GündemManşet

İstanbul Boğazı’nda 43 yalı 1 milyar dolara satılıyor!

bogaz-satilik yali2

_ayracİstanbul Boğazı’nda 43 adet yalı yaklaşık 1 milyar dolara satılmayı bekliyor. Toplam 136 adet yalıyla boğaz’da en çok tarihi yalı Sarıyer’de yer alırken, ikinci sıradaki Beykoz’da 109, üçüncü sıradaki Üsküdar’da ise 84 adet tarihi yalı bulunuyor.

_ayrac

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

İstanbul Boğazı denilince akla önce benzersiz manzarası sonra da bu manzarayı en güzel yerden gören yalılar gelir. Osmanlı İmparatorluğu döneminin İstanbul’a kattığı en güzel yapılardan birisidir yalılar.
Zarafetleri, narin hatları, yüzyıllar öncesi yaşamı hayal etmemize yardımcı olan tarzlarıyla kentin en gözde eserleri arasındadır. Bugün İstanbul Boğazı’nda 366’sı tarihi eser niteliğinde, 234’i de kârgir olmak üzere toplam 600 yalı yer alıyor.

YALI PİYASASI BİR YILDIR DURGUN

Osmanlı döneminden beri üst gelir grubunun göz bebeği olan Boğaziçi yalıları, çoğu zaman kimsenin ruhu duymadan el değiştiriyor. Çünkü cemiyetçe tanınan yalı sahipleri, “Yalısını satıyor” söylentisine yol açmamak için satışın gizli kalmasını istiyor. Yalı piyasası son bir yıldır durgun bir seyir izliyor.

En son geçtiğimiz mart ayında Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani tarafından 100 milyon euro’ya satın alIman Yeniköy’deki Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı dışında herhangi bir yalı satışına imza atılmadı. İlk kez Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun duyurduğu dev satış, uzun süre Türkiye gündemine oturmuştu. İstanbul Boğazı’nda şu anda irili ufaklı yaklaşık 43 adet yalı satılmayı bekliyor. Satışta olan bu yalıların 20’si Anadolu, 23′ü ise Avrupa yakasında yer alıyor. Bu yalılar için istenen toplam bedelin yaklaşık 1 milyar 60 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

EN ÇOK TARİHİ YALI SARIYER’DE

Boğaziçi’de toplam 366 tane birinci, ikinci ve üçüncü dereceden tarihi eser niteliği taşıyan yalı bulunuyor. Tarihi niteliği olmayanlar da dahil edildiğinde Boğaz’ın iki yakasında toplam 600 yalı bulunuyor. Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta ise 37 tarihi eser niteliğinde yalı var. Boğaz’daki toplam birinci sınıf tarihi yalı, Beykoz 18, Üsküdar 24, Sarıyer 41 ve Beşiktaş’ta altı olmak üzere 89 tane. İkinci sınıf tarihi yalıların dağılımı ise, Beykoz 64, Üsküdar 20, Sarıyer 74 ve Beşiktaş 30 olmak üzere toplam 208 şeklinde.
Üçüncü sınıf tarihi eser niteliği taşıyan yalılar ise Beykoz 27, Üsküdar 20, Sarıyer 21, Beşiktaş’ta ise bir olmak üzere toplam 69 adet. İstanbul Boğazı’nda şu anda irili ufaklı 43 adet yalıda satılık levhası asılı. Bunların 20 ‘si Anadolu, 23’ü ise Avrupa yakasında yer alıyor. Yalılar için istenen toplam bedel ise yaklaşık 1 milyar 60 milyon dolar düzeyinde…

didem-engin-havantepe3-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir