GündemManşet

Ali Ağaoğlu’nun 1453 Projesi’nin bir kısmı ormana yapılmış!

agaoglu_maslak_1453-sariyer

17 Aralık yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan işadamı Ali Ağaoğlu, TOKİ ve Emlak Konut GYO işbirliğinde inşaatına devam edilen, imar planı değişikliklerinin yürütmesi iki kez durdurulan Maslak 1453 projesinin bir kısmının orman arazisine yapıldığı ortaya çıktı.

Maslak 1453 projesinin bir kısmını orman arazisine yapıldığı Orman Bakanlığı müfettişlerince saptandı. Bakanlık Hazine’ye durumu anlatan yazı gönderdi. Hazine’nin cevabı, ‘orman değil, dava açmaya gerek yok’ oldu.

MÜFETTİŞLER TESPİT ETTİ

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; projenin inşa edildiği bölgedeki 5 bin 504 metrekarelik alanın ormanlık alanın devamı olduğu müfettiş raporlarında tespit edildi. Orman Bakanlığı da arazinin orman vasfıyla tescili için dava açılması talebiyle Hazine’ye başvurdu. Ancak Hazine, söz konusu araziyi 2010’da satın alan TOKİ’nin imar planlarında yaptığı değişiklikleri gerekçe göstererek dava açmayacaklarını bildirdi.

HADİM KORU DEVLET ORMANI’NIN DEVAMI

Müfettişlerin hazırladığı 14 Haziran 2013 tarihli raporlarında, bölgede 1960’larda Hadim Koru Devlet Ormanı’nın kurulduğu belirlendi. Maslak 1453’ün inşaat alanında yer alan 10622 ada bir nolu parselin 2009 metrekarelik kısmı, yol olarak ayrılan 1869 metrekarelik kısım ile 10 bin 623 ada bir parsel içindeki 1626 metrekarelik kısmın Hadim Koru Devlet Ormanı’nın devamı niteliğinde olduğu tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir