GündemManşet

Ferahevler’de neler oluyor? İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ferahevler’de metrekaresini tam 3 bin liradan arsa sattı!

ferahevler-arsa1

_ayrac

Sarıyer’in hızlı gelişen mahallelerinden Ferahevler’de arsa fiyatları adeta dudak uçuklatıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adnan Kahveci Caddesi üzerinde bulunan ve üzerinde halen Gaziantepli Gezeroğlu Baklavacı’nın bulunduğu 761 metrekarelik arsayı tam 2 milyon 285 bin liradan sattı. Rekor satışla birlikte arsanın metrekare fiyatı tam 3 bin lira oldu.

_ayrac

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Gazetesi, son dönemde rantın merkezi haline gelen ve inşaat şirketlerinin cirit attığı Ferahevler’deki gayrimenkul satışlarını mercek altına aldı. Yıllardır bu bölgede yaşayan binlerce dar gelirli aile, tapusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde olan arsalarını satın almak için adeta inşaat şirketleriyle masaya oturtulmaya mecbur bırakıldı. Çünkü dar gelirli vatandaşların, metrekare fiyatlarının rekora koştuğu bölgeden arsa almaları neredeyse mucize. Bu yüzden üzerinde yıllardır oturdukları evlerinin kurulduğu arsaların tapusunu alabilmek için bölgedeki inşaat şirketleriyle anlaşma masasına oturmak zorunda… Peki mahalledeki arsa fiyatları nereye dayandı?

761 METREKARE ARSA 2 MİLYON 285 BİN LİRADAN SATILDI

İşte bölgedeki fiyatların nasıl ve hangi rakamlara uçtuğu geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir ihaleyle gün yüzüne çıktı. Ferahevler’de arsa fiyatlarının rekora koştuğunu gösteren son satış 26 Ağustos’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapıldı. Mesken Müdürlüğü tarafından yapılan ihalede, Adnan Kahveci Caddesi üzerindeki 761 metrekare büyüklüğündeki bir arsa tam 2 milyon 285 bin liradan satıldı. Yapı Kredi Bankası’nın hemen karşısında bulunan ve üzerinde halen Gaziantep Gezeroğlu Sıcak Tatlı ve Baklava isimli işyerinin bulunduğu arsa 1372 ada 2 parselde yer alıyordu. Özyumak Börek ve Pide Salonu’nun hemen yanında yer alan arsa metrekaresi tam 3 bin liradan el değiştirdi. Büyükşehir Belediyesi söz konusu arsayı hak sahipleri Nazir Çelik ve Selami Kuş’a sattı.

2 AYRI PARSEL 3 MİLYON LİRAYA SATILDI

Öte yandan Ferahevler’de üzerinde Lidya Pastanesi’nin bulunduğu 1373 adadaki 2 parselin satışı da 8 Temmuz’da yapıldı. 1373 ada, 3 parselde bulunan 958 metrekarelik arsadaki belediyeye ait 27439/47902 hisse tam 1 milyon 400 bin liradan Mustafa Aktaş,Ünal Aktaş ve Fatma Ermek Özçorlu isimli kişilere satıldı. Ayrıca 1373 ada, 1 parselde yer alan 1.165 metrekarelik arsadaki belediyeye ait 11502/23317 hisse tam 1 milyon 490 bin liraya Sebahattin Cinci, Murat Akkuş ve Mehmet Aras isimli kişilere satıldı.

Mahalledeki 1374 ada, 2 parselde yer alan 2.086 metrekarelik arsadaki 10571/29814 hissenin içinden 65797/208698 hissesi de ihale yoluyla satışa çıktı. Ancak söz konusu arsa alıcı bulamayınca satışı şimdilik ertelendi.

_ayrac

NOT: Sarıyer Gazetesi, Ferahevler Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait bugüne kadar satışı yapılan tüm arsaları ve bu arsaların kimler tarafından hangi fiyattan alındıklarını açıklayacak.

***

Sarıyer Gazetesi, mahalledeki bilgi kirliliğini önlemek ve vatandaşların tüm gerçekleri şeffaflık içinde öğrenmesini sağlamak için önümüzdeki günlerde Ferahevler Dosyası’nı tüm yönleriyle açacak. Bizi takip edin!

Her türlü önerinizi ve görüşünüzü bize yazabilirsiniz!  

bekirbatu@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir