EğitimKültür-SanatManşet

Ali Tezel, Engelli haklarını anlattı

635606561901594915

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, Sarıyer Belediyesi Kültür Merkezi ve Evlendirme Dairesi’nde Sarıyerlilerle buluştu. Engelli Hakları ve Sosyal Güvenlik Kısıtlamalarını Değerlendiren Tezel, vatandaşlardan gelen soruları cevapladı.

***

Engelli aileler; emeklilik, özürlülük ölçütleri, yönetmelikler, muhtaçlık maaşı, sosyal güvenlik açıkları gibi birçok konudaki sorularına, Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta yanıt buldu.

 Ali Tezel, Sarıyer’de engelli ailelerin sorularını cevapladı

Soru: İki tane engelli bireye bakıyorum bunun için iki maaş alabilir miyim?

Cevap: İki kişiden ayrı ayrı maaş alamazsınız. Bir kişiye baktığınız için maaş alıyorsunuz diğer maaşın başka kişiye bağlanması gerekir.

Soru: 30 yıl çalışan kişinin 6 yıllık sigortası ödenmiş görünüyorsa ne yapmalı?

Cevap: Mahkemede o firmaya alacak davası açmalı.

Soru: 2009’da bir çocuğum down sendromu olarak doğdu. Ben çalışan bir anneydim daha sonra işi bırakmak zorunda kaldım. Şu an çocuğum yüzde 50 engelli görüldüğü için hiçbir hakkım yok.

Cevap: Yasa yüzde 60 engelli olmalı diyor. Hastane başvurup itiraz edin olmazsa Sağlık İl Müdürlüğü’ne gidin oda olmazsa mahkemeye başvurun.

Soru:  Babam yüzde 89 engelli. İlaçları için para alınıyor.

Cevap: Yeşil kartla eczanede işlem gören fakirler ödediği yüzde 10 paylarını geri alma hakkına sahip.

Soru:  Evlerde fizik tedavi kalktı mı?

Cevap: Yapılan son düzenlemede saatlerine kısıtlama getirildi.

Soru:  Bir engelli olarak hiçbir sosyal güvencem yok bana bir şey olursa çocuklarımın güvencesi ne olur?

Cevap: Sigortalı bir işte çalışarak veya isteğe bağlı bağkura en az 5 yıl pirim ödemelisiniz.

 “BİRÇOK ENGELLİ HAKLARINI BİLMİYOR”

635606562502963350

Sarıyer’de engelli aileler için önemli bilgiler veren SGK Uzmanı Ali Tezel, Engelli Hakları ve Sosyal Güvenlik Kısıtlamalarını değerlendirdi. Türkiye’de farklı illerde yaşayan haklarını bilmeyen bir çok insan üzerinde yaptığı çalışmaları katılımcılarla paylaşan Tezel, insanlara haklarını öğreten yazılar yazılmalı dedi.

Ülkemizde %40 engelli vatandaşın engelli sayılırken yüzde 39 özürlülüğü olan vatandaşın engelli sayılmadığını belirten Tezel, Bizim ülkemizde engelli sayılarını azaltmak için yasalar konuluyor. 2022 yasa gereği daha önceki senelerde engelleri olan kişilere maaş verilirken 2013’den bu yana yeni gelen yasayla bir engelli vatandaşın maaş alabilmesi için aile gelirine de bakıldığını söyleyerek, böylece 2013 yılında 216 trilyon tasarruf edildiğini anlattı.

 SOSYAL GÜVENLİK AÇIKLARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ 

SGK Uzmanı Tezel konuşmasını şöyle devam etti; “Bir devletin sosyal devlet olup olmadığını sosyal güvenlik açıkları belirler. Bütçenin yüzde 9’u zenginlerden alınırken, yüzde 90’ı fakirlerden alınıyor. Yani dula, yetime, öksüze gidecek olan para yine zenginlere gidiyor.Bir ülkenin gelir dağılımını düzeltecek olan devlettir. Bu ülkenin %90’ı emekli ve emekçilerden oluşuyorsa, mecliste temsilcilerin de emekli ve emekçi olması gerekmiyor mu?”

Programda İşitme Engelli Aileleri Dernek Başkanı Sevgi Yüksel’de kısıtlanan engelli hakları için yürütülen çalışmaları anlatan kısa bir sunum yaptı. Sevgi Yüksel, engelli ailelerine önemli bilgiler verdi.

“ENGELLİLERİMİZİ AİLENİN YANINDA MUHTAÇ HALE GETİRDİLER”

Engelli vatandaşlara sağlanan maddi devlet desteğiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Tezel engellilere maaş verilmesi konusundaki şartların artık eskisi gibi olmadığını belirterek şunları söyledi; “Devlet eskiden muhtaç sayıyordu maaş bağlıyordu şimdi diyor ki; Ailenin gelirine bakacağım ailenin gelirini kişi sayısına böleceğim çıkan rakam 300 liradan fazlaysa seni muhtaç saymayacağım. Hiçbir gelirim yok çalışmıyorum engelli maaşı ver dersen Hayır,senin ailenin geliri var diyor. Engellilerimizi ailenin yanında muhtaç hale getirdiler. Devletin yükümlülüklerini azaltmak ve çıkan rakama bakmak için. 2013 yılında bu sebeple tasarruf ettikleri rakam 206 trilyon lira! 206 trilyon lirayı engellilere vermek yerine kasada veya ayakkabı kutularında tutmuşlardır. Kendi gazetemde haber yaptım dedim ki; özürlü 2022 sayılı kanunda 2013 ağustos ayında aylık alan sayısı 450 bin şu anda 310 bin yani 140 bin engellinin maaşına devlet göz koymuş onların parasıyla zengin olacağını zannediyor. Buda bizim engellilerin dernekleri aracılığıyla sayın vekilimizin aracılığıyla meclise gireceğimiz birtakım yönetmelikleri değiştireceğimiz yasa. Neden diyorum, yasa diyor ki ; engellinin gelirine bak , yasaya aykırı şekilde çıkarılan yönetmelik ailenin gelirine bak diyor ikisi çelişiyor. Danıştayda maalesef eski danıştay değil bu yönetmelik yasaya aykırı değil dedi.

 ENGELSİZ YAŞAM İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

 635606561668223403

Konuşmasını yapmak için mikrofona davet edilen Sarıyer Belediyesi Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, il dışında olduğu için toplantıya katılamayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in selamlarını salondakilere ileterek, “Başkanımızın da dediği gibi günü kurtarmak yerine engel tanımayan engelli ve engelsiz vatandaşların bir arada yaşayabileceği alanları yaratmanın peşindeyiz. Engelsiz yaşam için var gücümüzle çalışıyoruz. Sarıyer Belediyesi olarak her alanda eğitim vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Başkan Yardımcısı Erdem, konuşmasında EÇADEM (Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi) den de bahsetti. Sarıyer’de açılan merkezin önemini anlatarak, “60’a yakın engelli çocuğumuzu evlerinden alıyoruz ve hocalarımızla hem ders veriyoruz böylece aileleri de biraz olsun dinlendiriyoruz. Biz haklarımızı öğrenmek için bu çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Programda söz alan SEKOM (Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi) Sorumlusu Mahmut Kement, etkinliğin niçin yapıldığı hakkında engelli ailelerini bilinçlendiren bir konuşma yaptı ve Sarıyer’de engelliler için yapılan çalışmalardan bahsetti.

Engelli haklarının anlatıldığı konferansa, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, meclis üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, İşitme Engelli Aileleri Dernek Başkanı Sevgi Yüksel, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları katıldı.

Etkinlik sonunda CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan ve Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem SGK Uzmanı Ali Tezel ve Dernek Başkanı Sevgi Yüksel’e çiçek takdim etti.

635606562569730066
635606562297047310
635606562344158404
ali tezell
635606561868835545
635606561631564108
635606561981465379

Bir yorum

  1. Bir çok engelli haklarını bilmiyor demiş Ali Bey. Doğru demiş ama ben de sormak istiyorum. Bu konunun engellilerle sınırlıymış gibi lanse edilmesi çok yanlış bence. Çünkü Türk vatandaşının % 95 i haklarının bilmiyor. Haklarını bilseler bile gasp ediliyor. İnsanımızın sosyal devlet anlayışının tam olarak yerleşmediği ülkemizde ne yazık ki devletin sunduğu müfredat ile eğitilmesi de mümkün olmamaktadır. Bence insanımızın yasal haklarını öğrenebilmeleri için medya organlarının aktif bir şekilde kullanılması gerekir. Örneğin TRT bünyesinde bu amaçla ilgili bir kanal açılabilir. Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir