EğitimManşet Altı

Eğitim danışmanı Edip Cengiz’den çarpıcı açıklamalar

 

edipcengiz2Merkez Parti 25.Dönem Milletvekili adayı aynı zamanda 16 yıllık eğitim danışmanı Edip CENGiZ gazetemize çarpıcı açıklamalar yaptı. sözlerine 2015-16 Eğitim ve öğretim yılında başta öğrencilere, meslektaşlarına olan öğretmenlere ve eğitim ailesine başarılar dileyerek başlayan Cengiz “Soruyorum Milli Eğitim Bakanına bir Fatih Projemiz vardı. neden devam etmiyor,bu projeyle ilgili şartlarda ne değişiklikler oldu; ne hatalar oluştu kimse dile getirmiyor dedi” Sadece inat uğruna bir cemaate kafayı takan bakanlık yetkilileri dershanelerin adını değiştirmekle kapatmış oldu mu?. Maalesef bakanlık artık Anayasa da dinlemez oldu. Temel Lise olan dershaneleri gidin bir teftiş edin lütfen. Bu okullara hangi şartlarda ruhsat verdiklerini bir görün. Bu kadar gayrı hukuksuz ruhsatı ancak hak ve hukuk tanımaz bir düşünce verebilirdi. Ben Beden Eğitimi öğretmenliği ve dershane idareciliği yapmış biriyim. 60 metrekarelik bir alanda beden eğitimi dersimi yapılır? Yapılsa yapılsa o alanda ancak masa tenisi oynanır. 30 kişi bu alana sığmaz bile, yanaşık düzen yap desen 4 kişi çift kol diziliş yapsa alan yeterli olmaz. Şimdi siz bu alanda bir öğretmenden ve öğrencilerden verimli bir ders nasıl bekleyebilirsiniz. Sorunlardan birisi bu. bu gibi bir çok sıkıntı saymakta mümkün.

edipcengiz3

İsim Değiştirmekle Dershane Kapatılmıyor 

Diyeceksiniz ki dershanenin dönüşümü velilere ne fayda sağladı. Dershane iken 3-4 bin tl. ödeyen veliler şimdi temel lisede 11-12 bin tl. öder oldu. 3.5 tl. de devlet yardımı alındığını düşünelim bu fiyat düşer 7-8- bin tl’ye. Nerede 3-4- bin tl. nerede 7-8- bin tl. Bu velilere yazık değil mi Oysaki ne denilmişti ilk günler. Biz velilerin üzerinde yük olan dershaneleri kaldıracağız. İyi de şimdi iki katı yük vermiş olmadılar mı? Neresinden baksanız tam bir aymazlık.

Ücretli öğretmenlere hakkettikleri değer verilmeli

Okulların açıldığı şu günlerde Allah eğitim neferlerine, velilere ve özellikle öğretmenlerimize sabırlar versin. Hepsine bu eğitim ve öğretim yılında başarılar diliyorum. Militan yetiştiren partizan vakıf ve dernekler kurarak eğitime hizmet edilemeyeceğini milli eğitimin bilmesi gerekir. Asıl yapması gereken görev; üniversite açmaktan ziyade binlerce atanamayan öğretmenin kul hakkını üzerinde tutmayarak O insanlara öğretmenlik görevini yapabileceği zeminler hazırlamalıdır. 1000 tl ücretli öğretmenlik görevi vermekte bu bakanlığın başka bir çifte standart ayıbıdır. Ek ders ücretlerinin % 100 artırılmasından ücretli öğretmenlerinde istifade ettirilmesi kesinlikle sağlanmalıdır Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için birçok unsur vardır ama eğitim bunların en başında gelendir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir