ArşivGündemManşet

Ön seçimde en çok oy Sarıyer’den kullanılacak! İşte tüm detaylarıyla 2. Bölge gerçeği!

İstanbul’un 2. Bölgesi’nde yer alan toplam 12 ilçede en çok CHP üyesi Sarıyer’de bulunuyor. Yaklaşık 8 bin üyeyle ilk sırada yer alan Sarıyer’i, Sultangazi ve Eyüp izliyor.

 ***

 İşte bu yüzden 29 Mart’ta yapılacak ön seçimde en belirleyici ilçe hiç şüphesiz Sarıyer olacak. Sarıyer Gazetesi, CHP’de kıran kırana bir yarışa sahne olan 2. Bölge’deki siyasi tabloyu ve merak edilen tüm detaylarıyla gözler önüne seriyor.

CHP1

SARIYER GAZETESİ- BEKİR BATU

İstanbul 2. Bölge’de AK Parti’den 333, CHP’den ise 114 aday adayı bulunuyor. AK Parti’de temayül yoklaması yapıldı ve sonuçlar genel merkeze gönderildi. Temayülden çıkacak bazı isimlerin aday listesine girmesi bekleniyor. CHP’de ise 29 Mart’ta ön seçim var. Uzun yıllar ön seçim isteyen örgütler, ilk kez bu seçim öncesinde ön seçime girebilecek ve kendi istedikleri isimleri meclise gönderebilecek.

BÖLGEDE SARIYER’İN DEDİĞİ OLACAK

Peki İstanbul’un 2. Bölgesi’ndeki siyasi tablo ne? 2. Bölge’de toplam 12 ilçe var.  Bu ilçeler; Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Beşiktaş, Kağıthane, Beyoğlu, Sarıyer, Esenler, Sultangazi, Eyüp, Şişli, Fatih, Zeytinburnu… Bu ilçeler arasında en çok üye Sarıyer’de bulunuyor. Yaklaşık 8 bin üyeyle Sarıyer birinci sırada yer alırken Sultangazi ikinci, Eyüp ise üçüncü sırada bulunuyor. Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş ile Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de ön seçime girecek isimlerden. Bu yüzden 29 Mart’ta yapılacak ön seçimde Sarıyer kritik bir öneme sahip. Sarıyer’den önde çıkacak isim, büyük oranda şanslı olacak. CHP’den meclise girmek isteyen 114 aday adayı için Sarıyer çok ama çok hassas bir ilçe.

154 BİN OYA 1 MİLLETVEKİLİ

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde İstanbul genelinde meclise 85 isim girerken, 2. Bölge’den ise 27 kişi milletvekili seçilerek meclise gitti. 7 Haziran seçimlerinde ise bu sayı 26 olacak. 2011’de 2. Bölge’deki toplam nüfus 4.182.120 kişi iken, bir milletvekiline düşen kişi sayısı ise 154.893 oldu.

AK PARTİ 1 MİLYON 273 BİN, CHP 733 BİN OY ALDI

Son yapılan 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. Bölge’de AK Parti 1 milyon 273 bin oy alarak 15 milletvekili çıkardı, CHP ise 733 bin oyla 9 milletvekili seçtirdi. 229 bin oy alan MHP ise 2 vekil çıkartırken, 135 bin oy alan Sırrı Süreyya Önder de bağımsız milletvekili olarak meclise girdi. Bu bölgeden toplam 2.495.581 oy kullanıldı. AK Parti yüzde 51.04 oy oranıyla 2. Bölge’de birinci parti olurken, yüzde 29.38 oy alan CHP ise ikinci, yüzde 9.19 oy oranıyla da MHP üçüncü parti oldu.

2015’DE MECLİSE 26 VEKİL GİDECEK

Bu arada 2011 genel seçimlerinde 2. Bölgeden meclise 27 kişi girerken, YSK’nın aldığı son kararla 2015 seçimlerinde bu sayı 26 olarak belirlendi. İstanbul’un 85 olan kontenjanı 88’e yükseltilirken, ikinci bölgenin 27 olan kontenjanı 26’ya indirildi. Buna neden olarak bu bölgedeki seçmen oranının düşmesi gösterildi.

AK Parti ( Ayşe Nur Bahçekapılı, Osman Aşkın Bak, Volkan Bozkır, Hüseyin Bürge, Nimet Çubukçu, Türkan Dağoğlu, Ekrem Erdem, Ahmet Haldun Ertürk, Burhan Kuzu, Ahmet Baha Öğütken, İsmail Safi, Sevim Savaşer, Ahmet Kutalmış Türkeş, Şirin Ünal, İbrahim Yiğit)

CHP (Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Ağan Ayaydın, Ercan Cengiz, Aykut Erdoğdu, Haluk Eyidoğan, Sedef Küçük, Melda Onur, Bihlun Tamaylıgil, Mustafa Sezgin Tanrıkulu

MHP (Celal Adan, Murat Başesgioğlu)

SARIYER GAZETESİ- ANALİZ

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler