GündemManşet

İşte 29 Mart ön seçiminde bilinmesi gereken her şey; A’dan Z’ye merak edilenler tüm soruların cevapları;

Sarıyer Gazetesi olarak CHP’de 29 Mart’ta yapılacak ön seçimle ilgili bilinmesi gereken her şeyi sizler için araştırdık. Üyeler nasıl oy kullanacak, pusulalarda nasıl tercih yapılacak, en az yada en çok kaç tercih yapılabilecek, sayımlar nasıl olacak, hangi oylar geçersiz sayılacak… İşte tüm bu soruların yanıtları;

***

chp-kemal-sariyer1

SARIYER GAZETESİ/ BEKİR BATU

CHP’de heyecan dorukta… Tüm gözler 29 Mart’a çevrilmiş durumda. Önce son gelişmelerle başlayalım. 29 Mart’ta yapılacak ön seçimde, kimlerin ön seçim kurulunda görev alacakları belli oldu. Sarıyer’deki ön seçim, 1 Nolu İlçe Seçim Kurulu Hakimesi Mesime İste başkanlığında yapılacak. Ön seçim kurulunda isimleri kurayla belirlenen Abdullah Sarıkaya ve Selvi Polat adlı devlet memurları ile CHP İlçe Başkanlığı’nın bildirdiği 2 deneyimli hukukçu isim de yer alacak. Bu isimler 2. Bölge Seçim Koordinasyonu Hukuk ve Seçim İşleri Sorumlusu Avukat Hasan Saim Öztürk ile Avukat Süreyya Turan. Deneyimli hukukçu Emekli Askeri Başsavcı Saim Öztürk, CHP’nin 30 Mart belediye seçimlerine girememe riskinin yaşandığı dönemde kritik görevler üstlenmiş, CHP’nin Sarıyer’de seçimlere girebilmesi için büyük hukuk mücadelesi vermişti.

EN AZ 11 EN ÇOK 22 KİŞİ İŞARETLENECEK

Peki üyeler nasıl oy kullanacak? Hemen belirtelim ön seçim için 114 aday adayı varken, bu sayı bir aday adayının sağlık sorunları nedeniyle ön seçimden çekilmesinden sonra 113’e düştü. Yani ön seçime 113 kişi girecek.

CHP İl Başkanlığı tarafından oy pusulaların basımı devam ediyor ve pusulaların basımı 29 Mart’a kadar tamamlanmış ve okullara dağıtılmış olacak. Sarıyer’de seçimlerin yapılacağı Sarıyer İlköğretim Okulu’nda yaklaşık 30 sandık kurulacak. Yaklaşık 8 bin CHP üyesi bu okulda sandıklara gidip oy kullanacak. 2. Bölgede yer alan 12 ilçede belirlenen okullarda da aynı saatlerde ön seçim işlemi devam edecek. Sarıyer’de tam 113 kişinin bulunduğu listeyi ellerine alacak üyeler, her aday adayının karşısında bulunan kutucuğa işaret koyacaklar. Üyeler en az 11 kişi için, en çok da 22 kişi için işaretleme yapabilecek. Bu sayının altında kalan yada üstüne çıkanların tercihleri geçersiz sayılacak. Yani 11’in altında işaretleme yapanlarla 22’nin üzerinde işaretleme yapanların oyları sayılmayacak. Tıpkı YGS misali kutucuğun dışında işaretleme yapanların durumları ise ön seçim kurulunun vereceği karara bağlı. Hangi adayı tercih ettiği belli olmayan işaretlemeler ise yine geçersiz sayılacak.

SIRALAMA YOK, 1. TERCİH DİYE BİR ŞEY YOK

Ön seçimde dikkat çeken önemli bir durum ise şu; “Seçimde sıralama yok.” Yani bir üyenin belirlediği 11 ile 22 kişi arasındaki hiçbir aday adayının birbirine hiçbir farkı yada avantajı yok. İlk sıra yada son sıra diye bir durum yok. Birinci tercih ile 22. tercih arasında hiçbir fark yok, yani ilk sıra yada son sıra diye bir söz konusu değil. Asıl önemli olan ne kadar çok listede yer alabilmek ve üyelerin belirlediği 11 ile 22 isim arasında mutlaka bulunabilmek. En çok tercih edilen isimler, adaylık sıralamasında ilk sıralarda yer alacak. Bu arada ikinci bölgede 26 milletvekili hakkı ve 4 kontenjan olduğu için üyeler en çok 22 aday adayına işaretleme yapılabilecek. (Yani 22 aday adayı +4 kontenjan adayı =26 milletvekili adayı)

SABAH 09.00 İLE 17.00 ARASINDA OY KULLANILACAK

Öte yandan CHP’liler Sarıyer Merkez’deki Sarıyer İlköğretim Okulu’nda saat 09.00’dan itibaren oy kullanabilecekler. Oy kullanma süresi 17.00’de bitecek. Ön seçim kurulu tarafından büyük bir titizlikle yapılacak seçimlerde, hiçbir hile yada yanlışlığın yaşanmaması için tüm tedbirler alındı. Oy kullanma saatinin bitiminden sonra sandıklar açılacak ve hakim gözetiminde titiz bir sayım yapılacak. Sayım sonuçları CHP ve İl Seçim Kurulu’na resmi imzayla gönderilecek. Aday adayları sandıktan kendileri için çıkan sonuçları sandıklar açılıp sayım yapıldıktan sonra akşam saatlerinde öğrenebilecek. Ancak sadece Sarıyer sonuçları değil, Sarıyer’in de aralarında bulunduğu toplam 12 ilçedeki sonuçların toplamı değerlendirilecek. (2. Bölge’deki ilçeler; Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Beşiktaş, Kağıthane, Beyoğlu, Sarıyer, Esenler, Sultangazi, Eyüp, Şişli, Fatih, Zeytinburnu)

Yetkililerden aldığımız bilgilere göre; 29 Mart Pazar günü yapılacak ön seçim tıpkı bir genel yada yerel seçim titizliğiyle yapılacak ve her türlü hile yada hukuksuzluğa izin verilmeyecek. Bu yüzden 113 aday adayı sandıktan çıkacak sonuçlara saygı duymak ve neticelerini kabul etmek durumunda kalacak.

İKİNCİ BÖLGEDE OY KULLANILACAK OKULLAR

BAYRAMPAŞA-İsmetpaşa Mah Nail Reşit İlkokulu ve Ortaokulu
BEŞİKTAŞ-Cihannuma Mah Beşiktaş İlkokulu
BEYOĞLU-Ayşe Ege Kız Teknik ve Meslek Lisesi
ESENLER-İbrahim Turan Çok Programlı Anadolu Lisesi
EYÜP-Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu
FATİH-Çapa Anadolu Fen Lisesi
G.OSMANPAŞA-Sarıgöl Mah Bekir Sami Dedeoğlu İ.Ö.Okulu
KAĞITHANE-Çağlayan Mah Profilo Anadolu Teknik Lisesi
SARIYER-Merkez Mah. Sarıyer İlköğretim Okulu
SULTANGAZİ-
ŞİŞLİ-Şişli Motor Meslek Lisesi
ZEYTİNBURNU-Celalettin Gözü Sulu İlköğretim Okulu

SARIYER GAZETESİ/ BEKİR BATU

chp1

Daha fazla göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler