GündemManşet

1 KASIM MESAJLARI! CHP’NİN KALESİ SARIYER’DE TEHLİKE ÇANLARI MI ÇALIYOR YOKSA AK PARTİ ŞİMDİDEN BOŞ YERE Mİ UMUTLANIYOR?

SALIH-BAYRAKTAR 1

BEKİR BATU/ ANALİZ/ SARIYER GAZETESİ

AK Parti, 1 Kasım’da tartışmasız ve hiçbir yoruma gerek bırakmayacak şekilde ülke genelinde büyük bir başarı yakaladı. İstanbul’daki 39 ilçenin tamamında oylarını değişik oranlarda arttırdı. 7 Haziran’a göre Sarıyer’de yaklaşık 20 bin oy arttırarak yüzde 41,5 oy oranıyla ilçede birinci parti oldu. Geçen seçimde Sarıyer’de birinci parti olan CHP, bu seçimde 11 bin oy arttırarak yüzde 40.4 oy oranıyla yarışı ikincilikle bitirdi.

Peki AK Parti’deki bu yükseliş 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Sarıyer’i adeta kalesine çeviren CHP için ne anlama geliyor? 2019’daki belediye seçimlerinde CHP’nin kalesi düşebilir mi, Salih Bayraktar ve ekibi 1 Kasım başarısını yerel seçimlere taşıyabilir mi? CHP için Sarıyer’de gerçekten tehlike çanları mı çalıyor yoksa AK Parti şimdiden gereğinden fazla mı umutlanıyor? Gerçekten 1 Kasım sonuçları Sarıyer’deki yerel dengeleri değiştirebilir mi?

AK PARTİ’DE SALİH BAYRAKTAR FAKTÖRÜ

Öncelikle rakamlara ve sayısal analizlere geçmeden önce AK Parti’nin Sarıyer özelinde nasıl bu kadar fazla oy aldığını iyi okumak gerekiyor. AK Parti’nin Sarıyer’de bu denli çok oy almasının nedenlerinin başında elbette ülke genelindeki yansımaların dışında pek çok özel sebebi de mevcut.

salih bayraktar111

Öncelikle AK Parti’de, Eski İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir‘in bıraktığı enkazın büyük ölçüde kaldırılması, Salih Bayraktar ile ekibinin olabildiğince geniş kesimlere yayılan bir seçim stratejisini ilk kez hayata geçirmesi bu başarının temelini oluşturmuştur. Önceki dönemlere göre çok daha sakin ve akılcı bir politika izleyen Bayraktar ve yönetimi, Özdemir döneminden kalan parti içindeki kutuplaşma, kırgınlık ve bölünmeleri toparlamakla kalmamış, Özdemir’in kavgalı olduğu parti dışı kesimlerle de iletişime geçerek AK Parti’ye olan marjinal tepkileri olabildiğince kırmaya çalışmıştır.

İlçe Başkanı Salih Bayraktar; Sarıyer’de geçmiş dönemlerde yapılan “kişisel çıkarlar peşinde koşan” ve “kutuplaştırıcı” politikaları bir kenara bırakmış, bu seçimde olabildiğince kucaklayıcı bir yaklaşım sergilemeye çalışmıştır. Bir nevi partinin kaybettiği güven, büyük ölçüde geri getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca AK Parti, bu seçimde Sarıyer’de belki de gelmiş geçmiş en yoğun seçim çalışmasını sergilemiştir. Diğer partiler ciddi anlamda seçime start vermeden yaklaşık 1 ay önce sokağa çıkarak çalışmalarını yoğunlaştırmış.

Haliyle “Erken kalkan erken yol alır” misali büyük bir avantaj yakalamıştır. Ayrıca mahalle çalışmaları, programlar ve neredeyse her gün 4-5 ayrı mahallede “üst düzey” isimlerle yapılan mahalle ziyaretleri bu sonuçların alınmasında etkili olmuştur. AK Parti son güne kadar arazideki çalışmalarını sürdürerek Sarıyer’de adeta üst düzeyde karargah kurmuştur. Milletvekillerini saymazsak, AB Bakanı Volkan Bozkır ve Eski Bakan Hayati Yazıcı adeta Sarıyer’den çıkmamıştır.

Öte yandan MHP’deki sürpriz düşüş ile HDP’deki kan kaybı elbette genel anlamda seçimin kaderini etkilemiştir. Bu durum Sarıyer’deki seçmenlere de yansımıştır. Örneğin MHP bu seçimde 5 bin, HDP ise 2 bin oy kaybetti. Yani sadece bu hesaba göre Sarıyer’de 7 bin oyun büyük ölçüde AKP lehine sahipsiz kaldığı görülmüştür. Geçen belediye seçiminde Şükrü Genç lehine CHP’ye kayan MHP’deki emanet oylar bu kez AKP’ye yaramıştır. Ayrıca 7 Haziran’da 13 bin olan geçersiz oy sayısı bu seçimde sürpriz bir şekilde 2 bin 200 civarına düşmüştür. Yani yaklaşık 11 bin oy geçen seçim gibi çöp olmayıp doğrudan sayıma dahil edilmiştir.

Peki tüm bunlar Sarıyer’i CHP’den almaya yetebilecek mi?

SARIYER’DE ŞÜKRÜ GENÇ FAKTÖRÜ

SARIYER-BELEDIYE-BASKANI-SUKRU-GENC1

1 Kasım sonuçları AK Parti için ciddi bir umut, CHP açısından ise hayal kırıklığı yaratsa da 2019 belediye seçimleri AK Parti açısından çantada keklik değil. Zira genel seçimler ile yerel seçimlerin asla kıyaslanamayacağını unutmamak gerekiyor. Sarıyer’de geçen seçimde Şükrü Genç’in 25 bin oy farkıyla belediyeyi kazandığı ve ilçe genelinde Şükrü Genç’e olan sevginin giderek arttığı bilinen bir gerçek.

Sarıyer’de kimsenin inkar edemeyeceği kadar güçlü bir Şükrü Genç faktörü bulunuyor. Çocukla çocuk olan, ağlayanla ağlayan, gülenle gülen bir başkan… Sarıyer’de sokak sokak dolaşan, düğün, dernek, cenaze demeden toplumun her yerinde kendini kabul ettiren bir isim… Parti gözetmeksizin geniş kesimlerin desteğini alabilen bir belediye başkanı… Seçimi yüzde 51 oy oranı ve 107 bin oyla alabilen bir başkan… AK Parti aynı seçimde yüzde 39 alabilmiş, 82 bin oyda kalarak 25 bin farkla seçimi kaybetmişti… Ancak 1 Kasım sonuçlarından CHP’nin de ders alması gereken önemli mesajlar var…

Dolayısıyla Sarıyer’de, Şükrü Genç faktörünü ciddiye almayan bir AK Parti, yapacağı tüm restorasyon çalışmalarına rağmen belediyeyi çantada keklik göremez… 1 Kasım’a bakarak 2019 için umutlanmak doğaldır, elbette normaldir; ancak ilçedeki kendine has yerel dengeleri sağlayamayan bir AK Parti er geç yine kaybetmeye devam edecektir.

1 Kasım sonuçları, AK Parti İlçe Başkanı Salih Bayraktar ve ekibine doğru yolda olduklarını gösterebilir ancak hedefin belediye olması durumunda daha yolun çok başında olduklarını unutmamalarını da öğretir. Zira belediye seçimlerini kazanmak, geneldeki gibi daha çok lider odaklı değil, yereldeki sayısız etkenin çok iyi değerlendirilmesiyle olur. Ayrıca tek parti iktidarın gücü, bundan böyle Sarıyer’e halkın istediği şekilde doğru bir şekilde yansıtılabilecek mi? Halk hüsrana mı uğrayacak yoksa iktidarın avantajlarını mı hissedecek…

Elbette önümüzde bir dönem daha AK Parti iktidarı var…  AK Parti 4. kez iktidar olmanın güç zehirlenmesini yaşayıp toplumsal kutuplaştırmayı arttıracak mı yoksa eski hatalarından ders alıp daha mı kucaklayıcı olacak? Toplumun diğer yarısının kendisini istemediğini anlayıp, onları da dinlemeye mi uğraşacak yoksa sadece kendi kitlesini sahiplenmeye mi çalışacak? Önümüzdeki süreçte ülkemizi çok virajlı ve zorlu yollar bekliyor. Hepimizin temennisi ülkemizin bir an önce istikrara ve huzura kavuşması… Unutmamak gerekir ki her yönüyle güçlü bir ülkede yaşamak; sadece AK Parti’ye oy verenlerin değil bu ülkede yaşayan herkesin ortak temennisidir…

İşte AK Parti ülkedeki vatandaşların bu ortak temennilerini hayata geçirebildiği sürece Sarıyer’deki taşları yerinden oynatmasını başarabilecektir. 2019’a daha 4 yıl var, izleyip hep birlikte göreceğiz!

huber1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir