ArşivGündemManşet

Şükrü Genç, halka söz verdiği önergeyi meclisten geçirdi!

sariyer-belediye-meclisi1 (14)

Sarıyer Belediye Meclisi tarihinin en kalabalık toplantısını gerçekleştirdi. Salonun tıklım tıklım dolduğu meclise katılan vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, daha önce vatandaşlara verdiği sözü tutarak halkın ortak beklentisi olan bir önergeyi meclisten geçirtti. Mecliste AKP ve CHP’liler arasında zaman zaman gergin anlar da yaşandı.

***

AK Partili meclis üyesi ve grup sözcüsü Nurettin Çelik‘in, Sarıyer’de mülkiyet sorununun çözülememesinde tüm sorumluluğu CHP’ye ve İl Başkanı Murat Karayalçın’a atması Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i kızdırdı. Başkan Genç; Bu işin arkasında kendi sorumluluğunuzu hiç unutmayın. Burada çocuk yok kimseyi kandıramazsınız” diye konuştu. Genç’in konuşması meclis salonunu tıklım tıklım dolduran vatandaşlardan büyük alkış aldı.

***

sariyer-belediye-meclisi1 (5)Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri’ne verdiği “Bir dahaki meclis toplantısında önergenizi sunacağım” sözünü yerine getirdi. Önerge oy birliği ile kabul edildi. Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri Birliği tarafından Sarıyer Belediye Meclisi’ne sunulan 2 sayfalık önerge, 2981 sayılı yasa ile alakalı bölge halkının kamu idareleri nezdinde oluşmuş ve oluşacak problemlerde hukuki güvenceden yoksun yerleşimlerde hayatını sürdüren vatandaşların lehine sonuçlanması yönünde büyük önem teşkil ediyordu.

Halk 4 Mayıs sözünü aldı, önerge 4 Mayıs’ta meclise geldi

9 Nisan 2015 tarihinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde, Sarıyer Belediyesi ve temsilciler heyeti arasında gerçekleştirilen ve 2981 sayılı yasanın kaldırılmasının 3 yıl süreyle ertelenmesine dair gerçekleştirilen çalıştayın ardından hazırlanan önergenin 4 Mayıs 2015’te yapılacak ilk meclis toplantısında gündeme alınacağı konusunda söz veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mecliste sevgi gösterileriyle karşılandı. Önergenin oy birliğiyle kabulünün ardından dışarda bir basın açıklaması yapan mahalle temsilcileri, Başkan Genç ve Sarıyer Belediyesi Meclisi üyelerine teşekkürlerini sundu, birlik ve beraberlik içinde olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Şükrü Genç; “Burada çocuk yok, kimseyi kandıramazsınız”

sariyer-belediye-meclisi1 (9)AK Parti Grup Sözcüsü Nurettin Çelik’in mecliste yaptığı konuşmada Sarıyer’deki mülkiyet sorununun çözümü konusunda tüm suçu CHP’ye atması salonda gergin anların yaşanmasına neden oldu. Çelik’ten sonra söz alan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ise Çelik’in suçlamalarına çok sert bir şekilde cevap verdi. Şükrü Genç, “Sarıyer’de gecekondu mahallelerinde bekleyen sorunların ortak bir dille konuşulması gerekmektedir. Bu önergeyi hazırlayan mahalle derneklerimiz iki gruptan ayrı ayrı cevap yerine tek bir cevap almak istemekteydiler. Benzer önergenin; bir protokol olarak yerel seçim öncesi başkan adaylarına imzalatılmasından dolayı geçtiğimiz mecliste, ‘bunu nasıl imzaladın’ diyenler bugünde karşıma geçip samimiyetsiz konuşmalar yapıyorlar. Nurettin Bey, böyle bir önerge ortak bir şekilde verilmesi gerekirken neden fırsatçılık yapıp kürsüye çıkarak neden olayı AK Parti, CHP, Murat Karayalçın’a getirdiniz. Bu işin arkasında kendi sorumluluğunuzu hiç unutmayın. Burada çocuk yok kimseyi kandıramazsınız” dedi.

Yasanın iptali halkın gücü ile ertelendi

Kamuoyunda Afet Yasası olarak bilinen ve 2981 sayılı “Düzenlenmiş ve tasdik edilmiş olan ıslah imar planlarının uygulanmasında, inşaat ruhsatı verilmesine ilişkin şart ve şekilleri tespite, belediye ve mücavir alanlar içinde belediyeler, dışında valilikler yetkilidir.” maddesine karşı bu yasayı kaldırmayı içeren 6306 sayılı yasaya karşı birleşen, İstanbul ve İzmir dahilinde toplam 51 mahalleden oluşan birlik adına Ankara’ya giderek yasanın 3 yıl ertelenmesini sağladı.

“Yanımızda olanı da olmayanı da bizzat göreceğiz”

Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen en kalabalık meclis toplantısı olarak güne damgasını vuran toplantıda, söz konusu önerge dahil toplam 12 madde kabul edildi. “Haklarımızdan yana olanı da, olmayanı da bizzat gidip göreceğiz” sözleriyle toplantıya gelen yurttaşlar, Başkan Genç’in söz verdiği tarihte önergeyi meclise taşımasından ve önergenin meclisten oy birliği ile geçmesinden duydukları mutlulukla salondan ayrıldılar.

 

sariyer-belediye-meclisi1 (1) sariyer-belediye-meclisi1 (2) sariyer-belediye-meclisi1 (3) sariyer-belediye-meclisi1 (4)sariyer-belediye-meclisi1 (6) sariyer-belediye-meclisi1 (7) sariyer-belediye-meclisi1 (8)sariyer-belediye-meclisi1 (10) sariyer-belediye-meclisi1 (11) sariyer-belediye-meclisi1 (12) sariyer-belediye-meclisi1 (13) sariyer-belediye-meclisi1 (15) sariyer-belediye-meclisi1 (16) sariyer-belediye-meclisi1 (17) sariyer-belediye-meclisi1 (18) sariyer-belediye-meclisi1 (19) sariyer-belediye-meclisi1 (20) sariyer-belediye-meclisi1 (21) sariyer-belediye-meclisi1 (22) sariyer-belediye-meclisi1 (23) sariyer-belediye-meclisi1 (24) sariyer-belediye-meclisi1 (25) sariyer-belediye-meclisi1 (26) sariyer-belediye-meclisi1 (27) sariyer-belediye-meclisi1 (28)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir