ArşivGündemManşet

Sarıyer’deki cami tartışmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı!

Sarıyer Gazetesi WhatsApp haber hattı!

erdogan-3

***

Sarıyer’in en gözde semtlerinden Rumeli Hisarı Mahallesi sınırları içinde kalan Rumeli Hisarı kalesi içinde yapımı devam eden camii, bu kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde. Erdoğan, sanatçı Defne Halman’ın ”Rumeli Hisarı’nda mescit yapılmasına izin vermeyelim” çağrısına ”Siz kimi kimin yerinden kovuyorsunuz” sözleriyle karşılık verdi.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TİKA toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan Sadri Alışık ödüllerinde Defne Halman tarafından yapılan ”Rumeli Hisarı’nda mescit yapılmasına izin vermeyelim’‘ sözlerine sert cevap verdi. Erdoğan, ”Siz kimi kimin yerinden kovuyorsunuz” dedi.

“KİMİN BAĞINDAN KİMİ KOVUYORSUNUZ”

cami

Rumeli Hisarı’nda yapımı devam eden ve sanat camiasının tepkisini çeken mescit tartışmalarına da katılan Erdoğan, sanat camiasından gelen eleştirilere sert karşılık verdi.

Erdoğan bu konuda şunları söyledi; “Caminin yıkıntılarının bulunduğu yer daha sonra konser alanına dönüştürüyor. Sonunda bir STK desteğiyle İBB tarafından aslına uygun hale getirilmeye başlandı. Yapanlardan Allah razı olsun. Ama bakıyoruz bir ödül töreninde sanatçı olduğu iddia edilen birileri “Biz buraya mescit yaptırmayız” diyor. Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekanı. Geçmişine sahip çıkmayanın geleceği olmaz. Buna kimse engel olamayacak. Buna diyanete saldırırken Vatikan’ın ülkemiz aleyhine çalışmalarına ses çıkarmayanlar da engel olamayacak.”

RUMELİHİSARI’NDAKİ MESCİDİ İNŞA ETMEK TARİHE SAHİP ÇIKMAKTIR

Kudüs’teki Kubbetüs Sahranın hilalini beşinci kez Türkiye olarak biz yeniledik. Habeş Kralı Necani’ni mezarıyla oradaki sahabelerinin türbelerine biz sahip çıktık. Gazi Mustafa Kemal’in babasının doğup yaşadığı evi yeniden inşa ettik. Gazi Mustafa Kemal’in okuduğu Askeri İdadi’nin restorasyonunu yaptık. Rumelihisarı’na Boğazkesen mescidini inşa etmek tarihe sahip çıkmaktır. Ona karşı çıkmak ise bizim parçalanmamız yutulmamızdır.

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler