GündemManşet

Büyükşehir’den “Emirgan’da Çürüyen Ağaç” açıklaması

emirgan-agac1

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emirgan’da kesilen ağaçlar ve kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. Park ve Bahçeler Daire Başkanı İhsan Şimşek tarafından yapılan açıklamada ağaçların çürüdüğü için kesildiği ifade edilirken, asırlık ağaçların tuz baskısına maruz kaldığı ileri sürüldü. Oysa Sarıyer Gazetesi’nin ulaştığı Beyaz Masa yetkilileri; “Ağaçlar yol genişletme çalışması nedeniyle kesildi” diye konuşmuşlardı.

***

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park ve Bahçeler Daire Başkanı İhsan Şimşek, Emirgan’da kaldırılan ağaçla ilgili, kuruyan ağacın yerine yeni bir ağaç diktiklerini belirterek, “Park ve Bahçeler Daire Başkanı olarak görevlerimizden birisi de ağaçları kontrol etmek. Bu ağaçları korurken vatandaşların can güvenliğini de sağlamak belediyemizin görevlerinden bir tanesi” dedi.

AĞAÇLAR TUZ SERPİNTİSİNE MARUZ KALDI

Şimşek açıklamasında, “Park ve Bahçeler Daire Başkanı olarak görevlerimizden birisi de ağaçları kontrol etmek. Bu ağaçları korurken vatandaşların can güvenliğini de sağlamak belediyemizin görevlerinden bir tanesi. Bu çalışma öncelikli olarak ağaç yetişme şartlarına çok fazla uygun olmayan sahil kesimlerinde tuz baskısına, tuz yoğunluğuna ve tuz serpintisine maruz kalan bölgelerde yapılıyor.

Emirgan’da yapılan bu çalışmada herhangi bir anıtsal değeri olmayan dişbudak ağacı iki yıl evvel kurumaya başlamıştı. Hayata döndürebilmek için belirli ilaçlamalar ve budamalar yapıldı. Çalışmalardan cevap alınamadı ve kurudu. Ekiplerimiz, orman mühendislerimiz ve orman fakültesinden hocalarının da gelip incelemesinden sonra kaldırıldı. Bu sabah da yerine sahil kesimlerine uygun, tuz baskısına uygun, 20 yaşında bir ılgın ağacı dikildi. Bu çalışma İstanbul’da ve bütün şehirlerde uygulanan bir çalışmadır” dedi.

***

cemevi-sariyer1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir