GündemManşet

BIÇAĞIN KEMİĞE DAYANDIĞI SEÇİMLER: “7 HAZİRAN ve 1 KASIM”

AVUKAT NECATI YILDIRIM (5)

_ayracSarıyer’in tanınmış avukatlarından, deneyimli hukukçu Necati Yıldırım, CHP’yi; yaklaşan genel seçim öncesinde uyardı, AKP iktidarına karşı alınması gereken dikkat çekici önlemleri açıkladı… İşte Avukat Necati Yıldırım‘ın Sarıyer Gazetesi için kaleme aldığı “o” yazı;

_ayrac

CHP için yeni seçim, iktidar yolunda yeni heyecan ve yeniden umut olmalıdır. Bu heyecan ve umudu halka yansıtacak güçlü bir siyasi harekete ihtiyaç vardır. Bu siyasi hareketi yeni ve güçlü siyasi aktörler yaratabilir. CHP’de yeni isimler ve güçlü yeni siyasi kişiliklere yer açılmaz ise topluma güven vermek mümkün olmayacaktır. Sağın artıklarıyla değil, solun yeni soluklarıyla yeniden yeni bir umut dalgasının oluşmasına zemin hazırlanmalıdır.

CHP seçime girerken, sol hareket içinde ne kadar farklı oluşum, dernek, sendika, parti, ne varsa tüm sol cenahı seçim için bir şekilde ortaklığa davet etmeli, bunun kanallarını oluşturmalıdır. Bunun birleşme tekleşme değil, seçim için ittifak, seçime birlikte girme yani güç ve potansiyelleri seçim için bir arada değerlendirme olarak anlaşılması gerekir. Bu anlayışın hiç kimseye bir zararı olmayacak aksine çok etkili sonuçlar doğuracak büyük enerji patlaması yaratabilecektir. Tüm sol, solcu, Atatürkçü ve çağdaş değerlerle ilgili olan oluşumların kendilerini ifade edebilecekleri ortamı, CHP’nin sağlama zorunluluğu vardır. Bıçak kemiğe dayanmıştır.

***

EVİM BADANA DA OLSA ATATÜRK’ÜN RESMİNİ ASARIM

Milli Güvenlik Kurulu’nda bir toplantı yapıldı, benim evim, ofisim boya badana da olsa ben Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını asarım. Hiçbir şey bunun bahanesi olamaz. Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafının olmadığı bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısını reddediyorum, kabul etmiyorum. Cumhuriyet’in kurumları bugün sinsi bir şekilde belli kadrolarca ele geçirilmiş görünüyor. İstihbarat teşkilat yasasını değiştirdiler, HSYK’yı değiştirdiler, iç güvenlik yasası getirildi. Bu yasal düzenlemeler bizi yanlış bir yere götürür.

Cumhuriyetimizin, siyasetimizin çok güçlü insanlara, GÜÇLÜ SİYASİ AKTÖRLERE ihtiyacı var. Bu toplumsal muhalefetle olur, bu sadece bir siyasi partinin muhalefetiyle olmaz. Biz Cumhuriyet’e de, Atatürk’e de sahip çıkmak zorundayız.

***

İKTİDAR OLMAMAMIZ İÇİN HİÇBİR NEDEN YOK

Biz Türkiye’de sosyal hukuk devletini, laik hukuk devletinin en önemli güvencesi olan sosyal devleti oluşturabilecek kadroya güce sahibiz, bunu kesinlikle başarırız. Halktan da bunu talep etmemiz lazım ama sadaka kültürü değil yani bizim her vatandaşın doğumundan ölümüne kadar tüm ihtiyaçlarının güvence altına alındığı, bir sosyal devlet. Doğumundan ölümüne kadar, beslenme, barınma, sağlık, eğitim ve kültürel tüm ihtiyaçlarının sosyal devletçe güvence ve garantiye alındığı, bireylerin gelecek kaygısı taşımadıkları bir yapının oluşması SOSYAL DEMOKRASİNİN ve sosyal devletin amacıdır, bunu CHP’nin yapacağını anlatmamız gerekiyor.

Türkiye’nin ekonomisi de her şeyi de bunun için fazlasıyla yeterli, dolayısıyla sosyal hukuk devletini de oluşturmak için CHP’nin sosyal projelerini topluma anlatabilmesi lazım. Bu projelerimizi anlatırsak ve bunları gerçekleştirebileceğimize dair güven verebilirsek, iktidar olmamamız için hiç bir sebep yok.

***

CHP YENİ İSİMLERE VE GENÇLERE KAPILARINI ARDINA KADAR AÇMALI

Siyasetin gençleşmesi çok önemli. Türkiye nüfusuna baktığınız zaman genç bir nüfus ama siyasetçilerine baktığınız zaman 50′nin üzerinde. Bizim bunu 40′ın altına da indirmemiz lazım. Bu genç enerjiyi, dinamizmi Türkiye’nin geleceğini kurma noktasında bu enerjiden, bu genç arkadaşlardan Türkiye’nin faydalanması lazım. Bunun önünde yine engel bizim duayenlerimiz, siyasetçilerimiz. CHP yeni isimlere ve genç siyasetçilere kapılarını ardına kadar açmalıdır.

***

CHP İKTİDARINA TÜRKİYE’NİN İHTİYACI VAR

Türkiye’nin siyasi konjonktürü itibariyle hala kurtulamadığı bir yolsuzluk belası var. Utanmadan hala makamlarında oturanlar var, hakkında iddia sahibi olunmasına rağmen. Önümüzdeki süreç zannediyorum yeni hükümetin CHP hükümetinin kurulma zamanıdır. Türkiye, Cumhuriyet Halk Partisi ile yeniden cagdaş, sosyal değerlerle buluşacaktır, bunun hazırlığı içinde olmamız lazım. Mevcut olan iktidarla Türkiye’nin yönetilmesi mümkün değildir. Her taraf berbat bir durumda, yaşananlar kabul edilemez. Türkiye’nin CHP iktidarına , sol ve sosyal demokrat iktidara ihtiyacı vardır. 1 Kasım seçimleri, yeniden; cagdaş, demokrat, laik ve sosyal hukuk devletinin inşa edileceği, halk egemenliğinde dünyada ve yurtta barışın tesis edileceği, yeni bir dönemin kapılarını açacaktır.

Türkiye 13 yıldır gördüğü karabasandan, rüyadan ve tek adamın kabusundan, kumpaslarından kurtulacaktır.

Selam ve saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir