ArşivGündemManşet

Mecliste “PATATES” kavgası!

meclis1

SARIYER GAZETESİ/ BAŞAK KARATAŞ- ERHAN KESKİN / ÖZEL HABER

Sarıyer Belediye Meclisi son toplantısında yine sataşmalara ve sözlü kavgalara sahne oldu. Meclis toplantısı oldukça kalabalık bir ortamda gerçekleşti ancak AKP ve CHP’liler arasındaki sözlü sataşmalar yüzünden salondaki kalabalık bir süre sonra toplantı salonunun terk etti. Mecliste son zamanlarda hızla artan patates fiyatları, 1 Mayıs’ta yaşanan olaylar gibi konular da tartışıldı.

Sarıyer Belediye Meclisi yine kalabalık bir toplantı gerçekleştirdi. Salonun tıklım tıklım dolduğu mecliste 1 Mayıs’tan patates fiyatına kadar birçok konuda tartışmalar oldu. Mecliste AKP ve CHP’liler arasında zaman zaman gergin anlar da yaşandı. Sarıyer’de yaşayan engelliler ve yaşlılar için destek önergesi verilirken, Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün hizmetlerinin çok daha hızlı yapılabilmesi için bazı işlemlerin internet üzerinden raporlandırılması da gündemdeydi.

AKP VE CHP ARASINDA 1 MAYIS POLEMİĞİ

meclis5

Mecliste CHP’den Mustafa Tok, Sevim Yalınkılıç, Mustafa Oktay Aksu gibi isimler birer konuşma yaparken AKP’den ise Hicran Çelikyay, Verda Yiğit, Saim Kain kürsüye çıkıp söz aldı.

Mecliste AKP ve CHP arasında yaşanan gerginliklerden birisi de 1 Mayıs üzerinden yaşandı. AKP’liler meclis sıralarından “ 1 Mayıs partimiz döneminde resmi bayram olmuştur” deyince CHP sıralarından ise ” Evet 1 Mayıs sizin döneminizde bayram olmuştu. 1 Mayıs Gaz Bayramı” diyerek espirili bir şekilde tepki gösterdi.

Derbent Mahallesi’ndeki trafik konusunun, Kutlu Doğum Haftası’nın ve Suriyeli mülteciler konusunun da konuşulduğu mecliste, CHP’liler AKP’lilerin daha önce yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak “Suriyeli mülteci sorunu için; 4. Eşi Güneydoğu’dan alalım böylece mülteci sorunu çözülür” demesi mecliste tansiyonu yükseltti. Bunun üzerine AKP’liler tepki göstererek CHP’lilerin kendilerinden özür dilemesini ve söylevlerini düzeltmesini istedi.

MECLİSTE ÖDENEK TARTIŞMASI

meclis2

CHP’li meclis üyeleri Sarıyer Belediyesi’ne merkezi hükümet tarafından 150 milyon lira ödenek aktarıldığını savunurken, Zeytinburnu ve Beyoğlu gibi ilçelere daha az ödenek gönderildiğini ileri sürdü. CHP’li meclis üyeleri de İstanbul’daki CHP’li belediyelerin sadece yüzde 20 oranında ödenek alabildiğini ve merkezi hükümet tarafından dışlandıklarını ifade ettiler.

PATATES’İN KİLOSU 5 LİRA OLDU POLEMİĞİ

Ayazağa’daki park konularının da konuşulduğu mecliste, son zamanlarda fiyatı hızla artan patates konusu da gündeme geldi. CHP’liler “Patatesin kilosu 5 lira oldu” diyerek AKP sıralarına zaman zaman sözlü sataşmayı ihmal etmedi. Patates üzerinden yaşanan sözlü sataşmalar meclis toplantısı bitine kadar ara ara devam etti.

SIK SIK ELEKTRİK KESİLDİ, “KEDİDİR KEDİ” SESLERİ YÜKSELDİ

verda-yigit

Mecliste söz alan meclis üyeleri sık sık “Anneler günü”nü kutlamayı ve konuda konuşmalar yapmayı ihmal etmedi. Ancak toplantı sırasında sık sık binada elektrikler kesildi. AKP’liler binada elektrikler kesilmesini “Bu kadar çok para harcıyorsunuz bari bir tane de jeneratör alsaydınız” diyerek duruma tepki gösterirken CHP sıralarından ise “Kedidir kedi” sesleri yükseldi. Tam bir tiyatro salonunu aratmayan mecliste, AKP’li Meclis Üyesi Hüseyin Coşgun; “Belediye dünyanın parasını harcayıp SARIYER TV adıyla bir internet televizyonu açıyor. Sarıyer TV’yi günde 10 kişi izlemiyor. Gündemi biz yerel haber sitelerinden takip ediyoruz. Harcanan bu kadar paradan sonra kim seyrediyor bu kanalı. Ben gündemi Sarıyer Gazetesi ve diğer haber sitelerinden takip ediyorum, bu televizyonu 10 kişi bile seyretse alexa’da bir bellek oluşuyor. Kanalı ne biz meclis üyeleri ne başkan ne de çalışanlar seyrediyor” ” diyerek CHP’lilere tepki gösterdi.

HALK SALONU TERK ETTİ

Öte yandan meclisi izlemeye gelen vatandaşlar, asıl sorunları olan mülkiyet konusunun konuşulmadan gündem dışı konular üzerinden iki parti arasında sözlü sataşmaların yaşanması üzerine “Biz evlerimizden oluyoruz. Onlar patatesten, etten bahsediyor” diyerek meclis toplantısını terk etti.

CAKALLL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir