ArşivGündemManşet

YAZIKLAR OLSUN! KATAR’A VAR, YÜKSEL TUTAK’A YOK! KADİR TOPBAŞ, SARIYER’DE “YÜKSEL TUTAK CADDESİ”NE İZİN VERMEDİ!

yuksel tutak

***

AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl Ekim ayında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak‘ın isminin Maden Mahallesi’nde bir caddeye verilmesine onay vermedi.

***

Görev yaptığı dönemde Sarıyer’de her kesimin sevgisini kazanan Merhum Tutak’a yapılan vefasızlık vicdanları sızlatırken, bu durum geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediyesi’nin İstinye Caddesi’nin adını Katar Caddesi olarak değiştirmesini akıllara getirdi.

*** 

yukseltutak1 (3)

BEKİR BATU/ SARIYER GAZETESİ / ÖZEL HABER

AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kalp krizi geçirerek genç yaşta yaşamını yitiren Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak’ın adının Maden’de bir caddede yaşatılmasına izin vermedi. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında 47 yaşındayken hayatını kaybeden merhum Tutak’ın isminin yaşatılması için Sarıyer Belediye Meclisi’nden, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilen teklife meclisten onay çıkmadı.

ADI MADEN’DE BİR CADDEYE VERİLECEKTİ

YUKSELTUTAK (4)

Her şey Sarıyer Belediye Meclisi’nin Merhum Yüksel Tutak’ın isminin bir caddede yaşatılması için 12 Ocak 2015 tarihinde mecliste karar almasıyla başladı. Sarıyer Belediye Meclisi’nde, Maden’deki Yunus Emre Caddesi ile Baba Kenan Parkı’ndan başlayıp Çayırbaşı – Çırçır Tüneli’ne kadar uzanan bağlantı yollarının bitimindeki caddeye “Yüksel Tutak Caddesi” adının verilmesi istendi. 1644 ada 1 parsel yanından başlayıp 1323 ada 1 parselde sonlanan caddenin adının Yüksel Tutak Caddesi olması yönündeki meclis kararı, bu kez de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme alındı.

KOMİSYONDAN YÜKSEL TUTAK CADDESİ’NE RED

Sarıyer Belediye Meclisi’nden çıkan bu karar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı oturumunda görüşüldü. Ancak AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Demir‘in başkanlığını yaptığı Harita Komisyonu Başkanlığı, Sarıyer Belediyesi’nden gelen bu talebi reddetti. CHP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen komisyon, Yüksel Tutak Caddesi ismine onay vermedi. Komisyon görüşünde Yüksel Tutak isminin başka bir yere verilmesi tavsiye edildi ve şu ifadelere yer verildi; “Sarıyer İlçesi, Maden Mahallesi, 1644 ada 1 parsel yanından başlayıp 1323 ada 1 parselde sonlanan yolun “Yüksel Tutak Caddesi” olarak isimlendirilmesine ilişkin talep incelenmiş olup, “Yüksel Tutak” isminin ilçe genelinde yapılacak olan herhangi bir kültür tesisi, park v.b. tesislere verilebileceği bahse konu yol aksına ise ilçe genelinde mükerrer olmayan yeni bir başka isim belirlenerek tavsiye niteliğinde Meclis Kararı alınarak gönderilmesi Komisyonlarımızca uygun görülmüştür” 

KATAR’A VAR, YÜKSEL TUTAK’A YOK! 

Öte yandan Sarıyer’e damga vuran hizmetlere imza atan Merhum Yüksel Tutak’a Sarıyer’in tenha noktasında kalan bir caddenin ismini çok gören İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz ay Sarıyer’in en gözde caddelerinden İstinye Caddesi’nin adını Katar Caddesi olarak değiştirmişti. Kimseye sorulmadan yapılan bu isim değişikliği büyük tepki çekmiş, tabela değişiminin Türkiye’nin en pahalı evi Erbilgin Yalısı’nın 100 Milyon euroya Katar Emir’ine satılmasından sonra gerçekleşmesi dikkat çekmişti. İlk kez Sarıyer Gazetesi’nin yazdığı “100 milyon euroluk rekor satış” günlerce Türkiye gündeminin bir numaralı maddesi olmuştu.

ANİ ÖLÜMÜ TÜM SARIYER’İ YASA BOĞDU 

YUKSELTUTAK (8)

Evli ve bir çocuk babası olan 47 yaşındaki Yüksel Tutak, Sarıyer Belediyesi’nde geçtiğimiz dönem Park ve Bahçeler Müdürü olarak görev yaptı. Tutak, yerel seçimlerin ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 15 Mart 1967 Pınarhisar (Kırklareli) doğumlu Yüksel Tutak İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli belediyelerde görev yapan Yüksel Tutak fanatik bir Beşiktaşlıydı. Sarıyer’de görev yaptığı dönemde herkesin sevgisini kazanan ve ilçenin çok sayıda yeni park kazanmasında emeği geçen Tutak, geçirdiği ani bir kalp krizi sonucu 2014 yılının 21 Ekim’in de yaşamını yitirdi. Tutak için Sarıyer Belediye Başkanlığı binası önünde resmi bir anma töreni düzenlendikten sonra Yeniköy Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra merhumun naşı Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’na defnedildi. Merhum Yüksel Tutak’ın ölümü tüm Sarıyer’de şok etkisi yaratmış ve yediden yetmişe herkesi üzüntüye boğmuştu.

BEKİR BATU/ SARIYER GAZETESİ / ÖZEL HABER

YUKSELTUTAK (9)

YUKSELTUTAK (2)

Daha fazla göster

Bir yorum

  1. SIYASI RAKIBINIZDEN DESTEK BEKLEMEK YERINE,SAHIP OLDUGUNUZ DONELERDEN BIRI OLAN NIKAH VE KÜLTÜR MERKEZINE,YASAR KEMAL ADI YERINE YÜKSEL TUTAK ADI VERILSEYDI.ONUN AZIZ HATIRASI DAHA IYI ANLAM KAZANIRDI…,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler