Topbaş Emirgan’da başkonsoloslarla buluştu

lale1 (1)

***

İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla Emirgan’da buluşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Başkanı olarak gerçekleştirdiği ziyaretler ve yerel yönetimlere yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Topbaş misafirlerine lale bahçelerini gezdirdi.

***

lale1 (3)

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG (Dünya Yerel Yönetimler Birliği) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görevli başkonsoloslar ve yabancı misyon temsilcileriyle 2 milyon lalenin renklendirdiği Emirgan’da buluştu. 50 kadar başkonsolos ve yabancı temsilcinin katıldığı toplantıda Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Uğur Kenan İpek ile UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman da hazır bulundu.

İBB Nepal’e yardıma gidiyor

“Habitat 2’den Habitat 3’e Kentler: İstanbul Tecrübesi” temasıyla düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, Nepal’de yaşanan deprem felaketinden duyduğu üzüntüyü belirterek, “Türkiye’den Kızılay ve Afad ekibi yardım için bölgeye gitti. Belediye olara Nepal’den neler talep ediliyor, öğreniyoruz. Bizime ekibimiz de ihtiyaç duyulan malzemelerle birlikte Katmandu’ya gidecek” dedi.

Bulunduğu coğrafi konum itibarıyla dört mevsimi yaşayan İstanbul’un florasıyla ve endemitiyle çok farklı bir şehir olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “Baharın ve Emirgan’ın güzelliği olan, İstanbul’dan dünyaya yayılan lalelerin açtığı bu güzel ilkbahar gününde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. 2005 yılında laleyi anavatanı olan İstanbul’a geri döndürme çalışmalarını başlattık. Bu yıl şehrimizin her köşesine tamamı yerli üretim 30 milyon lale diktik. Bize lale tedarik eden köylülerimiz verdiğimiz destekle dünyanın birçok noktasına lale ihraç eder konuma geldi” diye konuştu.

“İnsanlar göçe zorlanmasın istiyoruz”

lale1 (2)

İstanbul’da lalelerle birlikte Boğaziçi’nin simgelerinden biri olan erguvan ağaçlarının ve mor salkımlı değişik ağaçların da açmaya başladığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “UCLG ve UNACLA Başkanı olarak birçok dünya yerel yönetimlerinin sorunları için birçok şehre gidiyorum. Sizlerle bu toplantımızı da daha yaşanabilir kentler oluşturma çabalarımızı aktarmak için Habitat’ta İstanbul tecrübesi temasıyla yapıyoruz. Aksi taktirde ne kadar kontrol ederseniz edin Akdeniz’deki göçmen dramına son veremiyorsunuz. Türkiye’de 2 milyon İstanbul’da 200 binin üzerinde göçmen var. Türkiye Belediyeler Birliği ve İBB olarak bu insanlara da yardım elimizi uzatıyoruz. TBB olarak Kobani’ye de yardım yapacağız. Biz insanların kendi şehirlerinde huzur içinde yaşamalarını istiyoruz. İstiyoruz ki insanlar topraklarından koparılmasın, göçe zorlanmasın.”

9 Nisan’da UNESCO’nun kuruluşunun 70.,Türkiye’nin katılımının da 30. yılı münasebetiyle Paris’teki UNESCO toplantısına katıldığını, 15 Nisan’da da Nairobi’ye giderek Habitat Başkanı Joan Closs ile birlikte Habitat toplantısını yaptıklarını aktaran Topbaş, Dünya Seçilmiş Kadınlar Konferansı’nın 2016 yılında İstanbul’da yapılacağını hatırlattı.

sukru-genc-sariyer-gazetesi1

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler