GündemManşet

Belediye Meclisi’nde bu kez de AKP ve CHP’li kadın üyeler tartıştı!

akp1

***

Sarıyer Belediye meclisi Mart ayı ilk oturumu yapıldı. Darüşşafaka’daki Sarıyer Belediyesi Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen oturuma Belediye Başkanı Şükrü Genç katılmazken, CHP’li Nihal Nevruz ile AKP’li Hicran Çelikyay’ın karşılıklı atışmaları dikkat çekti.

***

meclis7

Haber: Elif Özge Yalçın

Fotoğraf: Nuray Olgunöz

Türk Edebiyatı’nın ünlü ismi Yaşar Kemal’e saygı duruşuyla başlayan meclis toplantısına, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç katılmadı. Toplantıda,  Ak Partili Meclis Üyeleri Verda Yiğit, Hicran Hamza Çelikyay ve CHP Meclis Üyesi Gökan Zeybek birer konuşma yaptı. Belediye Meclisinde AK Partili Hicran Hamza Çelikyay ile CHP’li meclis üyesi Nihal Nevruz‘un “okulların temizliği üzerinden” tartışması toplantıya damgasını vurdu.

meclis2

Ak Partili Meclis Üyesi Verda Yiğit, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ilişkin yaptığı açıklamadan sonra kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik bilincinin geliştirilmesi ve özellikle siyasette kadınlara gereken önemin verilmesi gerektiğini söyledi. Özgecan Aslan cinayetine de değinen Yiğit, bu ve benzeri olayların ahlak eksikliğinden kaynaklandığını, okullarda iyi bir ahlak eğitiminin verilmesi gerektiğini belirtti.

hicran hamza

Verda Yiğit’ten sonra kürsüye çıkan AK Partili Hicran Hamza Çelikyay ise şubat ayında gerçekleştirilmiş olan toplantıda tartışılan  ‘okulların lojistik anlamda belediyelere devredilmesi’ konusuna değinerek  “Madde 14’e göre devlet okullarının ihtiyaçlarını karşılamak yerel yönetimin görevlerindendir. Bu kanuna da bahane üretildi. Sarıyer Belediyesi hiçbir şekilde okullara küçük yardımlar dışında ciddi bakım ve onarım yapmamaktadır. Bunun gerekçesi de yine aynı toplantıda bütçe sıkıntısı olarak dile getirilmiştir. SODEM’e üye oluyoruz oraya para var. Kardeş kentlere üye oluyoruz oradaki çocukların ihtiyaçlarına para var, siz oradaki çocukları Sarıyer’in çocuklarından daha mı çok seviyorsunuz da Sarıyer’deki çocuklara para yok? Önce kendi ihtiyaçlarımızı karşılayalım ondan sonra herkesin ihtiyacını karşılayalım, evrenselleşelim, ulusallaşalım yeter ki çok bütçemiz olsun. Ama biz buradaki sıkıntıları dile getirdiğimizde o zaman lütfen bütçemiz kısıtlı demeyelim. İhtiyaçların karşılanması için belediyeyi göreve davet ediyorum.” diye konuştu

meclis

AKP’li Çelikyay’ın sözlerine sinirlenen CHP’li Meclis Üyesi Nihal Nevruz tepkisini şöyle dile getirdi: “Ben doğru olmayan şeyleri düzeltmek istiyorum, okulların bu durumunu milli eğitime sormak lazım. Polisi “paralelci” diye bir birine kırdırıyorsunuz, ülkeyi bölüyorsunuz. Biz halktan yanayız. Büyükşehir’de yapılmayan şeyleri bize yıkamazsınız!

CHP’li Nevruz ile Çelikyay’ın Milli Eğitim üzerinden sözlü tartışması oturdukları yerden bir süre devam etti.

DSC_0116

Son olarak kürsüye CHP’li Belediye Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek çıktı. Zeybek,  geçtiğimiz günlerde yaşanan yoğun kar yağışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sarıyer’de yeterli önlemleri almadığını söyledi. Belediyeye bağlı 4 aracın bozulmasından dolayı da tuzlama ve yolları temizleme çalışmasının aksadığını da ifade etti.

Özgecan Aslan cinayetine,  Kabataş’ta ve Kireçburnu’nda meydana gelen otobüs kazalarına da değinen Zeybek sözlerini şöyle sürdürdü; “Minibüs, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının sürekli denetlenmesi gerekir. Sabıka kaydı olan, uyuşturucu bağımlısı olan, tacizden mahkûm olan ve içeri girmiş insanların denetlenmedikleri burada ortaya çıktı.  Sarıyer Minibüs Odası ile Sarıyer Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı ortaklaşa bir çalışmayla Sarıyer’deki 305 minibüsle bütün şoförlerin bu denetimden geçmesi ve belgeyle araçlarının kullanılması konusunda gerekli özeni göstereceğiz.”

SUDAN’A 10 BİN KİŞİLİK KONUTLARI HATIRLATTI

CHP’li Zeybek, Sarıyer dışındaki bölgelere belediyenin yaptığı harcamaları eleştiren AK Partili Çelikyay’a da cevap vererek şu ifadeleri kullandı; “Okullardaki eğitim kalitesinin yükseltilmesinin temel koşullarından bir tanesi Milli Eğitim bütçesine ayrılmış olan ödeneklerin arttırılmasından geçiyor. AKP Grubu adına konuşan arkadaşımız; biz kardeş belediyelere, kardeş ilçelere doğrudan ya da dolaylı yoldan yardım yaparken orada yaşayan çocuklarımıza ya da gençlerimize ya da yurttaşlarımıza tabi ki destek vereceğiz. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız, adı katliamlarla anılan Sudan’a, Elbeşir’in ülkesine gitti ve oradaki 10 bin insan için binalar yapacağını söyledi. Yani bu ülkede yaşayan insanlardan daha mı önemlidir Sudan’da yaşayan insanların var olma ya da eğitim hakları? O nedenle bizim için Çorum’un bir köyünde yaşayanın sorunu, Afrika’da yaşayanın sorunundan az değildir, eşittir. Avrupa’da ya    da Asya’da ya da Arabistan’da ya da Orta Doğu’da hangi coğrafyada olursa olsun kim zorluklar içinde yaşıyorsa o insanlara ben Türk Milleti’nin ve Türk Devleti’nin Türk Belediyeleri’nin destek vermesinden hiç şikâyetçi değilim. Benim yerel yönetim anlayışımın özü ve CHP’deki yönetimin özü, yetkilerin merkezden yerele devredilmesidir. Bu yetki devri eğitim de olabilir, güvenlik hizmetleri de sağlık da trafik de olabilir”

meclis6

meclis5

meclis4

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler