ArşivGündemManşet

Şükrü Genç, 6 yıllık hizmetlerini 3 saate sığdırmaya çalıştı

sukru-genc1 (3)

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, 6 yıllık görevi boyunca yaptığı hizmetleri dün yaklaşık 3 saat boyunca vatandaşlara anlatmaya çalıştı. Maslak TİM’de hizmetlerini kimi zaman esprili kimi zaman da buğulu gözlerle anlatan Genç, salonu dolduran binlerce kişiden büyük alkış topladı. İşte dikkat çeken ve büyük alkış alan bazı açıklamaları;

***

 

“Bahçeköy’e kız yurdu gelecek diye önceleri birileri rahatsız oldu. Mahalle meydanında bir toplantı yaptım insanlara tek kelime söyledim. ‘”100 tane kızımızın namusunu size emanet ediyorum.” Şimdi orası hem Bahçeköy’ün hem de bizim gururumuz. Vatandaş hizmetimize sahip çıktı. Öğrencilerimiz sayesinde mahallede ticaret de canlandı”

***

“FSM ve Armutlu’yu birileri masa başında yemek için bir günde riskli alan ilan ettiler. Biz halka rağmen hiçbir şey yapılamaz, halkı kandırmayın dedik. Riskli alan kararından sonra mahalleden bir dostum aradı. “Başkan dedi, fay hattını bizim mahalleye getirmişler” (Gülüşmeler) Sokaktaki vatandaşlar bile sizin oyununuzun ve kirli hesaplarınızın farkında…”

 

***

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a sesleniyorum. Neden söz verdiğiniz halde Sarıyer’deki gayrimenkullerinizi vatandaşlara satmıyorsunuz? İnsanlar senelerdir burada oturuyor. Keşke bu yerler bizde olsaydı da belediyeyi aldığımız ilk yılda bunları vatandaşlara satsaydık”

***

“Pınar Mahallesi’ndeki hizmet binası inşaatına başladığımızda belediyeye müfettiş geldi. Sağ olsunlar zaten sürekli gelirler bizi boş bırakmazlar (!) İnşaatın daha su basmanı yeni dökülüyordu müfettiş bana ‘Başkan buraya kaçak kat fazladan bir kat daha atacakmışsın. Bu yüzden geldik’ dedi. Yani niyet okuyarak beni soruşturmaya gelmişler. Böyle bir şey olabilir mi? Güler misin ağlar mısın?”

***

“Bilirsiniz espriyi severim. Gelen müfettişe takıldım. ‘Müfettiş Bey, burası kamu binası ben hem mühendisim hem de başkanım bir kat fazladan çıksam ne olur? Bu sözümü ciddiye alıp rapor etmiş. Sevgi Hanım’a (Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay) müfettiş demiş ki; “Hiç beni ikna etmeye çalışmayın. Başkan kaçak kat çıkmayı çoktan kafasına koymuş. (Gülüşmeler)”

***

“Emlak uzmanlarına sordum, araştırdık; “Yaptığımız ve ürettiğimiz binaların Sarıyer’e katma değeri yaklaşık ne kadardır?” diye. Araştırdılar 350 Milyon dolar değer biçtiler. Evlendirme Dairesi ve inşaatı devam eden Hizmet Binası’nın katkısı çok büyük. Bu arada gecekonducular üzülmesin bizim ilk ruhsatlı binamız Evlendirme Dairesi oldu. Sevgi Başkan her halde yakında iskanını da verecek (!)”

***

“Ayazağa, Huzur ve Maslak’ı bir gecede bize bağladılar. Hesap yapmışlar şu partiyle bu parti arasında 11 bin oy farkı var. Sarıyer’i bu sayede alırız demişler. Bana o günlerde gazeteciler gelip sordu. “Ayazağa size bağlandı. Şimdi seçimlerde Sarıyer’i nasıl alacaksınız?” Ben de cevap verdim; “Ayazağa halkının oylarıyla”…”

***

“Kentsel dönüşüm diyerek senelerdir insanları kandırmaya çalıştılar. Gecekondu bölgelerinde oturanlar yıllardır buraların çilesini çekiyor. Şimdi buralar değerlendi bırakın da bugüne kadar cefasını çekenler biraz da sefasını çeksin. Artık okuyan çocuklarınız var, sizi kandırabilirler ancak çocuklarınızı asla. Ben de sizin çocuğunuzum bizi kandıramayacaklar, sizi buralardan süremeyecekler”

***

“Bir mahallede etkinlik vardı, ben de katıldım. İki kadın beni görünce biri diğerine döndü. “Kız” dedi mavi torbaya çöpleri, diğer torbaya da evsel atıkları atacakmışız. Diğeri de yok sen karıştırdın tam tersi diye karşılık verdi.” Beni görünce belediyemizin dağıttığı çöp poşetleri akıllarına gelmiş. (!) (Salonda gülüşmeler) “

***

“Ferahevler’de Japon Yardım Gönüllüsü Miyazaki’nin adına bir park yapmıştık. Güzel de bir açılış yaptık. Miyazaki’nin annesi Japonya’dan geldi oğlunun parktaki heykeline bakıp bana teşekkür etti. “Çok teşekkür ederim, gözleri o kadar çok benziyor ki” Annenin sözleri hepimizin gözlerini doldurdu”

***

“Seçim öncesinde bizi seçime sokmak istemediler. Listeler geç teslim edildi bahanesiyle. Bu oyunu bozduk. Derbent’te bir gecede 540 hayali konut kondurmuşlar, Büyükşehir’deki bir bayan gece yarısı mesai saati dışında tek tuşla mahalleye 10 bin hayali seçmen yerleştirilmesi için 540 hayali daire kondurmuş. Basında geniş yankı buldu. Rezaleti Numarataj Müdürlüğümüz tespit etti. Tüm oyunları bozduk, halkımız bizi bırakmadı”

***

“Darüşşafaka’ya Derbent girişine Sarıyer Evlendirme Dairesi yaptık. Şu an orada aynı anda 5 ayrı etkinlik yapılabiliyor. Ben merak ediyorum. Bu kadar insan daha önce bunları nerede yapıyormuş. İnsanların bu merkeze ne kadar da çok ihtiyacı varmış. İyi ki böyle güzel bir binayı milletimize kazandırmışız”

***

sukru-genc1 (6)

SARIYER GAZETESİ/ BEKİR BATU- BAŞAK KARATAŞ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Türkiye’de bir ilke imza atarak görev yaptığı 6 yıla ait tüm çalışmalarını halka açık bir toplantıyla anlattı ve Sarıyer halkına 3-4 saat boyunca hesap verdi. Malak TİM’de binlerce vatandaşa seslenen Genç, yine esprili anlatımıyla dikkat çekti. Kimi zaman vatandaşları güldüren kimi zaman da ağlatan Genç, “Madem ki sizlerin oylarıyla seçildik, o zaman sizlere de hesap vermesini bileceğiz” diye konuştu.

Şükrü Genç, Sarıyer’in nabzını tutan muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partilerin temsilcilerinin yanı sıra mesai arkadaşları ve Sarıyerli vatandaşlara, “Onurumla, Oyunuzla 6 Yıl” sloganıyla 6 yılda Sarıyer’de neleri değiştirdiğini, yapılan hizmetleri anlatmak için sahneye Sarıyerli çocuklarla çıktı. Yarının emanetçileri çocuklara yaşanası bir Sarıyer bırakmayı hedeflediklerini ifade ederek başladığı sunumun finalinde Oyuncu ve Ses Sanatçısı Sadık Gürbüz, seslendirdiği şarkılarla etkinliğe katılan Sarıyerlilere müzik keyfi yaşattı.

HALKA 6 YILLIK FAALİYETLERİNİ ANLATTI

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Belediyesi’nin sunduğu hizmetlerden faydalanan vatandaşların görüşlerine yer verildiği video ve slayt gösterileri eşliğinde yapılan interaktif sunumuna 2009-2015 yılları arasında Sarıyer Belediyesi’nde çalışan çalışma arkadaşlarına, meclis üyelerine teşekkür ederek başladı. Bugüne kadar meclis toplantılarına meclis üyelerinin onayına sunulan faaliyet raporunu ilk kez gerçek sahipleri olan Sarıyerlilerle paylaştıklarının altını çizen Genç, ‘’Bugün burada hep beraber bir ilke imza atıyoruz. Madem ki “Bizim işimiz gücümüz Sarıyer ve Sarıyerliler” diyoruz, faaliyet raporunun da asıl sahibi sizlerseniz. Bu nedenle sizlerle yaptıklarımızı paylaşmak istedik. Başarımızın temel nedeninin bizim farklı bir belediyecilik ve yönetim anlayışı benimsememiz olduğuna inanıyorum. Çağdaş, katılımcı ve demokratik bir yönetim anlayışı bizim yönetim prensibimizin belki en kısa ama en temel anlatımıdır. Göreve geldiğimiz günden itibaren toplumun hiçbir kesimine ayırım yapmadan hizmette eşitlik ilkesi içerisinde Sarıyerliyi Sarıyer’de söz sahibi yaparak yönetmeye çalıştık’’.

TASARRUFA BÜYÜK ÖNEM VERDİK

sukru-genc11

“Bizim hizmet anlayışımızın temelini maksimum yatırım, maksimum tasarruf ve maksimum hizmet anlayışı oluşturdu. Bu anlayıştan yola çıkarak görevde olduğumuz tüm bu 6 yıl boyunca sadece bugüne kadar çeşitli nedenlerle yapılmayan veya yapılamayan birçok hizmeti hayata geçirmekle kalmadık, kurduğumuz sistemle belediyeyi çağın gerekliliklerine cevap verebilen, altyapısı sağlam, güçlü ve aktif bir kurum haline getirerek kurumsallaştırdık’’.

YAŞAMIN HER ALANINA DOKUNDUK

‘’Yerel yönetim anlayışımız ve sorunlara farklı yaklaşabilme yeteneğimizle Sarıyer’imize çağ atlattık. Yerel yönetim anlayışımızdaki insanı yaşama, sürece katmak ve yaşamın her alanına dokunmak prensibi ile Sarıyer’de dokunmadığımız alan kalmadı. Sağlıktan eğitime, spordan altyapıya, çevreden kültüre hayatın her alanında Sarıyerlinin yanında olabilmek ve Sarıyerliye hizmet edebilmiş olmak bizim için büyük bir gurur. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki faaliyetlerimizin içerikleri ve kalitesi ile de çağdaş belediyecilik konusunda öncü ve lider bir belediye olmayı başardık’’.

SARIYER’İ BERABER YÖNETİYORUZ

‘’Seçim döneminde “Sarıyer’i beraber yöneteceğiz” demiştik. Bizim için  “ortak bir akıl” oluşturmak başarının olmazsa olmaz öğelerinden biri. Madem hep beraber yaşıyoruz, hep beraber yönetmeliyiz. Sivil toplum örgütlerimiz, muhtarlarımız, mahalle örgütlerimiz, üniversitelerimiz ve kent konseyimizle aktif işbirliği içerisine girerek ilçemizin sorunlarının tespit edilmesinde ve çözümlerinin geliştirilmesinde bu ortak akıl bize hep yol gösterici oldu. İlçemizi ilgilendiren önemli kararları bu doğrultuda beraber aldık. Ayrıca düzenlediğimiz halk günleri, mahalle-site toplantıları ve okul ziyaretleri ile de halkımızla buluşuyor onların da sürecin bir parçası olmasına önem veriyoruz. Bu süreç içerisinde kurduğumuz 8 adet semt ve 5 adet yaşam evlerimiz bizim “halk odaklı hizmet” anlayışımızın bir ürünüdür’’.

sukrugenc15

SADECE BUGÜNLERE DEĞİL YARINLARA YATIRIM YAPIYORUZ

‘’Yönetimimizin temel önceliği “insan”. Faaliyetlerimizin odak noktasına insanımızı koyarak sosyal belediyeciliği ön plana çıkartan projelere öncelik verdik. Temel hedefimiz yaşam refahını ve kalitesini artırmak. Alt yapı sorunları çözülmemiş ve mali disiplini sağlanmamış bir belediyenin ilerleme imkânının olamayacağı düşüncesi ile uzun vadeli, çözüm odaklı politikalar geliştirebilen, planlı programlı bir belediyecilik anlayışını esas aldık. Sarıyer Kalkınma Eylem Planı (SKEP) bu anlayış ile ortaya çıktı ve bizim tüm yönetim anlayışımızı barındıran bir vizyon projesi oldu”.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Görevi devraldığı günden itibaren Sarıyerlilerin hayatlarına dokunduklarını ifade eden Başkan Genç, “Bizim işimiz rakamlarla değil, taksicilerle, minibüsçülerle, balıkçılarla, pazarcılarla, esnafla, bizim işimiz nezahat ablalarla, spor okullarında ki ve EÇADEM’de ki çocuklarla, ilacını alamayan Nermin ablalarla, muhtarlarımızla, hayvan dostlarımızla. Bizim işimiz yaşamla” şeklinde konuşarak sunumunu tamamladı. Yaklaşık 2 saat süren sunum sonrasında Oyuncu ve Ses Sanatçısı Sadık Gürbüz, etkinliğe katılan Sarıyerlilere müzik ziyafeti yaşattı.

sukru-genc1 (1)sukru-genc1 (4) sukru-genc1 (5)sukru-genc1 (8) sukru-genc1 (9)sukru-genc1 (7) sukru-genc1 (10)

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler