Manşet Altı

Hayvan barınağına iptal kararı

Hayvan hakları savunucuları tarafından “toplama kampı” olarak nitelendirilen “Kısırkaya Hayvan Rehabilitasyon Merkezi”, mevzuat hükümlerine uymadığı kararıyla İstanbul 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer, Kısırkaya’da açmayı düşündüğü “Kısırkaya Hayvan Rehabilitasyon Merkezi”, hayvanların uygun şartlarda bakım görmeyeceği ve bir “toplama kampı” görevi göreceği düşüncesi üzerine Hayvan Hakları Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından yargıya taşınmıştı. İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin yürüttüğü dava bugün karara bağlandı. Karara göre, “hayvan barınağının” pek çok mevzuata uygun olmaması sebebiyle “barınağa” iptal kararı verildi.

Kısırkaya-Toplama-Kampı-2

Hayvanların uygun şartlarda bakılmayacağı itirazında bulunan hayvan özgürlükçüleri için sevindirici haber bugün açıklandı. Aylardır seslerini Kısırkaya için birleştirmiş aktivistler, kararı oldukça sevindirici karşıladı.

Bianet’in haberine göre, mahkeme, tesisin “kısmen mera, kısmen de korunacak kumsal ve sahil kumullu alanda yer aldığını” ve söz konusu barınak inşaatı için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin ve görüş alınmadığı söyledi.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nden Burak Özgüner içinde 500 hayvanın bulunduğu “barınak” hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Buranın hukuka mevzuata aykırı olduğunu en başından beri söylüyoruz. Mahkeme ne karar verirse versin, bu tesisin en başta hayvan haklarına aykırı olduğunu da söylüyorduk. Şimdi mahkeme de toplama kampının mevzuata aykırılığını gördü. Biz de sokak hayvanlarına karşı bir soykırım merkezi olmaktan çıkana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz.

Kısırkaya-Toplama-Kampı-3

Mahkeme 3. Köprü yol güzergahıyla ilgili de iptal kararı verilmişti. 3. Köprü yol güzergahı, zaten Kısırkaya barınağının 3 km ötesinde yer alıyor. Bu iki kararla Gümüşdere-Kısırkaya bölgesindeki doğal alanlar korunması için önemli bir adım atıldı.

Bu hukuksuz işlemlerin hepsinin durdurulması gerekiyor. Çünkü aylardır hayvan toplama çalışmaları devam ediyor ve şu an Kısırkaya barınağında 500 civarında hayvan bulunuyor.

Mahkeme kararıyla bu tesisin derhal işlevsiz hale getirilmesi gerekiyor.”

Gaia Dergi olarak en başından beri karşı olduğumuz “Kısırkaya Hayvan Barınağı”na verilen bu karar için oldukça sevinçliyiz. İptal kazanımına erişmemizi sağlayan bütün bireylere dergimiz sonsuz şükranlarını sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir