GündemManşet

İŞTE SARIYER’E DAMGASINI VURAN OLAYLAR! 2014 BÖYLE GEÇTİ!

Sarıyer Gazetesi olarak, 2014 yılında Sarıyer’e damgasını vuran önemli olayları sizler için derledik. Acısıyla tatlısıyla pek çok ilginç olayın yaşandığı Sarıyer’de, hafızlardan asla unutulmayacak rezaletlere de tanık olduk. İşte arşivlerden silinmeyecek ve hiç unutulmayacak o olaylar;

 

10 BİN HAYALİ SEÇMEN, TEK TUŞLA 504 HAYALİ BİNA                                       

10 BIN SECMEN

2014’ün ilk günlerinden itibaren gözler 30 Mart yerel seçimlerine çevrildi. Ancak seçim öncesi peş peşe bombalar patladı. Sarıyer Gazetesi, AKP’deki bazı isimlerin Sarıyer’de yaklaşık 10 bin hayali seçmen kaydı yaptırdığını ortaya çıkardı. Sahte seçmen kaydı yaptırılan yemek fabrikalarını ve pek çok işyerlerini belgeledi. Ayrıca Sarıyer Gazetesi, Büyükşehir Belediyesi’ndeki bir görevli memurun Darüşşafaka Mahallesi’ne tek tuşla 504 hayali daire eklediğini ortaya çıkardı. Olay Türkiye gündemine bomba gibi düştü, mecliste peş peşe soru önergeleri verildi. Avusturya Devlet Televizyonu ORF başta olmak üzere pek çok yabancı televizyon rezaleti ortaya çıkaran Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’yla röportajlar yaptı. Hayali seçmenlerin sandık başında tutuklanabilmeleri için Avukat Necati Yıldırım’ın yaptığı suç duyurusu ise uzun süre gündemi kilitledi. Hayali seçmen haberlerimiz AB’nin Türkiye’deki yerel seçimleri incelemek için ülkemize heyet göndermesine neden oldu.

İLBANK TARABYA’DA 22 DÖNÜM KORU SATIN ALDI

tarabya1

Sarıyer Gazetesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Tarabya’da 22 dönüm ormanlık koru alan satın aldığını ve bu işlem için tam 22 milyon lira ödendiğini ortaya çıkardı. 1. Derecede SİT alanında kalan arazinin bu satıştan hemen sonra plan değişikliği yapılarak 3. Derece SİT alanına yani kısmen inşaat yapılabilir alanına dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Haberimiz gündeme bomba gibi düştü ve uzun süre ulusal basına malzeme oldu. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sırasında internete düşen ses kayıtlarında söz konusu araziyle ilgili konuşmaların da yapıldığı ortaya çıktı. Öte yandan Taraf Gazetesi, söz konusu korudaki imar planlarını değiştiren ekibin, Urla’daki kaçak villalara imar izni veren aynı kişiler olduğunu yazdı.

CHP, SARIYER’DE KIL PAYI SEÇİME GİREBİLDİ

sukrugenc1

Yerel seçimler öncesi Sarıyer, Türkiye gündemini en çok meşgul eden ilçelerin başında yer aldı. CHP’nin meclis üyeleri listesinin İlçe Seçim Kurulu’na mesai saati bitiminden sonra teslim edildiği iddiasıyla AKP ve MHP’nin şikayeti üzerine başlayan “polemik” kıl payı tek oyla aşıldı. Sarıyer İlçe Seçim Kurulu, yaptığı oylama sonucu CHP’nin Sarıyer’de seçimlere girmemesi yönünde karar aldı ancak Genel Merkez tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na yapılan itiraz ise CHP’nin lehine sonuçlandı. AKP, son bir itiraz daha yaparak CHP’nin Sarıyer’de seçime girmemesi için YSK’ya itiraz dilekçesi sundu. Yapılan son ve kesin oylamada ise 6’ya karşı 5 oyla CHP’nin 30 Mart seçimlerine girebilmesinin önü açıldı. YSK’dan gece yarısı çıkan karar, Sarıyer Belediyesi önünde toplanan yüzlerce partili tarafından havai fişek ve maytaplar patlatılarak kutlandı. Televizyonlar, bayram havasına dönen, davullu zurnalı kutlamaların yapıldığı Sarıyer Belediyesi önünden canlı yayınlar yaptı. Şükrü Genç gözyaşları içinde kutlamaları kabul etti.

ŞÜKRÜ GENÇ 25 BİN OY FARKLA SEÇİMİ KAZANDI

ŞÜKRÜ GENÇ 25 BİN OY FARKLA SEÇİMİ KAZANDI

Aday adaylığı döneminde her türlü siyasi saldırı ve entrikaya uğrayan Şükrü Genç, 25 bin oy farkıyla bir kez daha belediye başkanlığını kazandı. 107 bin oy alan CHP’nin adayı Şükrü Genç, 82 bin oy alan AKP’nin adayı Sedat Özsoy’a karşı büyük bir başarı elde etti. MHP’nin adayı Ahmet Özyürek 11 bin oyda kalırken, seçimden sonra siyasetteki tüm dengeler değişti. Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu, seçimden bir gün önce 29 Mart akşamı facebook sayfasından “Yarınki seçimi Şükrü Genç 25 bin oy farkıyla alacak, şimdiden herkese hayırlı olsun” diyerek öngörüsünü açıklamıştı. Aday belirleme döneminde “Şükrü Genç aday olursa Sarıyer’i kaybederiz, bu yüzden istifa ediyorum” diye açıklama yapanlar ve ilçe binasının işgal edilmesine göz yuman bazı siyasiler de seçim zaferine ortak olmayı ihmal etmediler.

AK PARTİ’DE HÜSEYİN ÖZDEMİR DÖNEMİ KAPANDI

HUSEYIN OZDEMIR

Sarıyer’de AK Parti’nin seçimleri kaybetmesinin mimarı Hüseyin Özdemir, seçimden sonra AK Parti İlçe Başkanlığı görevinden alındı. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in seçimlerdeki başarısızlık nedeniyle görevden alınmasından sonra bu göreve getirilen Süleyman Soylu’nun ilk işi Sarıyer’de Özdemir’i görevden uzaklaştırmak oldu. Sedat Özsoy’un aday gösterilmesi sürecinde aktif rol oynayan Özdemir, İstinye Tersane Alanı’nda düzenlenen Ramazan etkinlikleri sırasında yüzlerce kişinin gözü önünde ulu orta dövülmüş ve hastanelik edilmişti. Olay sırasında Özdemir’i yakın koruma polisinin havaya 5-6 el ateş etmesi kurtarmış, AKP’li meclis üyesi Halil Canarıkan ile Salih Güzel de aynı saldırıda hastanelik edilinceye kadar dövülmüşlerdi. AKP’lilerin meydan dayağı yemeleri uzun süre Sarıyer gündemini meşgul etmişti.

YÜKSEL TUTAK KALP KRİZİ GEÇİRDİ YAŞAMINI YİTİRDİ

YUKSELTUTAK (8)

2014’ün Sarıyer’de yaşattığı en üzücü olay Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Tutak’ın hayatını kaybetmesi oldu. Sevilen ve başarılı bir isim Tutak, genç yaşta kalp krizinden aramızdan ayrıldı. Tutak’ın ölümü herkesi şok ederken, isminin yaşatılması için memleketinde onun adına bir park inşaa edildi. Evli ve bir çocuk babası Tutak henüz 47 yaşındaydı ve geride Sarıyer halkının kullanabileceği çok sayıda modern park bıraktı.

PAMİR BEBEK HERKESİ AĞLATTI

PAMİR BEBEK ÖLDÜ

Sarıyer’in sosyetik semti Zekeriyaköy’de 3.5 yaşındaki Pamir Dikdik’in kaybolması ülke gündeminden düşmedi. Yüzlerce kişi ve ekipler uzun süre Pamir bebeği bulmak için arama çalışmalarına katıldı. Sarıyer Belediyesi de onlarca ekibiyle aramalara bizzat eşlik etti. Ancak Pamir bebeğin cansız bedeni komşu villanın havuzundan çıkarıldı. Olaydan sonra ulusal medya günlerce bu olayın perde arkasını araştırdı.

RUMELİ FENERİ’NDE TEKNE FACİASI

RUMELİ FENERİ’NDE TEKNE FACİASI

Sarıyer Rumeli Feneri’nde kaçakları taşıyan bir teknenin batması sonucu 28 kişi yaşamını yitirdi. Olaydan sonra bölgede yapılan arama ve kurtarma çalışmaları sırasında yürek yakan görüntüler kaydedildi.

“HAYALİ TEMEL” (!) BİTTİ, EVLENDİRME DAİRESİ HİZMETE GİRDİ

sariyer1 (2)

Sarıyer’in yıllardır özlemini çektiği bu 3 projeden ilki olan Nikah Dairesi Binası geçtiğimiz haftalarda Darüşşafaka’da hizmete geçirildi. Sarıyer Belediyesi Nikah Salonu Binası, muhteşem mimarı yapısı ve kullanım kolaylığıyla neredeyse her gün farklı bir etkinliğe mekan oluyor. Belediye Meclis toplantılarının yapıldığı binada, nikah işlemleri büyük bir kolaylıkla yapılıyor. Binada çok yakında bölge halkının rahatlıkla kullanabileceği mekanlar ve işyerleri açılacak. Bu bina yapılırken AKP’li Büyükşehir Belediyesi ekipleri, şantiyesine baskın yapmış Sarıyer Belediyesi işçilerinin inşaat malzemelerine el koymuştu. İki belediyenin zabıta ekipleri bölgede günlerce karşılıklı nöbet tutmuşlardı.

Büyükşehir Belediyesi, Sarıyer Belediyesi’nin bu binayı yapmasına “evrak eksikliği” bahanesiyle uzun süre direnmiş ancak Şükrü Genç’in “Kimse bizi buraya bina yapmamıza ve Sarıyer halkına hizmet etmemize mani olamayacak” resti üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı. Yandaş bazı gazeteler de “Hayali temel attılar, Kılıçdaroğlu’nu kandırdılar”, “Şantiyede kalas nöbeti” gibi başlıklara uzun süre bu binayla ilgili asparagas haberler yapmışlar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman’ın sahibi olduğu Beyaz TV de söz konusu binayla ilgili özel program yapmış, CHP’li Şükrü Genç’i yerden yere vurmuşlardı. Ancak tüm bunlar ve yapılan yalan haberler Sarıyer’in bu modern binaya kavuşmasını engelleyemedi.

SARIYER KAYMAKAMI ÖMER KARAMAN DARICA’YA GİTTİ

ÖMER KARAMAN

Sarıyer’de yaklaşık 5 yıldır kaymakamlık yapan Ömer Karaman, Kocaeli’ye bağlı Darıca Kaymakamlığı’na atandı. Karaman’ın yerine ise Ankara Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin getirildi. Eski Kaymakam Karaman, Sarıyer’de 3-B projesini (Balıkçılık, balcılık, börekçilik) hayata geçirmek için önemli çalışmalar yapmıştı.

TUZLA BAŞKANI’NDAN MUHTARLARA HEDİYE KOL SAATİ

MUHTARLARA HEDİYE KOL SAATİ

AKP’li Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Sarıyer’deki tüm muhtarlara kol saati hediye etti. AKP’li Yazıcı’nın durduk yere Sarıyer’deki muhtarlara böyle bir hediye göndermesi kafaları karıştırdı. Pek çok muhtar hediye saatlerin, dinleme amacıyla kendilerine gönderildiğini düşünerek saatleri takmama kararı aldı. Hediye saatlerde Sarıyer’de polemiğe neden olurken, olayı gündeme taşıyan Sarıyer Gazetesi, Yazıcı’nın gelecek dönem Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olmayı planladığını duyurdu.

ŞAFAK KILIÇ 2 OYLA GİTTİ, 5 OYLA DÖNDÜ

Rumeli Feneri Muhtarı Şafak Kılıç, 2 oy farkla seçimi kaybetmesinden sonra İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itirazla yeniden muhtarlığa hak kazandı. Bir okulda oy pusulalarının saklandığı ve yapılan yeni sayımla ise seçimi 5 oy farkla Şafak’ın kazandığı açıklandı.

TOPBAŞLARIN MAL VARLIĞINI AÇIKLADIK

KADIR TOPBAS

Sarıyer Gazetesi, 2014 yılında yayınladığı özel haberlerle ulusal basına öncülük etti. Türkiye’deki pek çok ünlünün mal varlığını açıklayan gazetemiz, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi Özdeyiş Topbaş’ın servetini açıkladı. Topbaş’ın Sarıyer başta olmak üzere İstanbul genelinde hatırı sayılır bir servete sahip olduğu, toplam 21 adet gayrimenkulünün değerinin ise 60 milyonu bulduğu görüldü. Topbaş hanımın ise 20 milyonluk servete sahip olduğu anlaşıldı. Sarıyer Gazetesi ayrıca 17 Aralık’ın popüler ismi Rıza Sarraf ve eşi Ebru Gündeş’in mal varlığını açıkladı. 2 günlük yazı dizisinin yayınlanmasından sonra Sarraf ailesi mahkemeden yayın durdurma kararı aldırdı. Böylece resmi belgeleriyle yayınladığımız haberin ikinci bölümü sansüre uğramış oldu.

AĞAOĞLU 5 MİLYON DOLAR BAĞIŞLADI MI?

ALI AGAOGLU

Ünlü işadamı Ali Ağaoğlu, yerel seçimler öncesi Sarıyer seçimlerinde kullanılması için Ak Parti’ye 5 milyon dolar bağış yaptığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Ağaoğlu, bu haberleri yalanlamazken, bağış iddiası CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından önergeyle meclis taşındı.

SARIYER’DE EKMEK 1.250 LİRA OLDU, VATANDAŞ EYLEM YAPTI

SARIYER’DE EKMEK

Sarıyer, İstanbul’un en pahalı ekmeğini yiyen ilçe olma rekorunu kimseye kaptırmadı. 1 lira ile zam rekoru kıran ekmek, yüzde 25’lik zamla 1.25 kuruş oldu. Sarıyer Fırıncılar Odası’nın yaptığı zamla Sarıyer, zam rekoru kırdı ve İstanbul’daki liste başı olma özelliğini pekiştirdi. Sarıyer Belediyesi ve kaymakamlığının tüm girişimlerine rağmen zam bir türlü geri alınmadı. İlçe genelinde başta Pınar Mahallesi olmak üzere birçok noktada zam protesto edildi. Pınar Muhtarı Ayhan Yılmaz ve bazı dernekler zammı düzenledikleri mitinglerle protesto etti.

YOĞUN BAKIMDAKİ AVUKATA YÜZ KARASI MANŞET

MEBRURER GENÇ

Sarıyer’in yerel seçimler öncesinde yaşadığı basın ayıplarından birisi de Sarıyer Belediyesi avukatlarından Mebrure Genç’e yapılan saygısızlık oldu. Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de yengesi olan Genç, ağır zature teşhisiyle Ankara’da ameliyata alındı ve uzun süre yoğun bakımda kaldı. AKP yandaşı yerel bir gazete ise olayı “Akraba avukat çekip gitti” başlığıyla çarpıtarak belediye içinde kriz var havası yaratmaya çalışmıştı. Yaşanan seviyesizlik basın tarihine tam bir utanç tablosu olarak geçti.

KILYOS MUHTARININ AZALARI İSTİFA ETTİ

Ahmet Turgut Serdarlı

30 Mart seçimlerinde Kilyos Muhtarı seçilen Ahmet Turgut Serdarlı’nın 7 azası çeşitli nedenlerden dolayı istifa etti. Muhtar ve azalar yaşadıkları olayların perde arkasını Sarıyer Gazetesi’ne anlatmıştı. İstifalardan sonra mahallede azaların yenilenmesi için seçim yapıldı.

BANKA SOYUNCUSU POLİS ÇIKTI

2014’e damgasını vuran olaylardan birisi de peş peşe yaşanan banka soygunları oldu. Zekeriyaköy ve Tarabya’daki iki ayrı banka şubesi gündüz ulu orta soyuldu. Polis çalınan paraları kısa sürede ele geçirdi ancak olaydan sonra başlatılan operasyonda sürpriz bir gelişme yaşandı. Çünkü bankaları soyan kişi, görevli bir polisti. Hırsız polis tutuklandı.

AK PARTİ’DE DAYAK POLEMİĞİ

AK PARTİ’DE DAYAK POLEMİĞİ

Ak Parti içinde yaşandığı belirtilen bir dayak olayı parti içinde krize neden oldu. Partinin ilçe yöneticilerinden Necmi Erbaş’ın, Belgrad Ormanları’nda dövülmesi polemiğe neden oldu. Bazı partililer Erbaş’ı, partinin tanınan isimlerinden Salih Güzel’in dövdürdüğünü ileri sürdü. Sarıyer Gazetesi’ne konuşan Güzel, “Necmi Erbaş ile tartıştık ancak onu dövdürmedim. Ben sevgi adamıyım” diye konuştu.

HACIOSMAN’DAKİ 1200 DÖNÜMLÜK ARAZİ PARKA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Sarıyer’in en önemli arazilerinden birisi olan Hacıosman’daki 1200 dönümlük Boğaziçi İmar Müdürlüğü arazisinin “Bölge Parkı”na dönüştürüleceği açıklandı. Müjdeyi bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açıkladı. Projenin hayata geçmesi halinde Sarıyer, İstanbul’un en büyük dinleti alanına kavuşmuş olacak.

TARABYA MUHTARI 11. DÖNEM 53. YILINA GİRDİ

TARABYA MUHTARI 11. DÖNEM 53. YILINA GİRDİ

Tarabya Muhtarı Refet Üstün, ülke genelindeki rekorunu bir kez daha kırarak görevinde 53. yılına girdi. Muhtarlıkta 11. döneme giren Üstün, en yakın rakibine yaklaşık 7 bin oy fark atarak farkını bir kez daha gösterdi. Muhtar Üstün seçimden sonra yaptığı açıklamada; ”Ölünceye kadar bu görevimi sürdürmek, vatandaşlarıma hizmet etmek istiyorum” dedi.

VERDA YİĞİT VE BAZI MHP’LİLER AKP’YE KATILDI

Yerel seçimler öncesinde MHP’nin Eski İlçe Başkanı Verda Yiğit ve eski Meclis Üyesi Erol Akkuş başta olmak üzere bazı MHP’liler AK Parti’ye katıldı. Sarıyer Merkez’de Topbaş’ın katıldığı mitingde bu transfer ilk kez kamuoyuyla paylaşıldı. AKP’nin seçim otobüsüne çıkan MHP’liler yeni partilerinde 30 Mart seçimlerinden sonra belediye meclis üyesi olmayı başardılar.

HAZIRLAYAN: BEKİR BATU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir