GündemManşet

Kemal Kılıçdaroğlu hangi ilden aday olacak?

Kılıçdaroğlu’nun 2011’de olduğu gibi Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer’in de bulunduğu 2. bölgeden aday olmayı düşündüğü kendisini 3. olağan aday göstererek hem kadına hem de teşkilatın tercihlerine verdiği ehemmiyeti göstermek istediği dile getiriliyor.

***

kemalkilicdaroglu11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun evvelki gün topladığı Parti Meclisi’nde İstanbul, Ankara ve İzmir’den 7 seçim etrafının tamamında birinci sıraları kadın adaylara ayıracağını duyuru etmesinin ardından gözler, Kılıçdaroğlu’nun nereden aday olacağına çevrildi.

Kılıçdaroğlu’nun 2011’de olduğu gibi Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer’in de bulunduğu 2. bölgeden aday olmayı düşündüğü kendisini 3. olağan aday göstererek hem kadına hem de teşkilatın tercihlerine verdiği ehemmiyeti göstermek istediği dile getiriliyor. Ancak, genel başkanın 1. sıra dışında bir yerden aday gösterilecek meydana gelmesinin politik olarak kullanılabileceği kaygısıyla, partide bir grubun Kılıçdaroğlu’nu baba ocağı Tunceli’den 1. sıra adayı olması için ikna etmek istediği de konuşuluyor.

Bölgesini değiştirmeyecek
 
Üç dönemdir İstanbul 2. bölgeden aday olan Kılıçdaroğlu, bu seçimde de bölgesini değiştirmeyecek. Bu durumda 1. sırayı kadın adaya, ikinci sırayı ise ön seçimden gelecek adaya bırakacak olan Kılıçdaroğlu, kendisini 3. olağan aday gösterecek. Kılıçdaroğlu’nun bu hamlesiyle hem kadınlara verdiği ehemmiyeti kamuoyu nezdinde göstereceği hem de teşkilatın seçenek ettiği isme, kendisinden henüz üst sırada yer vererek zemine mesaj vereceği belirtiliyor. Bu formülle CHP’de çoğulcu bir yapının bulunduğunun mesajının da verilmesi bekleniyor.

Tunceli hamlesi masada
 
Ancak, partide bir grubun, genel başkanın 1. olağan henüz düşük bir sırada aday gösterilmesinin, politik rakipleri tarafından kullanılacağı endişesini duyduğu, bu nedenle Kılıçdaroğlu’nun baba ocağı Tunceli’den aday meydana gelmesinin henüz doğru olacağını ifade ettiği konuşuluyor. Kulislerde, konuşmalarında sıklıkla “Dersimli Kemal” vurgusunu kullanan Kılıçdaroğlu’nun, Tunceli’den aday olmasıyla HDP’ye kayabilecek Alevi seçmeni ikna etmek istediği belirtiliyor.

Öte yandan 2009 ve 2014 mahalli seçimlerinde Tunceli’de beklenen ivmeyi yakalayamayan örgüte de moral vereceği değerlendirilen bu hamleyle, CHP’nin 2011’de olduğu gibi iki milletvekilini kazanabileceği konuşuluyor. Kulislerde, CHP’nin mevcut politikasıyla Tunceli’den en fazla bir milletvekili çıkarabileceği, ya da hiç vekil çıkaramayacağı da konuşulanlar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir