GündemManşet

Aydın Doğan’a “terör” soruşturmasını eski Sarıyer savcısı yürütecek!

idris kurt1

_ayracTürkiye’nin konuştuğu medya patronu Aydın Doğan’a yönelik “terör” soruşturmasını Sarıyer’de 6 yıl boyunca görev yapan ve halen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevini yürüten deneyimli Savcı İdris Kurt yapacak. 2005 yılında Sakarya Geyve’den Sarıyer’e atanan ve 2011 yılına kadar ilçede görev yapan Savcı Kurt, bugüne kadar çok sayıda kritik soruşturma yürütmüştü.

_ayrac

ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Hükümete yakınlığıyla bilinen Güneş Gazetesi’nin 10 Eylül 2015 tarihli “Al sana belge” başlıklı haberini ihbar kabul ederek medya patronu Aydın Doğan hakkında re’sen “terör soruşturması” başlatan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt, ülke gündemine oturdu. Türkiye’de büyük ses getiren soruşturmayı başlatan Savcı İdris Kurt, Sarıyer’de bilinen ve tanınan bir isim… Zira yaklaşık 6 yıl boyunca Sarıyer’de görev yaptı.

11 Temmuz 2005 kararnamesiyle Sakarya Geyve Cumhuriyet Savcılığı’ndan Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Kurt, 11 Temmuz 2011 tarihli kararnameye kadar Sarıyer’de kaldı. Büyükdere’deki Eski Sarıyer Adliyesi’nde çalışan Kurt, adliyenin kapanıp Çağlayan’a taşınmasından sonra diğer tüm adli personel gibi Şişli’deki yeni binada göreve başlamıştı.

2 AYRI İDDİANAME HAZIRLAMIŞTI

Sarıyer’de çok sayıda soruşturma yürüten Savcı Kurt, gazetemiz hakkında da 2 ayrı soruşturma yürütmüştü. Dönemin Ak Parti Sarıyer İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir’in şikayetiyle başlatılan soruşturmalarda, gazetemiz hakkında iki ayrı iddianame hazırlayan Kurt’un açtığı davalar, haberlerimizin belgelenmesi üzerine mahkeme tarafından beraatla sonuçlanmıştı.

Sarıyer Gazetesi, Poligon Tepeüstü’nde 6,5 milyon liraya satılan devlet arazisinin (Milli Emlak) kısa süre sonra alıcılar tarafından PANAROMA İnşaat’a 30 milyon dolara el değiştirmesini işlemiş, bu konudaki kafa karıştıran soru işaretlerini gündeme taşımıştı. İşte bu soruşturmaları yürüten Savcı Kurt’un açtığı tüm davalar, mahkeme tarafından gazetemiz lehine beraatla sonuçlanmıştı.

2 AY İSTANBUL BAŞSAVCI VEKİLLİĞİ YAPTI

Sarıyer’den sonra 2011 kararnamesiyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na atanan Kurt, 15 Nisan 2014 tarihinde ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atandı. Yaklaşık 2 ay kadar bu görevde kaldıktan sonra da 11 Haziran 2014 tarihli kararnameyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atandı. Halen 9 meslektaşıyla birlikte Bakırköy’de Başsavcı Vekilliği görevini yürüten Kurt, geçtiğimiz aylarda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde düzenlenen “Kariyer Günleri” paneline katılmış, Meslek Yüksekokulu Müdürü İlhami Danış’ın elinden günün anısına özel bir plaket almıştı. Savcı Kurt panelde, üniversiteli gençlere mesleki hikayesini anlatarak başladığı konuşmasında, öğrencilere hukuki birikimlerini ve tecrübelerini de aktarmıştı.

ferahevler1-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir