GündemManşet

Gel de gülme! Ahmet Özal’ın partisini de bünyesine katan HAP, 70 şehirde yanlışlıkla da olsa tek bir kişiden dahi oy alamadı!

hap-ahmetozal

BEKİR BATU/ ÖZEL HABER / SARIYER GAZETESİ

***

7 Haziran seçimleri ilginç bir Türkiye gerçeğini gözler önüne serdi. Kısa adı HAP olan ve kısa süre önce Ahmet Özal’ın partisi ANA’yı da bünyesine katan Hak ve Adalet Partisi Türkiye’deki yaklaşık 70 şehirde tek bir kişiden dahi oy alamadı. Yanlışlıkla dahi olsa hiçbir seçmeden oy alamayan HAP, aralarından 10 milyon 237 bin seçmenin bulunduğu İstanbul ile 3 milyon 700 bin seçmenin bulunduğu Ankara başta olmak üzere sayısız şehirde sıfır çekti.

***

Milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na sunarak seçimlere girmeye hak kazanan HAP, seçime katılan 20 partiden birisiydi ve seçimdeki oy pusulasında 6. sıradaydı.

İSTANBUL VE ANKARA DAHİL YAKLAŞIK 70 ŞEHİRDE SIFIR ÇEKTİ

Siyasette sık sık dile getirilen “tabela partisi” ifadesini doğrular nitelikte sonuçlar alan HAP’ın genel başkanı Yiğit Zeki Öztürk de seçimlerde İzmir 1. Bölgeden aday olmuştu. Türkiye genelinde 5 bin 660 kişiden oy alan HAP, koskoca İstanbul ve Ankara olmak üzere milyonlarca seçmenin bulunduğu yaklaşık 70 şehirde kazara da olsa tek oy dahi alamadı.

İL BAŞKANLARI KENDİLERİNE BİLE OY VERMEMİŞLER

Merkezi Ankara’da bulunan partinin Türkiye genelindeki pek çok il ve ilçelerde temsilcileri üstelik il ve ilçe başkanları bulunuyor. Bu sonuçlara göre il başkanları ve ilçe başkanlarının bile kendi partilerine oy vermedikleri görüldü. Partinin resmi internet sitesinde İstanbul İl Başkanı olarak Ayhan Gümüş ismi görünüyor. Ayrıca ilçe başkanlarının isimleri de tek tek belirtilmiş durumda.

AHMET ÖZAL’IN PARTİSİNİ BÜNYESİNE KATMIŞTI

yigitzekiozturk1

Hak ve Adalet Partisi ya da resmî kısaltmasıyla HAP, kurucu genel başkanı Yiğit Zeki Öztürk ve 9 kurucu ile Ankara’da kuruldu. Parti kendini sağ ve sol ayrımı yapmayan, teröre bulaşmamış, bayrağını seven, cumhuriyeti seven, Türkiye Cumhuriyeti Devletini seven, Atatürk ilke ve inkılaplarını seven, toprağını, vatanını, ülkesini, ülküsünü ve bunların yaşattığı değerlerini seven herkesle her kesimle her kurum ve kuruluşla her partiyle kucaklaşmak, birleşmek için kurulan bir partidir olarak tanımlar. Parti 2014 Türkiye yerel seçimlerine katılmamış, 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyeceğini açıklamıştı Merhum Cumhurbaşkanı Ahmet Özal’ın kurduğu ANA Partisi’ni de bünyesine katan parti daha sonra Hak ve Adalet Partisi adını almıştı. İki partinin birleşmesi şerefine Neva Palas Otel’de iki genel başkan Ahmet Özal ile Yiğit Zeki Öztürk 18 Şubat 2015’te bir basın toplantısı düzenlemişti.

ikbal-gurpinar5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir