ArşivGündemManşet

Sarıyerli Avukat Fatma Benli, AK Parti’den meclise giriyor!

fatmabenli22

Sarıyer’in tanınmış esnaflarından Reşitpaşa’daki Damla Pastanesi’nin sahibi Nuri Benli’nin kızı Fatma Benli, AK Parti tarafından İstanbul 2. Bölge’den milletvekili adayı gösterildi. 8. sıradan listeye yazılan ve meclise girmesine kesin gözle bakılan Avukat Benli, 28 Şubat döneminin başörtü mağdurları arasında gösteriliyor.

***

Uluslararası hukuk camiasında da tanınan Benli, Georgetown Üniversitesi tarafından 2009 yılında “Dünyanın en etkili 500 müslümanı” arasında yer almıştı.

***

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER /SARIYER GAZETESİ

Sarıyer’in yanından tanıdığı Reşitaşa’daki Damla Pastanesi’nin sahibi Nuri Benli’nin kızı Fatma Benli, AK Parti’den meclise girmeye hazırlanıyor.  Aslen Kastamonu doğumlu olan Avukat Fatma Benli, gerek aldığı yüksek eğitim ve gerekse mücadeleci yaşamıyla dikkat çekiyor. Özellikle 28 Şubat sürecinde başörtüsü mağdurları arasında yer alan Benli, TBMM’de Sarıyer’i de temsil edecek. AK Parti tarafından listede 8. Sıradan aday gösterilerek meclise girmesinin önü açılan Benli’ye, parti içinde büyük değer veriliyor. Hukuk mezunu olan ve yurt dışında da eğitim alan Benli, Georgetown Üniversitesi tarafından 2009 yılında “Dünyanın en etkili 500 müslümanı” listesinde yer aldı.

EN ETKİLİ 500 MÜSLÜMAN LİSTESİNDE

fatma benli1

İstanbul’da doğan ancak aslen Kastamonu kökenli olan Fatma Benli, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Marmara Üniversitesi’nde başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı özel hukuk alanındaki yüksek lisans eğitimini 2015 yılında tamamladı. Benli’ye ait Mecidiyeköy’de özel bir hukuk bürosu bulunuyor. 2009 yılında ismi Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” listesinde yer aldı. 2012 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kurulu üyeliğine atandı, 2015 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Benli, 2013 yılında Akil İnsanlar Karadeniz Grubu sekreteri olarak görev yaptı.

ÇOK SAYIDA KİTAP YAZDI

Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Türkiye temsilcisi olan Fatma Benli, 12 seneyi aşkın bir süre değişik kadın ve hukuk derneklerinin yönetim kurulunda görev yaptı, insan hakları konusunda yurtiçi ve Harvard Hukuk Fakültesi ile Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Ayrımcılığın Kaldırılması Komitesi (CEDAW) dâhil yurtdışında sayısız sunum gerçekleştirdi. Din ve vicdan özgürlüğü, kamusal alan, ifade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşmesi, kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve değişik kadının insan hakları konularında yayımlanmış kitapları ve makaleleri bulunuyor.

SARIYER GAZETESİ/ ÖZEL HABER 

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler