ArşivGündemManşet

SARIYER HALK EĞİTİM’DE NELER OLUYOR?

sariyer-secim

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde görev alacak öğretmenlerin belirlenmesi için verilen “ön eğitim”den sadece hükümete yakın Memur Sen üyelerinin haberdar edildiği, diğer öğretmenlere ise herhangi bir duyuru yapılmadığı iddia edildi.

***

İddiaya göre durumdan haberdar olan ve sandıkta görev almak için başvuru yapan diğer öğretmenlerden de yasalara aykırı olarak 20 TL talep ediliyor. Sarıyer’deki eğitimciler, Sarıyer Kaymakamlığı’nın ve özellikle muhalefet partilerinin bu olayın üzerine gitmesini istiyor. Aksi halde seçimlerde şaibeler yaşanabilir…

***

SARIYER GAZETESİ/ ÖZEL HABER

7 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesinde dikkat çekici iddialar gündeme gelmeye başladı. Bunlardan en önemlisi ise Halk Eğitim Merkezleri’nin sandıkta görev alacak öğretmenlerin belirlenmesi için uyguladığı yöntem. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’nde de yapıldığı iddia edilen uygulamaya göre, genel seçimlerde görev alacak sandık başlarındaki öğretmenler özellikle hükümete yakın Memur Sen’e üyeler arasından seçiliyor.

Bunun için de okulların tamamına aleni bir şekilde duyuru yapılmadan sadece el altından haberdar edilen Memur Sen’e üye öğretmenlere ulaşılıyor ve bu öğretmenlerin sandıklarda görev alması için eğitimler veriliyor. 8 saat süren sandık eğitimine katılan ve sertifika alan kişiler sandıklarda öncelikli olarak tercih edilecek. Eğitimlere sandık görevlisi olmak için müracaat eden herkes katılabileceği gibi belli bir diploma derecesi de aranmayacak. Ancak iddialara göre bu eğitimlerden şimdiye kadar sadece yandaş sendika Memur Sen üyeleri haberdar edilmiş.

ÖĞRETMENLERDEN 20’ŞER LİRA MI İSTENİYOR?

Öte yandan Sarıyer Gazetesi‘ni arayan bazı öğretmenler; “Normalde herkesin bu durumdan haberdar edilmesi ve sandıklarda görev almak isteyenlerin kimler olduğunun açık bir şekilde tüm öğretmenlere duyurulması gerekiyordu. Ancak çoğu öğretmen arkadaşımızın durumdan haberi bile yok, sadece hükümete yakın sendikaya bağlı öğretmenler haberdar edilmiş. Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’ne başvurduk, bizlerden öğretmen başına 20’şer lira isteniyor. Sarıyer’de 2500 civarında öğretmen var, bu kadar kişiden toplanacak paralar nereye gidecek. Bu paranın yasal olmadığını biliyoruz. Sarıyer Kaymakamlığı’nı ve Sarıyer’deki partileri, özellikle muhalefet partilerini bu olayı araştırmaya çağırıyoruz” diye konuştular.

 

Sarıyer Halk Eğitim Merkezi yetkilileri ve konunun muhatapları bu olayla ilgili yapacakları resmi açıklamalarını info@sariyergazetesi.com adresine gönderebilirler.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler