GündemManşet

HDP Sarıyer İlçe Eş Başkanları Aylin Hacaloğlu ve Tekin Yıldıko seçim zaferini yine sadece Sarıyer Gazetesi’ne değerlendirdiler!

hdp-sariyergazetesi1 (7) ***

7 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde ve Sarıyer’de oy patlaması yaşayan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Sarıyer ilçe eş başkanları Tekin Yıldıko ve Aylin Hacaloğlu, seçim sonrası Sarıyer Gazetesi’ne konuştular.

***

İlçe Başkanlığı’nda ziyaret ettiğimiz HDP’liler seçim sonuçlarından oldukça memnun. Eş başkanlar “Biz şu an sadece nefes alınacak bir alan açtık. Soma’da bahsedilen yaşam odaları var ya, madenlerde olur. İşte HDP Türkiye halklarının yaşam odasıdır. Bütün kadrolarımızla iktidara hazırlanıyoruz.” diye konuştular.

***

OĞUZHAN İNCE / ÖZEL HABER / SARIYER GAZETESİ

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Sarıyer ilçe eş başkanları Tekin Yıldıko ve Aylin Hacaloğlu, 7 Haziran zaferinden sonra yine ilk kez Sarıyer Gazetesi’ne konuştular. İlçe başkanlığı binasında gazetemizin sorularını yanıtlayan HDP’liler, kendilerine oy veren herkese teşekkür ederken, gündeme ilişkin önemli mesajlar da verdiler.

Soru: 2014 yerel seçimlerinde Sarıyer’de yaklaşık 3 bin civarında, 2011 genel seçimlerinde ise yaklaşık 4 bin 500 oy aldınız. Bu seçimlerde yaklaşık 4 kat oylarınızı arttırarak 17, 709 oy  aldınız. Aradaki büyük farkı hangi sebeplere bağlıyorsunuz? Başarınızın altında yatan sebepler nelerdir?

hdp-sariyergazetesi4

Tekin Yıldıko: Yeni bir parti olmamızın önemi büyük. Sonra cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde sayın eş genel başkanımız Selahattin Demirtaş’ın siyasi anlamda çizmiş olduğu profil de etkili oldu. HDP bugün biraz da Türkiye siyasetinde alternatifsizliğe alternatif olarak ön plana çıkmış oldu. Bugün Türkiye’de siyasal anlamda belli bir kutuplaşma vardı, bu halka da yansımıştı. Bu gerilim içinde toplumun tüm kesimlerine gittik temel çelişkileri ifade ederek toplumun kutuplaşmasını aşmak noktasında her kesimden insanın buluşabileceği bir alan yarattık. Bu parti biraz da kadınların partisi, 80 (Resmi açıklama henüz yapılmadığı için sayı değişebilir) vekilimizin 31 tanesi kadın. Seçimlerde de kadınlarımız çok ciddi bir çalışma içinde oldular. Gerek seçim öncesi olsun gerek seçim günü olsun gerekse de seçim güvenliği olsun çok emek verdiler.

Aylin Hacaloğlu söze devam ediyor;
-Buna bu bölgedeki çalışmalarımızı da ekleyebiliriz, gerçekten bu bölgede çok ciddi bir çalışma yürüttük. Arkadaşlarımızla ev ev gezdik ve kendimizi anlattık. Bu bölgedeki vekil adaylarımız Sarıyer’e gerçekten önem verdiler ve bir çok defa burada bulundular. Baya aktif çalıştık bu da bir hayli etkili oldu diyebilirim. Sayın eş genel başkanlarımız bu yolu bize açtı, biz de bu yoldan devam ettik. Son dört ay bu seçim sürecinin alt yapı sürecini oluşturma ve 6 haziran gecesine kadar çalışmayı tüm alanlarda yürüttük, bunun da ciddi bir etkisi oldu Sarıyer’de.

Soru: Hem seçim öncesi dönemde hem de seçim gününde güvenliğin sağlanabildiğini düşünüyor musunuz ?

hdp-sariyergazetesi3

Aylin Hacaloğlu: Hayır, hiç düşünmüyorum. Seçim günü bir müşahid arkadaşımız Bahçeköy’de görevli olduğu okulda darp edildi, arkadaşımızı korumadılar. Bunun dışında iki saldırı daha oldu seçim günü. Koruyan da olmadı zaten. Seçim çalışması süreci boyunca çok sıkıntılar yaşadık, hem saldırıya uğradık yetmedi gazı da plastik mermiyi de bize sıktılar. Güvenlik yetersizdi diyebilirim yani, yeterli olsa da bizi korur mu orası da muamma.

Tekin Yıldıko: Biz HDP olarak bu seçim sürecinde oy çalınacağını düşünüyorduk aynı kaygıları CHP ve MHP de duyuyordu. Bu duyarlılık HDP’nin tüm alanlarda, özellikle sandıklara sahip çıkma konusunda bu oyları çaldırmamaya yönelik hazırlıkları AKP’nin oy hırsızlığının da önüne geçti. Biz bunu yapmamış olsaydık oylar çalınacaktı. Dün plakasız araçları ve diğer olayları gördünüz. Özellikle HDP’nin müşahitler üzerinde yaptığı çalışma sosyal medyada yürüttüğü çalışma oy çalınmasının önüne geçti. Bu plakasız araçlar meselesinin çözülmesinde de etkili olduk.

hdp-sariyergazetesi2

Soru: Bu seçimde Sarıyer’de yüzde 8.97 oy aldınız, bugünden sonra örgüt olarak Sarıyer’de hedeflediğiniz oy oranı nedir?

Aylin Hacaloğlu: Bu aldığımız oyu da ikiye katlamayı, 30 binleri görmeyi arzu ediyoruz minimum.Bizim burada oyumuz 30 binleri de aşacak. Çok daha yüksek oy oranlarını göreceğiz ama her seçimde oy oranımızı ikiye katlayacağız diyebilirim.

Soru: Bu temponuz seçim dönemiyle mi sınırlı kalacak yoksa çalışmalarınıza devam edecek misiniz?

Tekin Yıldıko: Tabii ki Sarıyer’de var olmayı sürdüreceğiz, arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımız sürecek. Bundan sonra Sarıyer’de varız.

Soru: Röportajı sonlandırmadan önce son bir mesaj vermek ister misiniz?

Aylin Hacaloğlu: Biz söylemlerimizle eylemlerimizin denk düşmesi için uğraşan bir partiyiz, kadın haklarını en çok ben savunurum deyip de akşam evde kadın dövenleri biliyoruz, biz öyle değiliz. Özü sözü bir olan partiyiz. Bundan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Muhakkak, ana muhalefeti hedefleyeceğiz sonrasında da iktidara yürüyeceğiz. Şu an sadece nefes alınacak bir alan açtık. Soma’da bahsedilen yaşam odaları var ya, madenlerde olur. İşte HDP Türkiye halklarının yaşam odasıdır. Durmak yok daha da ileri gideceğiz, bu sadece bir başlangıç. Bütün kadrolarımızla iktidara hazırlanıyoruz.

SEÇİMDEN ÖNCE DE SARIYER GAZETESİ’NE KONUŞMUŞLARDI

hdp-sariyer7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir