ArşivGündemManşet

Sarıyer Belediyesi önünde 100 kişilik protesto!

sariyergazetesi1 (8)

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Cumhuriyet Gazetesi’ne yaptığı ziyareti “Şükrü Genç Charli’nin karikatürüne destek verdi” başlığıyla duyuran AKP medyasının günlerdir yayınladığı provoke haberler, Sarıyer Belediyesi önünde eyleme dönüştü.

 ***

Günlerdir organize olan ancak sadece yaklaşık 100 kişiyi toplayabilen AK Parti İlçe Başkanlığı, belediye önünde tekbirler getirerek ve sloganlar atarak eylem yaptı. Polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri sayesinde belediye binasına bile yaklaşamayan partililer, ellerindeki siyah çelengi cadde üzerindeki bir restoranın duvarına bırakarak eylemlerini bitirdi.

*** 

sariyergazetesi1 (9)

Sarıyer bugün traji komik bir eyleme sahne oldu. Paris’te medyana gelen karikatür dergisi saldırısından sonra söz konusu derginin bazı sayfalarını yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan polis baskını ve savcılık soruşturması siyasi çevrelerde rahatsızlık yaratmıştı. Türkiye genelindeki yüzlerce siyasetçi ve akademisyenin ziyaret ettiği Cumhuriyet Gazetesi’nin Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de ziyaret etmişti. Başkan Genç ziyaretinde, peygamberlere ve kutsal değerlere yapılan hiçbir saldırıyı asla kabul etmediğini ancak basının da bu hassasiyetlere dikkat ederek özgür yayıncılık yapmasının önemine dikkat çekmişti.

ÇAPRITMA HABERE BELEDİYEDEN SUÇ DUYURUSU

sariyergazetesi1 (14)

İşte Başkan Şükrü Genç’in Cumhuriyet Gazetesi’ne yaptığı bu ziyaret özellikle Sarıyer’deki AKP medyası tarafından günlerdir provoke edilmeye başlandı. AK Parti İlçe yöneticisi Ümit Sanlav’a ait sariyerhaber.org yayınlanan kışkırtıcı bir haber gözlerden kaçmadı. Söz konusu haberde Şükrü Genç’in din düşmanı gibi gösterilmesi üzerine Sarıyer Belediyesi, söz konusu site ve sahibi hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Bu haberin yayınlanmasının akabinde sosyal medyada “Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç sanki Peygamberimize hakaret etmiş” gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. İşte sosyal medya ve AK Parti İlçe Başkanlığınca organize edilen yaklaşık 100 kişi bugün eylem yaptı.

 ÇAYIRBAŞI’DAN BELEDİYE ÖNÜNE YÜRÜDÜLER

sariyergazetesi1 (15)

Saat 14.30 sıralarında Çayırbaşı Camii önünde toplanan AKP’liler ellerinde dövizler ve Şükrü Genç aleyhine yazılar bulunan pankartlarla yürüyüşe geçti. Ak Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar ve çok sayıda meclis üyesinin de katıldığı yürüyüşte çoğunluklar çocuklar ve kadınların olması dikkat çekti. Tekbirler getirerek ve “Burası Sarıyer, Fransa değil” sloganları atarak yürüyen grup Mehmet İpgin İlköğretim Okulu’nda okuyan öğrencilerin de korku yaşamasına neden oldu. Eylemden dakikalar önce okula gelen birçok velilinin, olay çıkacak düşüncesiyle çocuklarını okuldan aldıkları ve okuldan uzaklaştıkları görüldü. Az sayıda kalabalığın sloganlar atarak yürümesinden sonra Sarıyer Belediyesi önünde önlem alan güvenlik güçleri grubun belediyeye yaklaşmasına izin vermedi.

SİYAH ÇELENKİ RESTORANA BIRAKTILAR

sariyergazetesi1 (4)

Sık sık atılan “Burası Sarıyer, Fransa değil” sloganları eşliğinde yürüyen grup başkanlık binası önüne gelmeden polis tarafından durduruldu. Burada AK Partililer bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından Başkanlık binası önüne çelenk bırakmak isteyen AK Partililer çelengi ancak başkanlık binası yanında bulunan bir restoranın duvarına bırakabildiler. Sarıyer Belediyesi önünde toplanan yüzlerce CHP’li de AKP’lilerin sloganlarına karşılık “Sarıyer bizimdir, bizim kalacak” sloganları attı. Polis iki grubun karşılaşmaması için yoğun çalışma gerçekleştirdi. Eyleme katılan AKP’liler daha sonra sloganlar atarak caddeden ayrıldılar. Yapılan eylem sırasında Çayırbaşı Caddesi bir süre trafik akışına kapatıldı, eylemciler olaysız bir şekilde belediye önünden ayrıldı.

DENİZ; “BAĞIŞ’IN EVİNE AYAKKABI KUTULARIMIZLA GİDECEĞİZ”

sariyergazetesi1 (11)

Yapılan eylemin ardından bir açıklama yapan CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz; “Dün bir mesaj aldım, mesajı alır almaz AKP Sarıyer ilçe başkanı Sayın Salih Bayraktar’ı aradım. Bu mesajınız Sarıyer’de herkes tarafından duyulmuş, Sarıyer’de bir huzur var. Bu mesajla bir taşkınlık olabilir onun için başkanlık binasına yürümeniz bazı provakatörleri harekete geçirebilir. Toplantı yapıp herhangi bir olaya karşı düşüncelerinizi kamuoyuna açıklayabilirsiniz, Sarıyer’in geleneklerinde makama yürümek diye bir şey olmamıştır. Bu geleneği bozmayalım diye kendisinde ricada bulundum. Umarım bu gelenek bozulmaz.

Eğer böyle bir eylem yaparsanız biz de Egemen Bağış’ın evine yürürüz dedim. İl Başkanımızla bu konuyu konuştum, ondan haber bekliyorum. Yarın akşam TBMM’de yapılacak oylamadan sonra Egemen Bağış’ın evinin önüne ayakkabı kutularımızla gideceğiz ve gereken dersi vereceğiz. Bizi Sarıyer’de kimse yıldıramaz, kimse sindiremez yeter ki sizin gibi yürekli insanlar olsun. Hepinize teşekkür ederim” diye konuştu.

MEHMET ASLAN; “GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

sariyergazetesi1 (10)

Mehmet Deniz’den sonra bir açıklama da CHP İstanbul İl Yönetimi’nden Mehmet Aslan yaptı. Aslan, yaptığı konuşmasında “Biz hayatta geri adım atmayacağız. Bu ülkede bundan sonra bizim çocuklarımızı öldürmeye kalkan olursa, bizim çocuklarımızı tutuklamaya kalkan olursa, bizim çocuklarımızı yok etmeye kalkan olursa biz bunun dimdik karşısında olacağız. Çivi çiviyi söker bunu unutmayın. Her zaman birbirimizin yanındayız, sonuna kadar mücadele diyorum. Analarımızı seviyoruz, kadınlarımızı seviyoruz, gençlerimizi seviyoruz. Onları hiçbir zaman ezdirmeyeceğiz. Önümüzdeki süreç böyle bir süreç olacak. Buna hepimiz hazır olalım” diye konuştu.

“ÖRGÜTÜMÜZ SOĞUKKANLILIĞINI KAYBETMEYECEKTİR”

sariyergazetesi1 (6)

CHP Sarıyer eski İlçe Başkanı Serdar Sarıoğlu: “Sayın belediye başkanımızın Cumhuriyet Gazetesi’ni ziyareti nedeniyle kaynaklanan AKP’nin de ilçe genelinde bunu bir fırsata dönüştürmek için girişeceği bir eylem olarak değerlendiriyoruz bunu. Özellikle aldığımız istihbari bilgiyle kadınları yürüterek Cumhuriyet Halk Partililerin kadınlara saldırmasını bekleyerek bir provokasyon yaratmaya çalışacaklardır. Örgütümüz soğukkanlılığını kaybetmeyecektir ama burada iki dönemdir seçimi kazanan bir CHP Belediyesi’nin de basılması taciz edilmesi ve bu kadar kitlenin yok sayılmasına karşı da CHP kadroları ayaktadır. Herkese haddini bildirme noktasındadır. Görev başında, nöbet başında bekliyoruz; çok net” dedi.

sariyergazetesi1 (3) sariyergazetesi1 (5) sariyergazetesi1 (7) sariyergazetesi1 (12)

HABER: Bekir Batu, Emin Ayyıldız, Ayşe Saltıkalp

Bir yorum

  1. Bunun adı sahtekarlık.İki yüzlülük.Gidin egemen Bağış’ı protesto edin.Kardeşini Hz Muhammed’in yerine koyan Milletvekilini protesto edin.O karikatürler için fikir özgürlüğü diyerek Fransa’da yürüyüşe katılan Ahmet Davutoğlu’nu protesto edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir