GündemManşet

AK PARTİ’NİN “BAĞIŞ” ÇIKMAZI! AYAZAĞA’DA KAFALAR KARIŞTI!

akparti-ayazaga-dosyasi-1

_ayracŞişli’den Sarıyer’e bağlanan Ayazağa’daki belediye arazilerinin bağışı konusunda AK Partililer’in sergiledikleri tavırlar bu kadar da olmaz dedirtti. İşte yaşanan komedi gibi olaylar;

***

Sarıgül, Ayazağa’nın Sarıyer’e bağlanmasından sonra mahalledeki belediye arazilerini başkanı olduğu Şişli Meslek Yüksek Okulu‘na bağışladı… Şişli Belediye Meclisi’nden jet hızıyla geçen “bağış” kararına dönemin AK Partili Şişli Belediye Meclis üyeleri de evet dedi.

***

SARIYER Gazetesi, “bağış” arazi kıyağını belgeleriyle ortaya çıkarınca Sarıyer’deki AK Partililer Şişli Belediyesi önünde basın açıklaması yapıp Sarıgül’ü protesto etti. Sarıyerli AK Partili meclis üyeleri “Sarıyer’den arazi kaçıramazsınız, bağış kararını hemen iptal edin” açıklaması yaptı.

***

AK Parti Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Selçuk Bozkır, Ayazağa’dan alınan ve Sarıgül’ün okuluna bağışlanan bağış arazilerini geri almak için dava açtı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi, davayı haklı buldu ve söz konusu arazilerin bağış kararını durdurdu.

***

… Ve dün. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü meclisi olağanüstü gündemle topladı. Toplantının konusu Sarıgül’ün hukuksuz bir şekilde bağışladığı Ayazağa arazilerinin devrinin iptaliydi… Şişli Belediye Meclisi’ndeki tam 8 AK Partili Meclis Üyesi de CHP’lilerle birlikte red oyu kullandı, yani arazilerin bağışlanmasına yine yeniden destek çıktı. AK Parti’nin tutarsızlığı herkesin kafasını karıştırdı!

_ayrac

ANALİZ / BEKİR BATU

Şişli Belediye Meclisi dün, Belediye Başkanı Hayri İnönü başkanlığında olağanüstü bir toplantı düzenledi. Konu; Sarıgül döneminde hukuksuz bir şekilde Şişli Meslek Okulu’na bağışlanan belediye arazilerin devrinin iptaliydi. Şişli Belediye Meclisi’ndeki 8 AK Partili üye, Ayazağa’daki arazilerin Sarıgül’ün okuluna verilmesini destekledi, meclise sunulan iptal kararına karşı çıkıp diğer CHP’lilerle birlikte red oyu kullandı.

Oysa Ayazağa arazileri için AK Partililer bugüne kadar fırtına estirmişti…

İşte ilginç çarkın hikayesi;

AK Parti, Ayazağa üzerinden büyük bir siyasi çelişki yaşıyor. AK Parti’nin “güler misin ağlar mısın” dedirten olaylar zinciri Ayazağa, Maslak ve Huzur Mahalleleri’nin Şişli’den alınıp Sarıyer’e bağlanmasıyla başladı. Dönemin Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, meclisten gece yarısı geçen bu şok karar üzerine Ayazağa’daki belediye arazilerini kendi mütevelli heyeti başkanı olduğu Şişli Meslek Yüksek Okulu’na bağışladı.

12 KASIM 2012’DE ŞİŞLİ MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDIayazaga-gizlenen-belge

Sarıgül, 12 Kasım 2012’de Şişli Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı ve gündeminde Sarıyer’e bağışlanan Ayazağa’daki belediye arazilerinin Şişli Meslek Yüksek Okulu’na bağışlanması vardı. Mecliste yapılan oylamada AK PARTİ’li bütün meclis üyeleri ve CHP’li üyeler bağış kararına “evet” dedi. Böylece Ayazağa’daki belediye arazileri “oy birliğiyle” Sarıgül’ün okuluna bedelsiz olarak bağışlandı. Kararda “Ayazağa Mahallesi’ndeki 10628/1,10627/2,10627/6 ve 10627/1 ada/parsel numaralı taşınmazların eğitim öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere İstanbul Şişli Meslek Yüksek Okulu’na BEDELSİZ olarak devri, tahsisi ve okul lehine intifa hakkı tesisi hususunda başkanlık makamına yetki verilmesi talebinde bulunuldu. Müdürlüğün teklif kararı oylamaya sunuldu ve yapılan işaretle oylama sonucunda karar oybirliği ile kabul edildi” denildi.

ÖNCE “EVET” DEDİLER SONRA ÇARK ETTİLER

Ancak ne var ki Şişli Belediye Meclisi’nin aldığı şok karar, Sarıyer Gazetesi‘nin haberleriyle Türkiye gündemine taşındı. Ayazağa halkının kullanması gereken belediye arazilerinin Sarıgül tarafından apar topar kendi okuluna bağışlanması, bölge halkının ve siyasilerin tepkilerine neden oldu. Tepkilerin artması üzerine karara “evet” oyu kullanan dönemin Şişli Belediye Meclis üyeleri de geri adım attı. Öyle ki AK Partili Meclis Üyesi Fatma Özden Ay bu konudaki rahatsızlığını meclisteki konuşmasında şu sözlerle ifade etti;

“Meslek Yüksek Okulu’nun bir takım sosyal alanlarıyla ilgili bu konuda görüşümüz olumsuzdur, hukuka uygun olmadığını belirtmek istiyorum, buradaki bağış, tahsis, terkip bunlar buradaki teklif karar usulünde hızlı bir şekilde geçmiştir yani gruplar çok fazla üzerinde düşünme hakkı tanınmadan, doğru bulmadığımızı belirtmek istiyorum.”

ŞİŞLİ BELEDİYESİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR

sisli-ayazaga1 (3)

Sarıyer’e bağlanan Ayazağa’daki belediye arazilerinin apar topar Sarıgül’ün okuluna devredilmesi Sarıyer’deki AK Parti İlçe Teşkilatı’nın da tepkisine neden oldu. Dönemin AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, meclis üyeleri Cemil Özbalta, Halil Canarıkan, Mehmet Çakır, İsmail Bülbül, Hüseyin Coşgun ve çok sayıda partili Şişli Belediye Başkanlığı’nın Esentepe’deki binası önünde toplanarak basın açıklaması düzenledi. Asiye Kocademir’in okuduğu basın açıklamasında Ayazağa halkından alınan arazilerin bağışının iptal edilmesi ve hukuksuzluğa dur denilmesi istendi.

sisli-ayazaga1 (1)

Ulusal medyada da yankı bulan basın açıklamasında AK Partililer, Sarıgül’ü kınadılar ve protesto ettiler. Basın açıklamasının ardından Şişli Belediyesi Koordinatör Başkan Yardımcısı Tayfun Kahyaoğlu, protestocu gruba Mustafa Sarıgül’ün açıklama yapmak için kendilerini çay içmeye davet ettiğini söyledi ancak bu kabul görmedi. Halil Canarıkan “Sarıgül kaçak güreşiyor” derken, makamından çay daveti gönderen Sarıgül’e tepki gösteren Cemil Özbalta da “Başkan bizi çağıracağına, kendisi gelip burada bir açıklama yapabilirdi. Kusura bakmasın gelmek istemiyoruz” diyerek, çay içme teklifini kabul edemeyeceklerini belirtti.

sisli-ayazaga1 (2)

SELÇUK BOZKIR DAVA AÇTI KAZANDI

Ayazağa arazilerin Sarıgül’ün okuluna bağışlanmasına tepkiler o kadar çoktu ki AK Partili Meclis Üyesi Selçuk Bozkır, kararın iptali için dava açtı. İstanbul 8. İdare Mahkemesi davayı haklı bularak Ayazağa’daki belediye arazilerinin Sarıgül’ün okuluna bağışlanması kararını iptal etti. AK Partililer, böylece mecliste kendi oylarıyla kabul edilen bir kararı iptal ettirerek ilginç bir hukuk zaferi kazanmış oldular.

sisli-ayazaga1 (4)

… VE DÜN… AK PARTİLİLER BAĞIŞ’A YİNE “EVET” DEDİ

Sarıgül’e adeta siyasi savaş açan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, dün Şişli Belediye Meclisi’ni ilk kez olağanüstü gündemle topladı. Saat 10.00’da yapılan toplantının ana gündem maddesi Ayazağa’daki araziler başta olmak üzere Sarıgül tarafından kendi okuluna bağışlanan arazilerin devrinin iptaliydi. İnönü başkanlığında toplanan meclis, yıllardır tepkilere neden olan bağış arazilerinin kaderini görüştü. AK Partililer, kendi ifadeleriyle “hukuksuz” olduğunu söyledikleri, uğruna basın toplantıları düzenledikleri ve iptali için dava açtıkları Ayazağa arazilerini bağışlanmaktan kurtarabilecek tarihi bir fırsat yakalamıştı.

Ancak ne var ki Şişli Belediye Meclisi’ndeki 8 AK Partili meclis üyesi diğer 29 CHP’li üye ile birlikte “red” oyu kullandı. Yani Ayazağa’daki araziler başta olma üzere belediyeye ait diğer arazilerin Sarıgül tarafından Şişli Meslek Yüksekokulu’na bağışlanmasına bir kez daha “evet” dediler. Meclisin tamamı yine “oy birliği” ile karar verdi. Bu durum Hayri İnönü’nün Şişli Belediye Meclisi’nde tek başına olduğunu bir kez daha gözler önüne sererken aynı zamanda AK Partililerin tutarsızlığını da ortaya çıkardı. Şişli Belediye Meclisi’nde “red” oyu kullanan meclis üyeleri arasından bir isim daha önce aynı karar için “hukuka aykırı” diyerek mecliste tutanaklara da geçen bir konuşma yapmıştı.

AK PARTİ AYAZAĞA’DA HEM BAĞIŞTAN YANA HEM DE BAĞIŞA KARŞI!

Şimdi Ayazağa sakinleri adına AK Partililer’e şunu soralım. “Ayazağa’daki belediye arazilerinin Şişli Meslek Yüksek Okulu’na bağışlanmasını doğru buluyorsanız “Neden Şişli Belediyesi önünde protestolu basın açıklaması düzenlediniz, neden kararın iptali için dava açtınız. Neden bu konuda kıyameti koparttınız” eğer ki bağış arazilerine karşıysanız neden “Her iki meclis kararında da Sarıgül’den yana oy kullandınız”…

Sizin Ayazağa’daki bağış arazileri konusundaki gerçek tavrınız hangisi?

160-donum-orman-mezar-yeri-yapildi-sariyer-ayazaga1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir