ArşivManşet

Kısırkaya Hayvan Bakımevi davası başladı

kısırkaya-dava (2)

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği‘nce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kısırkaya Hayvan Bakımevi‘nin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın duruşması yapıldı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi‘ndeki duruşmada, Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği adına avukat Kemal Uçar söz aldı.

kısırkaya-dava (1)

Uçar, 20 bin hayvan kapasiteli Kısırkaya Hayvan Bakımevi’nin “esir kampına dönüştüğünü” öne sürerek, “Bu yer yapılırken, uzaklık şartları düşünülmemiştir. Bahçelerde soğuktan dolayı hayvanlar bile barınamamıştır. Ayrıca doğal afetlerde ulaşım imkanı kesileceğinden, hayvanlara ulaşılamayacaktır. Mahkemeden aralarında uzman kişilerin olduğu bir bilirkişi heyetiyle bu yerin yasaya ve yürütmeye uygun olup olmadığı konusunda keşif yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin avukatı da bakımevinin yerinin yasaya ve usule aykırı olmadığını, söz konusu yerin daha önceden Maliye’ye ait olduğunu, sıcak ve soğuk hava koşullarına uygun ısı yalıtımının, ağaç ve peyzaj düzenlemelerinin de yapıldığı dile getirerek, davanın iptalini istedi.

Avukatların söz almasının ardından, mahkeme, kararı taraflara tebliğ edeceğini belirterek, duruşmayı bitirdi.

Duruşma çıkışında gazetecilere açıklama yapan avukat Kemal Uçar, Sarıyer’de yapılması planan barınma yerinin sağlıklı hayvanların bile sağlığını kaybedeceği bir yer olarak inşa edildiğini iddia etti.

Uçar, bakımevinin kapatılması için uğraştıklarını dile getirerek, “Hayvan sağlığı için uğraşıyoruz. Mahkemeden tarafsız bilirkişi vasıtasıyla keşif yapılmasını talep ettik. Kararı bize bildirecekler. Barınakta bahçe alanı düzenlenmiş, orada çalışan kişiler soğuktan oraya hayvanları alamadıklarını söylüyorlar. Göstermelik yapılmış bir yer. Kaş yaparken göz çıkartacaklar haberleri yok. Biz bunu düzeltmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

kısırkaya-dava (3)

 AA

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler