GündemManşet Altı

Kireçburnu’da 2 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı feci kazada, bilirkişi otobüs şoförünü yüzde 100 kusurlu buldu!

kaza-kirecburnu1 (20)

_ayrac

Sarıyer’de 2 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı kazaya ilişkin açılan davada tutuklu yargılanan otobüs şoförü, bilirkişi raporuna göre yüzde 100 kusurlu bulundu.

_ayrac 

 HABER MERKEZİ/ SARIYER GAZETESİ 

Sarıyer’de 2 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı kazaya ilişkin açılan davada tutuklu yargılanan otobüs şoförü, bilirkişi raporuna göre yüzde yüz kusurlu bulundu. İstanbul Otobüs AŞ’ye bağlı yolcu otobüsüyle yaptığı trafik kazasında 2 kadının ölümüne, 8 kişinin yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla 22,5 yıla kadar hapsi istenen Fikret Gülbahar’ın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Gülbahar ile bazı müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

kaza-kirecburnu1 (4)

Mahkeme başkanı, bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını belirterek, raporda sanık otobüs şoförünün yüzde yüz kusurlu olduğunu, diğer yaya ve araç sürücülerinin ise kusursuz olduğunun belirtildiğini açıkladı.

Duruşmada söz alan sanık Fikret Gülbahar, araç seyir halindeyken havanın boşalması sebebiyle kapıların kendiliğinden açıldığını ifade ederek, “Normalde açılmaması gerekir. Kapı açılınca da araç kendini kilitler, kesinlikle yürümez. Cezaevinde düşünürken bu husus aklıma geldi. Buna ilişkin Otobüs AŞ’den sistemi açıklayan bir belge aldım. Bunu da mahkemenize sunuyorum ve bunun araştırılmasını istiyorum” dedi.

Müşteki avukatları da söz alarak, bilirkişi raporlarının sanığın kusurlu olduğuna işaret ettiğini, bu nedenle sanığın cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, soruşturma aşamasında suça konu otobüs üzerinde keşfen inceleme yaparak rapor düzenleyen bilirkişilerin, bu duruşmada sanığın ifade ettiği hususun araştırılıp araştırılmadığı konusunda ek rapor düzenlemesine karar verdi.

Heyet, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması nedeniyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

kaza-kirecburnu1 (14)

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 23 Şubat 2015’te Fikret Gülbahar’ın İstanbul Otobüs AŞ’ye bağlı 34 KB 0101 plakalı 2013 model “Erguvan” şehir içi yolcu taşıma otobüsüyle Tarabyaüstü-Kabataş seferini yapmak üzere saat 14.30’da ilk duraktan boş olarak hareket ettiği belirtildi.

İddianamede, Gülbahar’ın saat 14.32’de ikinci duraktan yolcu aldığı, 14.38’de sonraki durakta bir yolcu daha aldığı, 14.40’ta Kireçburnu Araba Yolu Caddesi İsmar Market önüne geldiğinde araçlara ve yayalara çarptığı, kazada, kaldırımda yürüyen Gülferiye Düzgün (48) ve Sevim Paralı’nın (59) öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Sanık Fikret Gülbahar’ın “bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

kaza-kirecburnu1 (10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir