ArşivGündemManşet

Seçmen listeleri 14 -27 Mart tarihleri arası muhtarlıklarda askıda!

secmen-listeleri

7 Haziran’daki genel seçimde oy kullanacak seçmenlerin isimlerinin bulunduğu askı listeleri, 14 Mart Cumartesi günü saat 08.00’de muhtarlıklarda askıya çıkacak, 27 Mart Cuma günü saat 17.00’de askıdan indirilecek.

***

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütüğünün güncelleştirilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen genelgeleri, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yurtiçi muhtarlık bölgesi askı listeleri, 14 Mart Cumartesi günü saat 08.00’de askıya çıkacak, 27 Mart Cuma günü saat 17.00’de askıdan indirilecek. Muhtarlık bölgesi askı listelerine seçmenler ve siyasi partiler ilan süresi içinde itiraz edebilecek. Seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlar ancak kendileriyle ilgili itirazda bulunabilecek. Seçimde, her muhtarlık, bir seçim bölgesi sayılacak. Her seçim bölgesi gerektiği kadar sandık bölgesine ayrılacak. Bir sandık bölgesi 360-380 seçmeni kapsayacak. Engelliler ve 75 yaş üzerindeki seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için tedbirler alınacak. Sandık seçmen listelerinin kesinleşmesinden sonra seçmen bilgi kağıtlarının hazırlanması ve dağıtılması işlemine 19 Nisan Pazar günü başlanacak, dağıtım işi en geç 1 Haziran akşamına kadar bitirilecek.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ADRES BEYAN FORMU ALINACAK  

İlan edilen yurtdışı seçmen kütüğüne, seçmenler ve siyasi partilerin genel merkezlerince görevlendirilenler ilan süresi içinde itiraz edebilecek. Seçmen niteliğini taşıyan vatandaşlar ancak kendileriyle ilgili itirazda bulunabilecek. Seçmen olabilmek için Nüfus Müdürlüğü’nden alınan adres beyan formu ve ekleri ile İlçe Seçim Kurulu’na müracaat edilebilecek. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası taşımayan kimlik belgelerine itibar edilmeyecek. Seçmenin bulunduğu ülke makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri, kimliğin tespitinde geçerli kabul edilmeyecek.

ADAY

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler