Manşet Altı

Boğaz manzaralı milyonluk kümes

İstanbul’da Boğaz’a nazır villa, sahiplerinin hiçbirine yar olmadı. Tam 34 yıldır yıkılmayı bekleyen servet değerindeki yapı, zamanla kümes haline geldi.

Tarabya’daki servet değerindeki villanın geçmişi 1976 yılına dayanıyor. O tarihte işadamı Ali Üstay ve komşuları, Prof. Dr. Sedad Hakkı Eldem’e, ‘Tarabya Köy Üstü Evleri’ ismiyle bir proje hazırlattı. Ancak inşaat ruhsatında sorun çıkınca Ali Üstay, villayı Erol Aksoy’a sattı.

bogaz-manzarali-milyonluk-kumes-7024954_x_2465_400

DANIŞTAY MAHKEME KARARINI ONADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, inşaatın koruluk alanda olduğunu belirterek yıkım kararı verdi. Bu sırada TMSF, Aksoy’un gayrimenkullerine borçlarından dolayı el koydu. Danıştay ise mahkemenin verdiği yıkım kararını onadı. Ancak bu sefer de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, merhum Sedad Hakkı Eldem’in Tarabya’daki villa da dahil olmak üzere yaptığı mimari yapıları tarihi eser olarak tescil etti. Daha sonra satışa çıkartılan villa, Feryal Gülman’a 520 bin liraya satıldı.

MİRASÇILARI DA ÇIKTI

Yıllardır kapısına kilit vurulan villa, ne ilk sahibi Ali Üstay’a, ne borçlarından dolayı menkul ve gayrimenkullerine el konulan Erol Aksoy’a, ne de işadamı eşi Kemal Gülman’a 200 milyon liralık boşanma davası açan Feryal Gülman’a yaramadı. 34 yıldır yıkılamayan villanın bu defa mirasçıları ortaya çıktı.

VİLLA ÇIKMAZI

Prof. Sedad Hakkı Eldem’in 3 mirasçısı Ali Eldem, Edhem Eldem ve Ali Fethi Okyar’ın villanın yıkılmaması halinde tarihi eser niteliğindeki yapıdan telif istemeye hazırlandığı belirtildi. Ancak seneler geçmesine rağmen villa çıkmazı hala çözüme kavuşmadı.

Öte yandan kaderine terk edilmiş villa, zaman içinde tavukların beslendiği kümes haline dönüşürken, zemin katı ise hurda kağıtların toplandığı bir depo oldu.

 SABAH

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler