GündemManşet

Japonya Başbakanı Abe, Sarıyer’de konuştu!

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (10)

HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ

Sarıyer Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesini ziyaret eden Japon Başbakanı Shinzo Abe, Paris’te yaşanan terör saldırısının “şoke edici” olduğunu ifade ederek, “Nedeni ne olursa olsun teröre kesinlikle izin vermeyeceğiz. Japonya olarak terör olaylarının meydana gelmemesi için uluslararası toplumla dayanışma içerisinde çalışacağız” diye konuştu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de katıldığı törende İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bir konuşma yaptı.

YENİLENEN JAPON BAHÇESİNİ AÇTI

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (9)

İstanbul’da yenilenen Japon Bahçesi’ni açılışını Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş birlikte gerçekleştirdi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve kardeş şehir Shimonoseki Belediye başkanı Tamoaki Nakao, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Baltalimanı’nda yenilediği Japon bahçesini ziyaret etti. Japon Bahçesinin yenilenmesi projesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Shimonoseki ile İstanbul’un kardeş şehir olduğunu hatırlattı.

 ABE; “İKİ ÜLKENİN DOSTLUĞU SONSUZA DEK SÜRSÜN

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (11)

Japon bahçesinin 2003 yılında açıldığına dikkati çeken Abe,  kardeş şehir anısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir olan Yamaguchi ile Shimonoseki şehrinde bulunan “Hi no Yama Parkı Türk Lale Bahçesi”nin olduğunu söyledi. Parka 50 bin lalenin her yıl dikildiğini anlatan Abe, sözlerini şöyle sürdürdü;

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (6)

“Japonya olarak insanlar ve kültürel arası değişimi daha da derinleştireceğiz. Shimonoseki ile İBB arasındaki dostluğun gelişmesinden memnunuz. Baltalimanı’ndaki Japon bahçesi ile ülkemizin dostluk ilişkilerini sonsuza kadar geliştirmek için, önemli bir park olarak İstanbullular için çok fazla ziyaret edilecek bir yer olmaya devam edeceğini umut ediyorum. Sayın Kadir Topbaş’ın önümüzdeki dönemde Shimonoseki kiraz zamanında ülkemizi ziyaret edeceğini duydum. Bu da mutluluk verici.”

TOPBAŞ; “BAHÇE; TÜRK VE JAPON HALKININ DOSTLUĞUNUN SİMGESİ”

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (8)

Japon Bahçesi’nin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da bahçeyi iki farklı kültürün buluştuğu bir alan olduğunu belirterek, “Japon Bahçesi’ni iki ülke arasındaki dostluk simgesi olarak görmekteyiz. Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk gibi bu bahçenin de her daim canlı olmasını arzu etmekteyiz” dedi.

Kültürel değerlerin insanları birbirine yaklaştıran ortak değerler olduğuna dikkat çeken Topbaş, tarihin çeyiz sandığı olan İstanbul’un son yıllarda çok sayıda Japon işadamlarının Türkiye’de birçok işe imza attığını ve bunları çok önemsediklerini söyledi.

İstanbul’un Japonya’nın Shimonoseki Belediyesi ile 40 yıl eskiye dayanan bir dostluğu olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, “Maalesef Shimonoseki’yi ziyaret edemedim. Kirazların açtığı mevsimde bu şehirde bulunmak istiyorum. Bu güzel Japon Bahçesi’ni tüm İstanbulluların Japon tadını alacağı şekilde yeniledik, hizmete açıyoruz. Halkımızın bu bahçeyi ziyaret etmesini özellikle tavsiye ediyorum” diye konuştu.

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (1)

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (2)

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (3)

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (4)

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (5)

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (7)

japonya-basbakan-sariyer-baltalinai1 (12)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir