ArşivGündemManşet

Rumeli Hisarı’nda yapılacak camii sanat camiasının tepkisini çekti!

cami

****

Sarıyer’deki Rumeli Hisarı içinde yapımı devam eden ve Ağustos ayında tamamlanması beklenen cami, sanat camiasının tepkisini çekti. Sadri Alışık Ödül Töreni’nde ‘yılın en iyi kadın sanatçısı’ ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen sanatçı Defne Halman, söz konusu caminin yapılmaması için sanat camiasına çağrıda bulundu.

****

defne-halman5

SARIYER GAZETESİ/ BAŞAK KILAVUZ – BAŞAK KARATAŞ

Rumeli Hisarı içinde yapımı devam eden camii, sanat dünyasının tepkisini çekti.  Sadri Alışık Ödül Töreni’nde ‘yılın en iyi kadın sanatçısı’ ödülünü vermek üzere sahneye davet edilen sanatçı Defne Halman, “Rumeli Hisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim” diyerek çağrı yaptı. Halman’ın kürsüden yaptığı çağrı diğer sanatçılardan da alkış aldı.

MÜLKİYETİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE

Fatih döneminde Rumelihisarı’yla birlikte inşa edilen ve 18’inci yüzyılda yıkılan Boğazkesen Camisi’nin yapım çalışmaları devam ediyor. 2008 yılına kadar konser alanı olarak kullanılan Rumelihisarı’nda inşaat çalışmaları aralıksız sürüyor. Mülkiyeti  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi’nde olan alanda haziran ayında başlayan inşaat çalışmalarının sponsoru İstanbul Kubbe Derneği.

HİSAR KONSERLERİNİN MEKANIYDI

Fatih Sultan Mehmet’in 1452’de Boğaz’ı kontrol etmek amacıyla inşa ettirdiği Rumelihisarı’nın içinde ilerleyen yıllarda bir mahalle kuruldu. 1953’te dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın talimatıyla evler kamulaştırıldı, hisar restore edildi. Tiyatro sanatçısı Muhsin Ertuğrul, 1958’de caminin bulunduğu alana açık hava tiyatrosu yaptırdı. Daha sonra alanda 1980’li yıllardan itibaren konserler verilmeye başlandı.

MALİYETİ 1.5 MİLYON LİRA

Rumelihisarı’nın içerisindeki caminin restorasyon çalışmalarının ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor. Projenin mimarı Barış Han, caminin maliyeti konusunda “Caminin alt kısmındaki sarnıç ve duvarlar yenilendi. Şu ana kadar 700 bin lira harcandı. Minarenin yapımı, cami duvarlarının tamamlanması ve iç tasarımının bitirilmesiyle maliyetin 1 milyon 500 bin liraya ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir