GündemManşet

CHP’li Mahmut Tanal; “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu” kaldırılsın!

mahmut-tanal10

_ayrac

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun kanundan kaldırılmasını teklif etti.

_ayrac

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye’de birçok kişinin tutuklanması ve hakkında dava açılmasına neden olan “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu” kapsamayan maddenin kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif, Türk Ceza Kanunu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret” başlıklı 299’uncu maddesinin kaldırılmasını öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa’ya aykırı” olduğu gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 299’uncu maddesinin kaldırılması gerektiği ifade edildi.

KRAL ÖRNEĞİNİ VERDİ

Gerekçede, AİHM’in 15 Mart 2011 tarihli Otegi Mondragon/İspanya kararına dikkat çekilerek şöyle denildi:
“AİHM, Kral’ın politik tartışmalarda tarafsız bir hakem ve devlet simgesi konumunda olmasının, onun, resmi görevlerinin ifasıyla ilgili veya devletin temsilcisi olarak, bu devletin, monarşi rejimi dahil, anayasal yapısına meşru yollarla itiraz eden kişiler başta olmak üzere başkaları tarafından eleştirilemeyeceği anlamına gelmeyeceğini belirtmiştir.

Gerek AİHM ve gerekse de Anayasa Mahkemesi kararları ışığında; herhangi bir devlet başkanını o ülkede yaşayan diğer insanlardan daha fazla koruyan tüm ceza hukuku hükümleri AİHS’in 10. Maddesine aykırı görülmektedir. Bu durum tarafsız bir Kral için de geçerlidir.

Ancak Türkiye’de tarafsızlığı tartışılan Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla TCK 299’uncu maddesi dayanak gösterilerek çok sayıda soruşturma ve kovuşturma yapılmakta, bu yöntem ile Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir şekilde eleştirilmesi konusunda caydırıcı bir etki yaratılmaya çalışılmaktadır.”

“Cumhurbaşkanına hakaret” başlıklı 299. Madde Cumhurbaşkanına hakaret eden kişinin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını öngörüyor. Kanuna göre verilecek ceza, suçun alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılmasını düzenliyor.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir