GündemManşet

Dr. Nilüfer Ataoğlu; “Rahim ağzı kanserinde erken teşhis önemli”

rahim-kanseri

_ayrac

Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Nilüfer Ataoğlu, kadınlarda rahim ağzı kanserinin erken teşhisine yönelik tarama faaliyetleri başlattıklarını belirtti.

_ayrac

Dr. Nilüfer Ataoğlu yaptığı açıklamada; rahim ağzı kanserinin ülkemizde kadınlarda en sık görülen 10 kanserden birisi olduğunu, rahim ağzı kanserine dünyada her yıl 500.000’den fazla kadın yakalandığını, rahim ağzı kanseri tanısı konulan kadınların yarısının ise geç evrelerde tespit edildiğini belirtti.

HER YIL DÜNYADA 500 BİN KADIN TEHLİKEDE

Halbuki tarama testleri ile rahim ağzı kanserinin çok erken evrelerde, hatta henüz kanser oluşmadan önce teşhisinin mümkün olduğunu, erken teşhis edildiği takdirde basit tedavi yöntemleri ile rahim ağzı kanserinde kesin tedavi sağlanabildiğini ve kişilerin sağlıklı olarak hayatlarına devam edebildiğini belirtti.

Dr. Ataoğlu, Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi olarak Aile Hekimleri ve Kadın Doğum Uzmanlarının desteği ile yürütmekte oldukları program sayesinde 30-65 yaş arasındaki kadınlarda rahim ağzı kanseri taramalarını aile sağlığı merkezleri ve hastanelerin Kadın Doğum Kliniklerinde gerçekleştirilmeye başladıklarını belirtti.

BELİRTİLER ORTAYA ÇIKINCA GEÇ OLABİLİR!

Dünyada en ileri yöntem olan HPV-DNA taraması ile gerçekleştirilen taramalarda rahim ağzı kanserine yol açabilecek risk faktörlerinin olup olmadığı belirlendiğini, rahim ağzı kanserinden korunmak için hiçbir belirti ve bulgusu olmasa dahi 30-65 yaş arasındaki her kadının aile hekimlerine başvurarak tarama testi yaptırması gerektiğini belirtti. Ataoğlu, “Rahim ağzı kanserinde belirtilerin ortaya çıkması beklenirse çok geç kalınmış olabilir” diye konuştu

Rahim ağzı kanseri tarama testi yaptırmak için başvurulması gereken yerler;

1-Sarıyer Toplum Sağlığı Merkezi: Ferahevler Mahallesi Adnan Kahveci Caddesi Sarıyer Kaymakamlığı 4. Kat adresine başvurulabilir. 0212 262 54 74 (dahili 9) numaralı telefondan randevu alınabilir.

2-Sarıyer bölgesindeki aile hekimliği birimleri

3-Sarıyer bölgesinde bulunan devlet hastanelerindeki kadın doğum uzmanları…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir