GündemManşet Altı

Milletvekili Aday Adayı Yüksel Kaya projelerini gazetecilere anlattı!

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı Yüksel Kaya, Eyüp’te yerel basınla kahvaltılı toplantıda buluştu. Milletvekili seçilip meclise girmesi halinde yapmayı planladığı projeleri gazetecilerle paylaşan Kaya; “Ben meclise girdikten sonra tüm vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü konusunda olağanüstü bir gayret sarf edeceğim” diye konuştu.

 

tek

 

Eyüp’de gerçekleştirilen toplantıya Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu ve İstanbul’daki çeşitli yerel gazetelerin sahipleri de katıldı. CHP’den İstanbul 2. Bölgeden Milletvekili aday adaylığını açıklayan Yüksel Kaya’nın yerel basınla yaptığı toplantı, oldukça samimi bir sohbet havasında gerçekleşti. Toplantıda; eşitlik, değerler, siyaset, hak ve özgürlükler konularına değinen Kaya şunları söyledi:

Dünyayı daha eşit, daha yaşanabilir kılacak olan siyasettir

“Umudum ve çabam; dünyayı daha eşit, daha özgür, daha güzel ve yaşanabilir kılmaktır. Bunu da başaracak olan siyasettir. Ben dünyanın ve ülkemizin aydınlık yarınlara ulaşması için her zaman sevgi, barış, dostluk, dayanışma ve kardeşlikle yoğrulmuş  bir siyaset yapabilme  amacında oldum. Bu amaca giden yolda doğru araçlarla ilerleyebilmek adına uzun yıllardır siyasetin içinde yer aldım. Bu süreçte hiç kimseyi ötekileştirmeden dil, din, mezhep, renk, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan, insanlığın ortak değerlerine inanarak, emeğin en yüce değer olduğunu ve emeğin örgütlülüğünü savundum.

Ülkemizde evrensel ilkeler temel olmalıdır

Hiç kuşkusuz ülkemizde de tüm insanlık tarihinin birikiminden temellenen evrensel ilkeler; hukukun üstünlüğü, temek hak ve özgürlükler, insan hakları, yurttaş eşitliği, yargı adaleti, sosyal ekonomik adalet, örgütlenme ve eylem yapma teminatı, kuvvetler ayrılığı, laiklik, vicdahn özgürlüğü, aydınlanma ve bilimsellik temel olmalıdır.

Sosyal refah toplumunun yeniden yaratılmasını savunmaktayım

Sosyal ve ekonomik adalet, demokrasinin ve çoğulculuğun temel alındığı bir toplumda, insan olmanın, eşitlikçi olmanın ve vicdanı var etmenin ilk şartıdır. Gerçek demokrasi, insanlığın sosyal ve ekonomik eşitliği ile var olur. Bu açıdan yoksulluğun yok edilmesi, halkın temel maddi ve kültürel ihtiyaçlarını rahatça karşılayabileceği bir sosyal refah toplumunun yeniden yaratılmasını savunmaktayım

Yenilikçi istihdam politikası geliştirmek taraftarıyım

İş hakkı, temel bir insan hakkıdır. Her bireyin kendi eğitim ve yetenek özelliklerine uygun ve insanca geçimini sağlayacak bir işte istihdamı, temel görüşlerim arasındadır. İşsizliğin giderilmesi konusunda her türlü yenilikçi istihdam politikası geliştirmek taraftarıyım. İşçilerin, memurların ve diğer tüm emeğiyle geçinenlerin iş koşullarının tümüyle iyileştirilmesi; güvencesiz, esnek çalışma sistemlerinin, taşeron sistemlerin kaldırılması, iş cinayetlerini sıfırlayan politika ve düzenlemelerin geliştirilmesi, sosyal güvence, emeklilik, tatil, kreş ve doğum izni haklarının tanınması ve genişletilmesinden yanayım.

Ancak örgütlü bir toplum demokrasinin garantisidir

Çalışanların, çiftçi ve esnafın, sendikal örgütlenme, grev, genel grev hakkı üzerindeki tüm kısıtlamaların kaldırılmasını savunmaktayım. Ancak örgütlü bir toplum, halkın haklarının, kazanımlarının sürdürülmesinin, geliştirilmesinin ve demokrasinin garantisidir.

Kadınlar, toplumsal gelişmenin itici gücüdür

Kadınlar, toplumun yarısı ve toplumsal gelişmenin itici gücüdür. Kadınlar üzerinde her tür ayrımcılığın kalkması, her türlü şiddetin sona ermesi, eşe ekonomik bağımlılıklarının ortadan kalkması; kadınların eğitimi, sosyal, iktisadi, kültürel, sanatsal tüm alanlarda yerini alması için yeniden bir toplumsal reorganizasyonu ele alan bir hukuki, siyasi, kültürel değişimden yanayım.

Ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri tamamen kamunun malıdır

Siyaset yaparken ülkenin belli değerlerine sahip çıkacağıma inanıyorum. Değerlerden kastım ise ülkenin belli başlı yer altı ve yer üstü zenginlikleridir. Tamamen kamunun malıdır. Ormanlar, parklar, sahiller, dereler gibi tüm ortak yaşam alanları halkın ortak çıkarları lehine korunmalı ve geliştirilmelidir.

berivan

Berivan Kaya; “Daha insancıl bir ülke yaratmalıyız”

Öte yandan toplantıda milletvekili aday adayı Yüksel Kaya’nın eşi de küçük bir konuşma yaptı. Bu uzun yolculukta eşinin her zaman yanında olduğunu ve bundan sonra da olmaya devam edeceğini belirten Kaya şunları söyledi; “Sol sosyalist kavramda temel olan şu; sosyal demokrasi insana sahip çıkar bunu yaparken de tüm insanlara sahip çıkar. Sol sosyalist değerlerin öne çıkarılması gerektiğini düşünüyorum çünkü bizim buna ihtiyacımız var yani hep birlikte bu cendereyi dönüştürmeye ihtiyacımız var. Daha insancıl  bir ülke yaratmaya ihtiyacımız var ve ben bu noktada da Yüksel Kayanın başarılı olacağına inanıyorum çünkü üniversiteden bu yana bizim bir yolculuğumuz var. Mücadele anlamında hak ve özgürlüklerin istenmesi anlamında o dönemde de bayrak hep elindeydi hep öndeydi. Bu şevki bana da aşıladı. Yüksel kaya hep mitinglerdeydi, hep dayanışmadaydı, gezideydi bu hiç sönmedi. Zaten o içindeki ışık CHP’ de onu var etti”

Yüksel Kaya Kimdir?

1964 yılında, Sivas’ta doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde öğrenimini tamamladı. 5 yıl özel sektörde üretim mühendisliği ve üretim müdürlüğü yapan Kaya, 20 yıldır yayıncılık ve fuarcılık sektöründe çalışmalarını sürdürüyor.

1985-1990 yılları arasında üniversite gençliğinin örgütlenmesi, akademik demokratik mücadelenin yükseltilmesi, öğrenci dernekleri kurulma mücadelesi içerisinde aktif olarak yer aldı.

1990-2010 yılları arasında çeşitli dernekler, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinde başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürüttü.

2010 Anayasa Değişikliği Referandumundan sonra gelişen siyasi süreçte sorumluluk alma bilinciyle CHP’ye üye oldu. 2011 Genel seçimlerinde aktif siyasi çalışma içinde yer aldı. 2011 Kasım ayında atama yöntemiyle Eyüp İlçe Yönetimi’nde görev üstlendi. 2012 Mart olağan İlçe Kongresi’nde Eyüp İlçe Yönetimi’ne seçildi.  16 ay ilçe yöneticiliği görevini sürdürdükten sonra 2014 Yerel Seçim Belediye Başkanlığı aday adaylığı nedeniyle CHP Eyüp İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa etti.

Yüksel Kaya evli ve bir kız çocuk babasıdır.

aile haberiç hebele

 HABER: ELİF ÖZGE YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir