GündemManşet

CHP’li Didem Engin, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz arttırımıyla ilgili mecliste bir konuşma yaptı!

_ayracCHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz arttırımına gitmesi ile ilgili görüşlerini TBMM’de dile getirdi. İşte Didem Engin’in önemli uyarılar içeren “0” konuşması; 

_ayrac

Sayın Başkan, Sayın milletvekilleri;

Biliyorsunuz dün Amerika Merkez Bankası uzun zamandır beklenen faiz artırımını gerçekleştirdi. Bu faiz artırımlarının kademeli olarak devam etmesi bekleniyor. Bu da özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yatırımların azalmasına ve sermaye çıkışına neden olacak. Bu nedenle, ülkemizde uzun zamandır yapılmayan yatırım ortamının iyileştirilmesi için gerekli yapısal reformların, demokratikleşme, hukukun üstünlüğü, yeni bir kalkınma vizyonu için gerekli reformların bir an evvel hayata geçirilmesi gerekli.

Diğer taraftan, dış ekonomik ilişkilerimiz çok sorunlu bir dönemde. En son Rusya ile yaşanan gerginlikler nedeniyle ülkemize karşı uygulanan yaptırımlar sonucunda binlerce kişinin işsiz kalmasına neden olacak ekonomik sorunlar var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuyla ilgili sunduğu araştırma önergelerinin acilen Meclis gündemine alınmasını talep ediyorum. Muhalefetten gelen her araştırma önergesini otomatik olarak reddeden iktidar partisinin bu yaklaşımını gözden geçirmesini, ülkemizin ve insanımızın menfaati için yapılması gereken araştırma ve incelemelerin Meclis çatısı altında yapılması için gerekli adımların atılmasını talep ediyorum.

Teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir